Hz. Ali
 

69,537 Kez izlenmiş

195 Yorum Yapıldı

765432ydggggggggg.jpgbölüm 1

bölüm 2 (95%) (2%) (4%)
2400 Oy Almış
195 Yorum Var
 1. Hadibee diyorki : 18 June 2008

  süper film böylesi görülmemiştir

 2. selinn diyorki : 18 June 2008

  baştan sona propaganda… Alevileri bu şekildemi kandırmaya çalışıyor şimdi müslümanlar? bu kadar düştü? bir aleviyi müslüman yapan kişi cenetemi gidiyor? neden hristiyanlar yerine alevileri asilime etmeye çalışıyrosunuz? bu mudur müslümanlık? siz kendinizi avutun böyle videolarla alevilerin ibadet hanesi cem evidir peygamberi hz.muhametir bir tanede de allahımız var bir tane de pirimiz ali dir… kendiniz çalın kendiniz dinleyin…

 3. zulfikar diyorki : 18 June 2008

  alivilik islam dısı değildir önce alevişiği öğren ondan sonra gel !… sunu unutma ki HZ MUHAMMED (SAV) BİYAD EDEN İLK 4KİŞİDEN BİRİDE ALİ’DİR !!!

 4. yamadag diyorki : 18 June 2008

  ARKADAŞLAR BELGESELİ İZLEDİM DOĞRULUK PAYI OLMSINA RAĞMEN ÇOĞUNLUĞUNDA SAÇMALIK BARINDIRIYOR…YERİ GÖĞÜ YARADAN BİR ALLAH BİRDE ONUN RESULÜ HZ.MUHAMMET VARDIR…PİRİMİZ,ÖNDERİMİZ HZ.ALİ’DİR…KÖTÜ NİYET BARINDIRMIYOR OLABİLİRSİNİZ BELKİ ANCAK BÖYLE BELGESELLERLE ALEVİ OLMAYAN ARKADAŞLARI YANILTIYORSUNUZ BUNA İLAVE OLARAK ONLARI ŞIMARTIYORSUNUZ…BAZI GERÇEKLERİ KABULLENEMEYEN KİŞİLER BUNCA SENE BOYUNCA ALEVİLERE YANİ BİZLERE SUÇLAMALARDA VE KARALAMALARDA BULUNDULAR ÇÜNKÜ ASIL MÜSLÜMAN SOYU ALEVİLERDEN GELMEDİR ÇÜNKÜ HZ.MUHAMMET’E EN YAKIN KİŞİ VE MİRASÇISI HZ.ALİ’DİR…LÜTFEN BELGESELİ YAYINDAN KALDIRIN VE İYİLİK YAPMAK İSTİYORSANIZ ARKADAŞLARI BİLGİLENDİRMEK AMAÇLI CEM EVLERİNE YÖNLENDİRİN ORADA ASIL GERÇEKLERİ DEDELERDEN ALABİLİRLER…TEŞEKKÜR EDERİM…İYİ ÇALIŞMALAR…

 5. derinsular diyorki : 19 June 2008

  Hayran kaldım çok güzel.

  emegi geçenlerden Allah cc razı olsun.

 6. ibrahim kiraz diyorki : 19 June 2008

  Arkadaşlar ne gerek var şimdi boyle tartışmaya. Alevi olanada Sünni olanda ters bişe yok bence videoda.

 7. dinle diyorki : 19 June 2008

  alevileri müslüman saymayan dengesizler neye dayanarak bööle düşünürler bilmem bilmiyorlar ki ilk müslümanlar alevilerdir( Hz.Ali ) yukuarda ki arkadas cok güzel yazmıs… bende aleviyim en kral müslümandan 20 kat daha müslümanım allahım allahı peygamberim mustafa muhammed(s.a.v) pirim Ali..

 8. yeter diyorki : 19 June 2008

  alevik HZ. Aliyi sevmekse ben aleviyim. tüm islam alemi alevi. müslüman olan herkes HZ. Aliyi çok sever sadece onumu diğer 3 halifenin hepsini ve tüm ashabı. lütfen bu belgeselin üstüne yorum yapmayın inanın herkes kendine göre inandığına göre doğruları alacaktır.

