Mavi Gözlü Dev: Nazım Hikmet
 

8,685 Kez izlenmiş

63 Yorum Yapıldı

Tür : Dram / Politik
Gösterim Tarihi : 9 Mart 2007
Yönetmen : Biket İlhan
Senaryo : Metin Belgin
Görüntü Yönetmeni : Claudio Bolivar
Müzik : Cem İdiz
Yapım : 2007, Türkiye , 118 dk.
Oyuncular

Yetkin Dikinciler (Nazım Hikmet) , Dolunay Soysert (Piraye) , Özge Özberk (Münevver) , Uğur Polat (Tahsin Bey) , Ferit Kaya (Balaban) , Suna Keskin (Celile Hanım) , Rıza Sönmez (Orhan Kemal) 
 
Türkçe’nin sevdalısı Türkiye’nin büyük şairi Nazım Hikmet, 1941′den sonra hapishanede geçirdiği dönemle beyazperdeye konuk oluyor.

Komunizm propagandası nedeni ile mahkum edilen Nazım, içeride kulaktan kulağa büyüyen bir ünle efsane haline gelir. Çevresinde şiirinden, ressamlığından feyz alarak genişleyen bir arkadaş grubu oluşur.

Fakat Nazım Hikmet’in aklında olan tek şey karısı Piraye’dir. Uzun zamandır haber alamadığı karısını çok merak etmektedir. Savaş yıllarının sefaleti iyice kendisini hissettirirken Nazım için yıkım olacak haber de gelmekte gecikmez. Hakkında verilen 28 yıl hapis cezası onaylanmıştır.

Türkiye’nin en büyük şairlerinden biri olan Nazım Hikmet’in hayatı ile ilgili dünyada çekilen ilk film olma özelliği taşıyan Mavi Gözlü Dev, Kayıkçı ve Ayın Karanlık Yüzü filmlerinden tanıdığımız Biket İlhan tarafından yönetildi.(60%) (12%) (28%)
381 Oy Almış
63 Yorum Var
 1. gogo diyorki : 09 December 2007

  iyi

 2. Hakan AVCI diyorki : 15 December 2007

  Nazım Hikmet RAN ın iadey-i itibarı olarak değerlendirilen bu film kaliteli,seyri akıcı ve oyuncu performansları gerçekten etkileyici…(Yetkin DİKİCİLER i tebrik etmek gerekir.)

 3. abbas diyorki : 29 December 2007

  bu kadar boş ve saçma bir konu işlenmiş enson yazan şey tek gerçek o bir hain

 4. çağatay diyorki : 09 January 2008

  GÜZEL KARDEŞLERİM NAZIM HİKMET ULU ÖNDER ATATÜRK Ü HİÇ SEVMEZDİ NİÇİN BİLİYORMUSUNUZ ÇÜNKÜ ATAMIZ BU ÜLKEYİ BOLŞEVİKLERE BIRAKMADI KOMİİNİST ALLAH SIZ KİTAPSIZ YAPMADI ONDAN NAZIM HIKMET VE ONUN GİBİLER ATAMIZI SEVMEZLER SADECE SEVER GİBİ GÖRÜNÜRLER( UNUTMAYINKİ NAZIMIN ŞU ATAMIZA YAZDI ŞİİRİ ) HAK HAK TU DEMİŞTİ ŞİİRİN 1 MISRASINDA ATAMIZA BİLGİNİZE

 5. çağatay diyorki : 09 January 2008

  HAİNLER RUSYADA ÖLÜR KAHRAMANLAR İSE ANIT KABİRDE

 6. dev_sol diyorki : 14 January 2008

  hiçbiriniz insan olamamışsınız

 7. dev_sol diyorki : 14 January 2008

  eğer siz kendi memleketinizi seviyorsanız öncelikle kendi milletinizi seversiniz onun rusyada ölmesi sizin sayenizde gerçekleşti.o vatanını seven mükemmel bir şairdi tabi işinize gelirse vatan şairi gelmeyincede vatan haini dersiniz

 8. altan diyorki : 26 January 2008

  takılma var ya nazım hikmet sattekar değil lannn

 9. steack diyorki : 29 January 2008

  nazim kendi siirinde de dedigi gibi vatan hainidir.ama vatan sever olanlar kimler o da var.kendine vatansever diyenlerden olmaktansa birileri gözünde vatan haini olmak nazıma koymaz.o bilir ki gercek vatanseverlerin yüreklerinde nazım bir kahramandır.nazımı anlamayacak kadar basit olanlar nazıma hain der.bizler ise kahraman…

 10. dev_sol diyorki : 01 February 2008

  ya sizöyle bir milletsinizki necip fazılı öve öve bitiremiyorsunuz.ama zamanında o hasta haliyle cezaevine attırabiliyosunuz.tabi nazım hikmetede vatan haini dersiniz.neden olmasınki

 11. necdet yildir diyorki : 01 February 2008

  Aradan bunca yıl geçti ama hala yaşıyor.Nazım ülkemizin zenginliğidir.Ona dil uzatanlar,ondan hala korkanlar,Nazımın tüm dünyada büyük bir şair olarak tanındığını bilsinler ve aynaya bakıp,kendilerinin en azından içinde yaşadıkları mahallede ne olarak tanındıklarını düşünsünler.