 9. Lo0oL diyorki : 19 June 2008

  Belgeseli hazırlamış olan arkadaşlara çok teşkkür ederim ve çok güzel bir belgesel oldugunuda söylemek isterim. Bu belgeselden alevilere karşı birsey oldugunu sanmıyorum.Konusu çok güzel bir islam film mi dir. HZ.MUHAMMET (S.A.V) hazretlerinin ve HZ.ALİ Peygamberimizin Yüce ALLAHTARAHINDAN biz insanlarâ iyili doğrulugu güzel ahlakı ve kötülükten uzak durmayı, yalandan iftiradan kaçınmayı iyi ve dogru yolu göstermisi icin insanlara yol gösterici olarak göndermiş oldugu iki önemli zaattır. Lütfen doğrulugu kanıtlanmamış Messeplere bu gibi önemli zaatları karıştırmayınız. Alevi, sunni şii gibi messepler ise biz insanların farklı inanışlarıdır. Dogru olan Tekbirsey vardır. Oda Müslümanlıktır. Zaten Kuranı Kerimde de Messep kavramı Geçmemektedir……..

 10. lion diyorki : 19 June 2008

  alevilik her kese nasip olmaycak bir felsefedir..

 11. hikmet diyorki : 19 June 2008

  tabi gerçekler bir çok arkadaşımızın nefsine ağır gelebilir ama hakikatler bahsediliyor ben tüm emeği geçen arkadaşlara teşekkür ediyorum çok güzel olmuş

 12. eren diyorki : 19 June 2008

  burada en yopaz memlekette yaşıyorum erzurumda ve bir alevi olarak dinsizlikle suçlanıyoruz .bunun ne kadar zor bişey olduğunu tahmin bile edemezsiniz o yüzden bilip bilmeden suçlamayın.

 13. selçuk diyorki : 19 June 2008

  alevi arkdaslar. hz. alinin alevi oldugunumu düsünüyolar. nereden cikardilar bu teoriyi. hz ali alevi ise neden peygamber efendimize biad etti. peygamber efendimize biad eden bir insan nasil alevi olur :) bu ne yaman celiski emmi. alevilik sapitma bir mezhep. hz. ali namazi en güzel kilan insanlardan biriydi. neden namaz kilmazsiniz o zaman :) ayrica en çok sevilmesi gereken insan hz muhammed s.a.v.dir. ayeti bile vardir.

 14. ersin ali diyorki : 19 June 2008

  ben alevi kökenliyim ama belgeseli izlemedim tartışma konusu dikkatimi çekti( müslüman takva katın da ancak birbirinden üstün dür)hz MUHAMMED SAV.neyi kimi tartışıyorsunuz???

 15. esmer_ diyorki : 19 June 2008

  ılk musluman alewıler dıye bıseymı war allah askına yapmayın hz.muhammed(s.a.v) ve hz.alı(a.s) yasarken alewılık sunnılık mı wardı tuttukları oructa bırdı,kıldıkları namazda,kabede ettıklerı tavafda herseyı omuz omuza yapıolardı cem ewıymıs camıymıs ole ayrı gayrı yoktu sımdı bı allahın kullu bana soylesın sunnısı olsun alewısı olsun onlar beraber bunu yapabıldı sız neden bunu yapamıyorsunuz??sızı bırbırınıze dusman eden kerbela olayıysa sımdı ne hasan(a.s)nede huseyın(a.s)dokulen kandan kanayan yaradan mutlumular hz. osman(a.s)da kuran okurken olduruldu bunlar allahın taktırı uyanın artık kardeslerım ayrılan yolları bırlestırın yollar bır olsun ole olmasa bıle dusamn olmayın bırbırınıze alewısı sunnısı artık bırbırlerıne kız wersın alsın oturup beraber yemek yesın ne bu dusmanlık allah askına bana bırı solesın??

 16. bu nedir be diyorki : 19 June 2008

  Hayatımda ilk tanıdığım alevi çok samimi bir arkadaşım oldu çocuğa o güne kadar 1 kere bile alevisin diye ayrım yapmadım ama o bana ben aleviyim dedi(sanki bir kimlik arayışında olan insanlar gibi) bende beni ilgilendirmez seninle allah arasında bişe saygı duyarım inancına.. Ama zamanla çocukla aram giderek kötüye gitti kişisellikten tut kendi inançları bizim inançlarımız sürekli fikir ayrılığına düştüm her defasında uyarmama rağmen sürekli kendi inancının doğru olduğunu savundu bizim bazı inançlarımızla dalga geçmesi bardaği taşiran son damlaydı şimdi bakıyorumda artık hiç konuşmuyoruz.Neydi bizi bu duruma getiren neyi paylaşamadık ya bırakın allahınızı seviyorsanız.. Alevilik sünni inancına göre islama göre çok sapmıştır. namaz kılmazlar ramazan orucu tutmazlar hac a gitmezler kimi konularda bizden daha bi bağlilar kimi konularda hiç yoklar(bütün aleviler için geçerli değil bi kısmı 3 vakit namaz kılar bir kısmı cumaları kılar bir kısmı hiç kılmaz sünniler gibi bölük bölüktür) ibadetlerini cem evinde yaparlar özü bağlamak vardır oraya belli günahları işleyenler giremez.. Sünniler ise alevilerin gözünde yezid dirler hasan hüseyin Ali sünniler yüzünden ölmüştür ibadetler camide yaparlar peygamberimizin yaptığı tüm ibadetleri yapmaya çalişirlar..Aleviler bize ayrım yapılıyor diyolarda bence çok haksızlar ben hangi aleviyi tanıdıysam aha bu türkü bizim bu sanatçı bizden … ünlü türkücü şarkıcı bizden bi kere kendileri ayrım yapıyolar ben herzaman hepimizin derim bir insanın inancından banane önemli olan aynı yerlerde aynı vatanda yaşıyor olmamız değilmi?
  Tamamen kendi görüşüm bugüne kadar aleviler sünnilerde birbirlerine iki tarafta haksızlık etmiştir kimse üste çıkmaya çalişmasın kimse bizim inancımız doğru demesin kolay kolay ne bir alevi sünni olur ne bir sünni alevi olur çok nadiren görülür..