 12. hakan diyorki : 04 February 2008

  BİZ NE KADAR ŞANSLI BİR MİLLETİZ Kİ İÇİMİZDEN NAZIM HİKMETLER, NECİP FAZIL’LAR ÇIKTI.BİZ BUNLARIN DEGERİNİ BİLMELİYİZ.NAZIMI ELEŞTİREN ARKADAŞLARA TEK SÖYLEYECEGİM ŞEY TEKRAR TARAFSIZ, ÖN YARGISIZ NAZIM HİKMETİN ŞİİRLERİNİ OKUSUNLAR.VATANINA,MİLLETİNE OLAN AŞKINI ANLAYACAKLARINA EMİNİM.

  “YAŞAMAK BİR AĞAÇ GİBİ TEK VE HÜR
  VE BİR ORMAN GİBİ KARDEŞÇESİNE..”

 13. zeyno diyorki : 04 February 2008

  filmdeki yazar nazım hikmet değil arif verimli bence

 14. DERSİM ATEŞİ diyorki : 13 February 2008

  SİZ SADECE DEĞERLİ NAZIMA DEĞİL DÜŞÜNEN ÜRETEN ÇAĞDAŞ BEYİNLERE VE ÖZÜNÜZDE M.KEMAL ATATÜRKÜ VE DÜNYA GÖRÜŞÜNÜ HAZMEDEMİŞ EMPERYALİZMİN SEFİL UŞAKLARI SİZİNLE AYNI COĞRAFYADA YAŞADIĞIM İÇİN UTANÇ DUYUYORUM.SİZ Kİ 7 KG KAFADA 7 GR BEYİN TAŞIYAN İNSANLAR NAZIMI YERMEK NEYİNİZE

 15. devrmici diyorki : 15 February 2008

  heyyyy insnlıktann bi drem almamışş faşisttler heyyy ülkeyii satannn fasisttlerin eferleriii bu keyii bölen anti faşistler kahrolsun abd kahjrolsun faşiszmm

 16. alpagut diyorki : 17 February 2008

  obir hain ve yahudi kökenlidir bizim en büyük şairimiz tartışmasısız MEHMET AKİF ERSOYDUR

 17. SaGa diyorki : 18 February 2008

  siz dünyanın tanıdığı ve eserlerini ayakta alkışladığı bir insanı nasıl olurda kominist,türk değil gibi sıfatlar yakıştırırsınız..Nazım Hikmetin bu ülkeye karşı bir kötülüğü oldu mu?Bir arkadasımızda yahudi kelimesini kurmus..Bana söylermisin bu ülkede öz türk kaldı mı diye..Bir arkadasımız ise Atamızı sevmediğini söylemis..Atamızı kimse sevmek zorunda değil ama saygı duymak zorundadır..Nazım Hikmette Atamıza yaptıklarından dolayı hep saygı duymustur..Biraz açınd tarih okuyun..Kulaktan dolma bilgilerle değerli şahsiyetleri karalamayın..saygılar..

 18. konuralp diyorki : 02 March 2008

  “SİZİNLE AYNI COĞRAFYADA YAŞADIĞIM İÇİN UTANÇ DUYUYORUM” diyen arkadaş; sen aynaya bak kendinden utan. herkez cahil de birtek sen mi aydın çıktın bu coğrafyadan.
  bizim atalarımız bize ermenisiyle yahudisyle bile bir arada yaşamayı, dost olmayı öğretti. nazım’ı da (kimi usta şairler çocuk şairi dese de) farklılık olarak görürüz. ayrıca bizi utandıran ancak sen ve senin gibilerin bu düşüncesi olur. ASLINI İNKAR EDEN EN FAZLA ASILSIZ OLUR.

 19. vatan diyorki : 12 March 2008

  yahu yeter be…bıktım bu yaşta faşistinden de komünistinden de…osmanlı torunuyum atatürkün izinde vatansever türk milliyetçsiyim var mı başka bişi……vatanınızı sevin milletiniz sevin yeter….(milletini sevmek faşistlik degildir arkadaşlar)…ne mutlu TÜRKÜM diyene..ne mutlu ATATÜRKÜN izinde olanlara…ne mutlu VATANINI SEVENLERE….

 20. jacqueliny diyorki : 14 March 2008

  bazı arkadaşlar hain demiş bazıları gerçek şair mehmet akif demiş hıı necip fazıl’ı unutmuşsunuz arkadaşlar olmaz böyle siz anca boş boış yorumlar yaparsınız sizi dikkate almayacak yüce insanların arkadasından size bir omurilik yeteciği halde fazldan da bi beyniniz olmuş nazım hikmet normal bi şair olsaydı normal bi devlet adamı olsaydı ( vatanını satan ) bi de dinci olsaydı yere göğe sığdıramazdınız ama o sizi içinde bulunudğunuz derin uykudan uyandırmaya çalıştığı için yani ( dinin kapitalizmin pazarlandığı bi toplum) siz ona hain diosnuz. dediği gibi şehitler toprakaltında uyuyor siz üstünde uyyorsunuz!!!!

 21. jacqueliny diyorki : 14 March 2008

  bir de ekliyeyim film gerckten çok kötü çünkü nazım hikmetin başka başka yönleri sinemaya dökmüşler ama tam olarak siyasi yönlerini dökmemeişler yetkin dikincilerin oyunculuğu güzel sayılabilir ama nazım hikmeti gerckten tanıyanlar bilenler için biraz hafif bi film

 22. jacqueliny diyorki : 14 March 2008

  bazı arkadaşlar hain demiş bazıları gerçek şair mehmet akif demiş hıı necip fazıl’ı unutmuşsunuz arkadaşlar olmaz böyle siz anca boş boış yorumlar yaparsınız sizi dikkate almayacak yüce insanların arkadasından size bir omurilik yeteciği halde fazldan da bi beyniniz olmuş nazım hikmet normal bi şair olsaydı normal bi devlet adamı olsaydı ( vatanını satan ) bi de dinci olsaydı yere göğe sığdıramazdınız ama o sizi içinde bulunudğunuz derin uykudan uyandırmaya çalıştığı için yani ( dinin kapitalizmin pazarlandığı bi toplum) siz ona hain diosnuz. dediği gibi şehitler toprakaltında uyuyor siz üstünde uyyorsunuz!!!!

 23. sedosi diyorki : 19 March 2008

  “DURU BİR GÖKYÜZÜ İÇİN VAHŞETE KATLANANLAR”
  “ACIYI BİR SİLAH GİBİ GÖĞSÜNDE SAKLAMALI”

 24. DERSİM ATEŞİ diyorki : 03 April 2008

  konur alp yazından belli oluyorki sende osmanlı çöplüğünün içi hiç dolmamış çöplerinden birisin senin ataların yeryüzüne insanlık tarihine kıyım ve zulümlerden başka hiçbirşey bırakamadı o n büyük bir imparatorlukturki matbayı bile icadından yüz yıl sonra kullanabildi neyse derinlere girmeye luzum yok eminim bu kadarını bile anlayamassın.

 25. ahmet diyorki : 06 April 2008

  yukarda saçma sapan milliyetçilik akımı başlatılmış ama biliyormusunuz laf ettiğiniz adam en anlamlıı memleket şiiri yazdığı kabul ediliyor ama sizin beyinlerinizde de at gözlüklerii var artık :D uğraşmayınn bir bok anlamazsınız :D

 26. no use for a name diyorki : 12 April 2008

  bence filmi, film olarak, oyunculuk acısından degerlendirelim ve ii yorumlar yazalım. çünkü gercekten ii bi iş çıkarılmış.

 27. KafkasÖmer diyorki : 12 April 2008

  bazıları kılıcıyla olur kahraman bazıları en az kılıç kadar keskin kalemleriyle kahramanlık sadece ölmek öldürmekle olmaz anlatmakla olur eleştirmekle doğru bildiğini söylemekle olur vatanın bütünlüğünü oluşturan milletle olur nazım hikmet halkın adamıdır tek başına verdiği mücadele halkımız için kahramanlık mertebesine ulaşmıştır lütfen tanımadan bilmeden başkalarından duyduğunuz şeylere dayanarak kimseyi yargılamayın.
  bu filme sitenizde yer verdiğiniz için sonsuz teşekkürler

 28. ışıl diyorki : 20 April 2008

  Nazım Hikmet ; Kurtuluş Savaşını Türküyede yaşayamadığı halde, en ii anlatan şairdir… bu kadar katı yorumlar yapmak yerine, kitap kouyomusunuz bilemem ama açıp sadece Kurtuluş Savaşı Destanını okuyun… Kimsenin kimseden utanmasına yada bu kadar sert çıkmasına bence gerek yok… Ama Nazım Hikmaet hakkında yapılan yanlış yorumların bu konudaki cahillikten ve takılan at gözlüklerinden yapıldıgını düşünüorum!!!

  YAŞAMAK BİR AĞAÇ GİBİ TEK VE HÜR
  VE BİR ORMAN GİBİ KARDEŞÇESİNE…. BU MEMLEKET BİZİM!!!

 29. SEBEP diyorki : 25 April 2008

  bakın geri kafalı safsata beyinliler nazıma vatan haini diyen kimse asıl o dien vatan hainidir. adam memleket bizim diyor daha ne desin size lan biraz olsun beyin warsa objektif düşünün ve öle konuşun kominist demek hain demek değildir böle düşünen herkes faşisttir ve faşistler gerçek vatan hainidir

 30. DERSİM ATEŞİ diyorki : 05 May 2008

  SAYIN YÜCE OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN TORUNCUKLARI DEDENİZ HÜSEYİN ÜZMEZ SİZİ ÜZMÜŞ OLMALIDIR AMA BELKİDE ÖNEMSEMEMİŞSİNİZDİR HÜSEYİN DEDENİZ} ÇOOOK ŞERRİ BİR HAYATA İNANIYODU VE SIKI OSMANLICIYDI SİZLER GİBİ İDOLÜNÜZDÜ DOLAYISI İLE KAFA YAPILARINIZ AYNI… SÖZÜN ÖZÜ} AÇIK YAŞAYANDAN DEĞİL KAPALIDAN BASTIRILMIŞTAN KORKULMALI… NAZIM HİKMET İ SİZLER GİBİ HÜSEYİN EFENDİDE SEVMEZDİ. ÇÜNKÜ .NAZIM HAYATA BİR IŞIKTIR. SİZLER GİBİ YARASA BEYİNLİLERİ ÜRKÜTEN BİR IŞIK …

 31. alperen diyorki : 09 May 2008

  kardeşlerim nazım hikmetler var ama ziya gökalpleri silmeyelim akıllardan siyasi görüş şiirlerle sarkılarla türkülerle belirtilmez siyasi görüş sadece ve sadece yaşayarak ortaya konus bu vatan için hizmet etmişse nazım hikmette turan savaşçısı ziya gökalp kadar değerlidir

 32. diavolo diyorki : 15 May 2008

  gereksiz tartışma olmuş film hakkında görüşlerinizi yazıp bırakmalıydınız

  bu enin bilgilerinizide bi siyaset meydanı bi kırmızı koltuk yada sorarlarsa anlatmalıydınız

  bir çoğunuz nazım hikmet’i bulmacalardan tanıyorsunuz bir kısmınızda bakkal önünde çakkal önünde duyduklarınızla biliyorsunuz çok küçük bi ksım blki gerçekten biliyor

  onun için konuşmaların bir çoğu boş

  filmi şimdi izlicem umarım güzeldir

 33. nopassaran diyorki : 07 June 2008

  su bos beyinli milliyetci gecinen arkadaşlara sözüm sizinle aynı yüzyılı paylaştıgım için büyük utanç duyuyorum eger sizde ufacık beyin olsaydı nazım usta ve nazım usta gibileri anlar kendinizden utanırdınız ama ne yapalım yok sizde gerçekten yok

 34. osman diyorki : 04 July 2008

  kardeşlerim nazım hikmetler var ama ziya gökalpleri silmeyelim akıllardan siyasi görüş şiirlerle sarkılarla türkülerle belirtilmez siyasi görüş sadece ve sadece yaşayarak ortaya konus bu vatan için hizmet etmişse nazım hikmette turan savaşçısı ziya gökalp kadar değerlidir

  brun bı sagcı daha turan avascısymıs peehhhh

  sıyası yorum neden anlamıs deılm ataturk soz konusu turan deıl

 35. seyyah diyorki : 08 July 2008

  biz millet olarak forumları kürsü sanırız, belki bu da bir film yorum tarzı ama azıcık tuhaf..film sanatsal açıdan fena değil, siyasi bir film olarak da başarılı..burası propoganda veya sövme yeri değil arkadaşlar..başka yerde kavga edin

 36. murtaza diyorki : 22 July 2008

  yazmışsınız anca nazımı anlamadınız nazımı anlamadınız siz başka kimi anlamaya çalıştınız ki konuşuyorsunuz.. sizden çok var bu ülkede ama alayınız hala bossunuz.. çoğunuz okumuş insanlar ama hala bizim köydeki cahilimiz kadar olamadınız… Size kalsa nazım hikmet in şiirlerinden biri olurdu İstiklal marşımız ama sizden ne kadar çok olursa olsun Mehmet AKif lerden Atatürk ten geçmeyenimiz sizden çok olacaktır unutmayınız…

 37. NOwar diyorki : 28 July 2008

  Nazım Hikmet memleket memleket Nazım Hikmet; kafiye için yazmadık hasret sana memleket…
  nazım hikmet Atatürk ü sevmezdi diyen cahil cülebe insan berabermi büyün Nazım Hikmet le 1 sayfa bile okumadığın her halinden belli ; siz ancak o öyle demiş bu böyle demiş dersiniz çünkü okumaz üretmez asalak gibi mafya kurar başkalarının emeğine tecavüz eder bide sağda solda akıl verirsiniz millete…Yazıklar olsun size.Heryeriniz milliyetçi olsa ne olur? Milliyetçilik okumakla ilimle irfanla mühendislikle tıpla ekonomiyle sevgiyle ve en önemliside ANLAYIŞLA KARDEŞÇE DUYGULARLA YAŞANIR KALLEŞÇE DUYGULARLA DEĞİL!!!

 38. mithat diyorki : 28 July 2008

  eline yüreğine sağlık

 39. kupet diyorki : 09 August 2008

  zamanı korkutanlar mürteci dior bana yükseldik sanıyorlar alçaldıkça tabana zaman korkunç daire ilk ve sonn nokta neredeç bazı geriden gelen yüzbin devir ilerde şimdi anlayın işte necip fazılın bu şiirinden baska söze gerek duymam

 40. cicek diyorki : 13 August 2008

  bu ne kardeşm ya fılmler mınıck ekranda büyütn acık snları ya cımrilk yapmayınm izlemıom ya

 41. rebil diyorki : 23 August 2008

  1.siz nazım ın atatürk ü sevmedğini iddaa edenler çok boş insanlarsınız çünkü hiç bir şey okumamışsınız kendinizi bilmiş görüyorsunuz ama size .ıçımla gülüyorum:D

  2.kominizm hakkında yorum yapmak size kalmamış size kalanlar belli siz kominizmi istemeyenlerdensiniz siz amerikan yalağa olmuş beyni çalışmayan sürülersiniz…

  3.atatürk kominizm karşıtı bir insan değildi
  hiç bir şey bilmediğiniz gibi kominizm in ne kadar zor bir rejim olduğunu da bilmiyorsunuz

  size ancak gülerim yazık size yaa
  aslında var ya aziz nesin in dediği gibi
  gülüyoruz ağlancak halimize :D

 42. zarroc diyorki : 01 September 2008

  polonya’ya grip toprağı öperek vatanım diyen bir adamdan nası Atatürk’e karşı sevgi beslediğini söyleyeblirsiniz ayrıca Atatürk komünizm e karşı olmasa ülkeye komünizm i sokabilirdi elinde imkan bieyler okumadan gelen tipler işte burda rusya ya peşkeş çeken yalaka tiplerdir

 43. kızıl diyorki : 23 September 2008

  Bu kadar cahil,yoz insan nasıl bi araya toplanmış ya?Bu ülkede sanatı ve düşüncesi için yargılanan insanlar var halen, sizin gibi düşünenler yüzünden…Ayıptır ya Nazım süper bi şairdir sezarın hakkını sezara verin…Millet marsta bi dünya oluşturuyo siz hala vatan millet sakarya diyosunuz dünya globalleşiti siz halen sınırlardan bahsediyosunuz abicim geçmişe takılı kaldıkça bu millet herkesi geriden takip eder film süper..

 44. doğan tosun diyorki : 24 September 2008

  burda her arkadaş kendi fikriyatını söylemiş hepsine az çok saygılarımı iletirim ama bu yorumları “sedosi”ye kadar okuyabildim sedosi önce milliyetini söyle ailen taşnak çeteleirnin soyundan mı demek istemiyorum ama 623 senelik doğrusuyla yanlışıyla bi cihan devleti olan ””Devleti Ali Osmaniye”” hakkında ileri geri konuşamazsız (belgesiz dayanaksız) neden se bizde itibar görebilmek için geçmişine sövmek gerkeiyor bunun yanlışlığını şu örenkele veriyorum anne babasına sövmeyen ecdadına da sövmez. belki söylediklerim ağır gelmiştir bu neden yazıma ön yargılı olmanı istmem. ama söylediğin iki satıra kısa cevap vermek istiyorum
  *** omsanlı ne yazıkki hiç bir zaman imparatorluk gibi aciz bir yakıştırmayı kabul etmedi o devleti aliydi çünkü yüzölçümü şu anki türkiyenin 35,5 katı olan bir cihan devleti içinde 400 sene durmasına rağmen hiç bir millet dinini, kimliğini, dilini kaybetmedi çünkü osmanlı da yaratılan her şey Alah’ın eseri olduğu için Yunus gibi yaratılanı hoş gör yaratandan ötürü felsefesiyle harket etmiştir şu anki amerika vs. gibi hiç bir zaman tebasına zulmetmedi hatası olmadı demiyorum dikkatini çekerim
  *** matbanın 150 yıl gecikti ama senin dediğin gibi 100 yıldanda fazla ama ermeniler yahudiler matbanın kurulmasında itibaren 10 yıl içerisinde osmanlı topraklarında kullanılmaya başladı demekki izin var kurulması sadece ibrahim müteferrikanın şahsi gayreti ve bir kaç üst düzey insan syesindedir. vefatılya tekrar uzun bir süre kapanmıştır. bu maatbanın 150 yıl sonra gelmesine rağmen dikiş tutturamamasının sebebi rağbetin olmayaşıdır. tabi bu konuda da da diyebilirsin ki osmanlı okadar örümcek beyinli geri kafalı yobazlar ki insanları uyuşmuştu. ama ne yazıkki laik, demokratik, sosyal, hukuk devleti olamamıza rağmen çağdaşlığı isteyip gericiliği kötülememize rağmen gaztelerimizin toplam trajı bize denk devletlerin 1 gazetesine bile eşit değildir yine osmanlı yıkılmasından bu yana uzun zaman geçmesine rağmen japonyada kişi başına 16 kitap okunurken türkiyede 16 kişiye yılda bir kitap okuma oranı düşünüyo biz sölü kültürden geldiğimiz için muhabbeti ve dinlemeyi okumaya “”””ne yazıkki”””” sevmiyoruz keşke sende bi çözüm üretsen

  ayrıca sormak istiyorum emperyalist ülkerilerin hindistan, k. afrika, balkanlar, arap yarımadasına, kafkasklara osmanlıyı ve türkleri bir zulum devleti olarak gösterebilmek için onları demokrasi vadiyele soyabilmek için yazılan eserleri kendine kaynak alama Fransız, ingiliz. ve alman prof. imzalı kitaplarını tek kaynak olarak kullanman yanlış bu böyle dememin nedeni ise tarih metodolojisi dersini almış olmamdandır.tarih üzerinden uzun süre yürütülen siyasi propogandalrın neşriyatı olan kitapları kontrol etme aslından burda kızım sana diyorum gelinim sen anladır senin geçmişinden utanan biri olman nedeniyle soysuz yada soyu bozuk olmanı kesinlikle iddia etmek istemiyorum inşallah farklı bir millettensindir de damad ferid gibi vatan hainleri olanlarınin farklı versiyonları değilsindir. mehmet akif gibi
  Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem
  Gelenin aaafi için geçmişe kalkıp sövemem
  Üç buçuk soysuzun ardından zagarlık yapamam
  Hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam
  Kanayan bir yara gördümmü yanar ta ciğerim
  Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim
  Adam aldırmada geç git diyemem aldırırım
  Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım
  Zalimin hasmıyım amma severim mazlumu…
  bu eseri hem sol hem sağ gürüşlü arkadaşlarımızın bir nuska gibi taşıması rica ediyorum okumadan kadın programlarındaki bir ağızla istanbul fethedilse ne olur fethedilmese ne olur ti niyetiyle hareket etmeyelim. milletimizin ve memlektimizin iyiliğini farklı fikriyatlarda arıyan arkadaşlarımıza saygılarımı sunuyorum ama küçük bir örnek vermek istiyorum bir tarih son sınıf öğrencisi olarak geçmişime böyle bir saygızılğa içerledim. vatan hainliği konusundaki kendi düşüncem ise eğer bir insan damad ferid gibi yaptığı işlerde kendi çıkarlarını milli çıkarların üstünde tutarsa (yani bu işten maddi bir çıkarı varsa haindir) bu tartışmalarda da birbirimizin saygı duyduğu insanları yermeme ricasında bulunacağım. şahsi düşüncem nedeniyle geçmişimle onur dymamın yanında geçmişimde yaşan bir uyuzlu it için bile başka bir milletin insanına sövdürmeme prensibi içindeyim
  bu vatanın evlatlarının atisine sahip çıknasu lazımdır diye düşünüyorum. bu arkadaşlarımıza cevap verilmeme nedinyle kendilerini haklı görebilirler ama genelde cahile bizim milletimizde itibar edilmemesi tiye alınmamaması nedeniyledir. burayı kürsüye çevirip gözünü yorduğun için tekrar özür dilerim ama yanlışın karşısında susan şeytandır.

 45. UyaninHepiniz diyorki : 05 November 2008

  Yukarida Turkce kelimelerle yazilan her bir satiri okudum. Bu satirlari yazan elleri yoneten beyinler, Senelerdir birbirinizin etini yemekten bikmadiniz, yorulmadinizmi hepiniz. Birbirimize dusurduler birbirimizi vurdurttular. inanamiyorum hala uyuyoruz. lutfen birbirimizi yemeyi birakalimda sagci solcu demeyelim bir araya gelip asil meselelere bakalim. Vatan elden gidiyor. Bir sabah kalktiginizda, onunuze atilmis bir avuc yemle gunlerinizin bosa harcandigini anlayacaksiniz. Deliller ortada siz hala parkta kavga eden cocuklar gibisiniz.

 46. dev-lis diyorki : 06 November 2008

  arkadaşlar nazım hikmetin kim olduunu we şiirlerinde hangi temaları işlediini bilmediiniz belli eğer nazım hikmeti gerçekten tanıyor olsaydınız onun hakkında böyle konuşmaya içiniz el vermezdi ve o adam türkiyeden kaçmadı doğru düşündüü için türkiyeden sürüldü o yüzden önce nazım hikmet’in şiirlerini ve hayatını okuyun ya da filmi tam izleyin sonra tekrar düşünün…

 47. ayca diyorki : 15 November 2008

  süper bir film..emeği geçen herkesin eline yüreğine sağlık…

 48. kelebek diyorki : 29 November 2008

  cok az kişi film hakında yazmış film gercekten cok güzel nazım hikmetin hayatı bu kadar süreye sıgdırılamazdı ama bilmeyen insanlar yazmış ne vatan hainligi ne kominstiligi işliyor film son yazan cümleyi bile yanlış anlıyan insanlarla dolu yazık oluyor filmi mutlaka izleyin en azından azda olsa bişeyler ögrenin vatan haini olan bi insan yaşadıgı topraklar için bu kadar güzel şiirler yazamazdı veya vatananına hasret ölmezdi LÜTFEn filmi izleyn ve öyle yorum yapın harika film emeginize saglık

 49. nazımcıyım çünkü insanım diyorki : 10 February 2009

  değerli dostlarım nazım hikmet sizin bildiğiniz o ucuz yazarlara, şairlere..10000000 çeker .öyle milliyetçi şöven duygularla saldırmak kolay faşizm kolay ezbere konuşmakta kolay onu ii tanımadan sersem laflar söylemek nazi almanyasındaki kirli alman ları hatırlatıyor bana yahudi bir yazar katliamdan sonra şöyle der:’GÖZÜ DÖNMÜŞ,ELİ KANLI, USTA BİR KASAPTIR ALMAN İNSANI’tabir sizeyse ‘şöven bir katiliz kirli agızlarımızla’ kaç tane şiirini ezber biliyosunuz?gerçek ismi?annesinin aslı?…
  hiçbirini bilmeden faşistlikle saldırıyorsanız söylediklerimin zerre kadar faydası olmaz çünkü aynı zamanda dar bir zihniyaetimiz, bizcilik, milliyetçillik
  i övünç haline gettirmişiz dünya ne halde bizler ne haldeyiz vurgun üstüne vurgun atatürkçü diye geçinen zihniyetten (a.menderes ,ergenekon;hikmet bill…..)milli şuur saldırmak sa ben yapamam zalimi asla sevemem zulmü alkışlayamam dar zihniyetli oldugumuz sürece hep 3. dünya ülkeleri gibi bilinçsizce yaşayacagız

 50. wishaly diyorki : 15 February 2009

  Bu film gerçekten çok güzel olmuş. Elbette Nazım Hikmet’i iki saate sığdırmak zor ama onun hakkında anafikir veren bir eser çıkmış. Boş konuşmak yerine şu filmi birkere daha izlemesi gereken arkadaşlarıma saygılarımla..

 51. EMEL diyorki : 25 May 2009

  NAZIM HİKMET memleket,memleket NAZIM HİKMET,memleket bu ülke ATATÜRK ümüzün ülkesi,memleket TÜRKİYE…DOSTLARIM AYRI VE AYNI YOLUN YOLDAŞLARI BIRAKIN ARTIK İÇİ BOŞ LAFLAR,GAFLI ÖĞRETİLERİ,SİZDEN OLMAYANI ÖTE YANA İTEN IRKÇI KAFA TASLARINIZIDA EN AZ NAZIM KADAR VATANSEVER OLUN YADA İYİ ANLAYIN TANIYIN ODA BU VATANIN EVLADI…tanıyınki yunusa karacaoğlana mehmet akife fazıl hüsnüye ayşesine fatmasına alisine velisine insanına taşına toprğına sahip çıkalım bu güzel coğrafyaya.BIRAKALIM İKİLİĞİ BİR TARAFA…

 52. anıl diyorki : 12 June 2009

  hepımız tek bır yol ıcın varız bu merkeze vararken farklı yolları secıyoruz ama varacagımız yer aynıdır nazım hıkmet ugruna ınandıgı

 53. alex diyorki : 12 June 2009

  azina saglik emel.Ama biz oyle bir milletiz,ki dunyanin hicbir yerinde ornegimiz yoktur kurdu lazi alevisi kendi icimizde dusman kesiliriz bir birimize. ama sozkonusu vatan olunca hepimiz tek yurek oluruz.ozaman niye bu kavga …….eyer nazim hikmet bir vatan hayiniyse niye halen yillar sonra bile sadece ismi sizi urkutuyor¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿¿

 54. fırat diyorki : 13 June 2009

  hiç biriniz filmin yorumunu nasıl olduğunu anlatmıcAKMISINIZ politika yapıyonuz hep ha film hakkında yapmıyorsunuz

 55. fırat diyorki : 23 July 2009

  evt ben alexe katılıyorum yorum yapın lan nasıl bir film gidin politika yeri kurun orda konuşun burda konuşmayın biraz insan olunda filmin nasıl olduğunu yazın

 56. ayla diyorki : 10 August 2009

  iste bizi bole kirdilar sizde bu oyuna dusun

 57. Gizem diyorki : 25 November 2009

  gayet gzl bi film.
  nazım hikmetin atatürkü sevmediğini yazmış birisi,nazım hikmetin atatürke yazdığı bi mektup var onu okumamş galiba.
  bilgi sahibi olmadan kulakdan dolma bilgilerle eleştiri yapmayın.
  atatürkde saygım var nazm hikmetede.
  siz o mektubu bi araştırın.
  nazım hikmet her şeyi açıklamış.
  orduyu isyana teşvik etmediğini,atatürkün ilkelerine saygı duyduğunu tek tek yazmış.
  adam gibi adammış. adam gibi şairmiş.. vatan haini değil vatan şairiydi.
  o zmnların kominizmi bgnki özgr düşünce..

 58. Gizem diyorki : 25 November 2009

  nazım hikmetin atatürkün düşüncelerine karşı çıktığını yazmış birisi. atatürkn düşüncelerine saygı duymadığını sölemiş.
  atatürkde namık kemal hayranıymış. hapse atmışlar. akademiden kovuluyomuş az kalsın.
  namık kemalin nazım hikmetden farkı neydi?
  ikiside vatan diyodu. atatürkde vatan dedi.
  vatanını sevmek koministlik değildir.
  nazım hikmede saygı duymayan atatürkede duymaz..
  yorum yapcak olan araştırsın. ordan burdan duyma laflarla kimseyi suçlamasın.
  nazım hikmetde atatürkde bizim yapamadığımızı yapmış,
  vatanını savunmuş.
  iyiki de yapmış.

 59. Mystery diyorki : 25 November 2009

  Film çok gzl.
  tüylerm diken diken oldu.
  özellikde sonunda bu memleket bzm şiirini okudukları zaman.

 60. seslenis diyorki : 09 December 2009

  başlayacm haa nesini sevmezler bu adamın anlmam ne çaldı ne çırptı ne yalan söyledi ne de başka bişey,bi fikri vardı adam gibi de savundu ve vakti gelince de öldü .hepsi bu

 61. erkan diyorki : 02 January 2010

  arkadaşlar nazım hikmet aslen polanya göçmeni bir yahudinin torunudur yani yahudidir tarihte yoktur ki bir örneği yahudiden dost olmaz onlar ancak birbirlerinin dostlarıdır ve bunlar bukalemun kertenkeleleri gibi her kılığa ve renge girerler ama tek bir amaçları vardır yaşadıkları toplumları içten çürütmektir vatanseverlik nazım gibi yahudilere kaldıysa vay bu milletin haline ne hallere ne hastalıklı düşüncelere saplanmışızda haberimiz yok ALLAH yar ve yardımcımız olsun inşallah bu gaflet uykusundan bir uyanırız saygılarımla

 62. nh diyorki : 27 January 2010

  kendi dedenin nerden göçtüğünü bilmezsn,gidipte adamın soyunu bakarsın.

 63. efecan diyorki : 08 October 2011

  “Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.
  Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet.
  Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.”
  Bir Ankara gazetesinde çıktı bunlar, üç sütun üstüne, kapkara haykıran puntolarla,
  bir Ankara gazetesinde, fotoğrafı yanında Amiral Vilyamson’un
  66 santimetre karede gülüyor, ağzı kulaklarında, Amerikan amirali
  Amerika, bütçemize 120 milyon lira hibe etti, 120 milyon lira.
  “Amerikan emperyalizminin yarı sömürgesiyiz, dedi Hikmet

  Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.”

  Evet, vatan hainiyim, siz vatanperverseniz, siz yurtseverseniz, ben yurt
  hainiyim, ben vatan hainiyim.
  Vatan çiftliklerinizse,
  kasalarınızın ve çek defterlerinizin içindekilerse vatan,
  vatan, şose boylarında gebermekse açlıktan,
  vatan, soğukta it gibi titremek ve sıtmadan kıvranmaksa yazın,
  fabrikalarınızda al kanımızı içmekse vatan,
  vatan tırnaklarıysa ağalarınızın,
  vatan, mızraklı ilmühalse, vatan, polis copuysa,
  ödeneklerinizse, maaşlarınızsa vatan,
  vatan, Amerikan üsleri, Amerikan bombası, Amerikan donanması topuysa,
  vatan, kurtulmamaksa kokmuş karanlığımızdan,
  ben vatan hainiyim.
  Yazın üç sütun üstüne kapkara haykıran puntolarla :
  Nâzım Hikmet vatan hainliğine devam ediyor hâlâ.

Yorum Yapın