 17. istanbullu diyorki : 19 June 2008

  ARKADAŞLAR ÖNCE BÖYLE BİR BELGESELİ YABANLARDAN ALLAH BİR DEYİL BİN KERE RAZI OLSUN İKİNCİSİ BIRAKALIM ALEVİLİK VE SÜNNÜLÜK AYRIMINI HEPİMİZ BİR ALLAH VE ONUN RESULU S.A.V İNANIYORUZ EGER HZ ALİYE ÇOK SEVMEK ALEVİLİKSE BENDE HEPİNİZDEN DAHA ÇOK ALEVİYİM LÜTFEN ŞÖYLE BİR DÜŞÜNÜN HZ ALİ KİM HEM PEYGANBER EFENDİMİZİN AMCASININ OGLU VE DAMADI NASIL OLUR BU AYRIMÇILIK YAPABİLİRSİNİZ HEPİMİZ KARDEŞİZ SAYGILARIMLA

 18. cankarslı diyorki : 19 June 2008

  Arkadasın bırı ust tarafta en kıral muslumandan 20 kat daha muslumanım demıs acaba o musluman arkadasımız namaz kılıyor mu haramdan uzak duruyor mu cok merak edıyorum buraya gelıp muslumanım demekle olmuyoo Allahın emrettıklerıne uyy haramdan uzak dur zaten Allah senı sereflendırır…Dengesız konusulması gercekten benı sınırlendırıyo…Allah ıslah etsın baska bıse solemıorum…

 19. eyup diyorki : 19 June 2008

  site yöenitimine sesleniyorum link bozuk yada ben açamadım bu sorunla ilgilenirmisiniz

 20. alevi levent diyorki : 19 June 2008

  selçuk denilen zat sen kim oluyorsunda biz aleviler hakkında alycı ve ukalca konuşabiliyorsun.sen bi müslümansan eğer ki bundan şüphem var alevilere böyle alaycı ve ukalaca yakıştırmalar ve saçmalıklarda bulunamazsın.bizde olan değerler sizlerde yok bunu ii bilirim ben.benbde erzurumda yaşıyorum ve erzurum gibi yoba zbi memlekette aleviler ne zorluk çekiyolar sen bunu biliyomusun.her yerde devlet dairelerinde dahi alevi olduğumuz için hep arka plandayız bunlara rağmeniçimizdeki insan sevgisi kimseye karşı tavır almamızı ve kin güdmemizi mönlüyor.alevilikte olan eline beline ve diline sahip olmak bu bizdeki en önemli kavramlardır.bende dede soyundan geliyorum hemde dede kargın soyundan.sizlere son diyeceğim şudur kendini bilmez insancıklar biz hep vardık her zamanda olacağız taki kainatın sonuna dek…….

 21. cansu diyorki : 19 June 2008

  ya Allah ya Muhammet ya Ali ,NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE NE MUTLU ALEVİYİM DİYENE… birgün HZ.Muhammet allahın kullarına derki; ben ilmin şehriyim ali kapısı aliyi gelmeden bana gelmeyin … muhammet neyse ali de odur onlar bir elmanın yarısıdır onlar aynı soydandır ikiside birdir …

 22. öLe böLe diyorki : 19 June 2008

  (baştan sona propaganda… Alevileri bu şekildemi kandırmaya çalışıyor şimdi müslümanlar? bu kadar düştü? bir aleviyi müslüman yapan kişi cenetemi gidiyor? neden hristiyanlar yerine alevileri asilime etmeye çalışıyrosunuz? bu mudur müslümanlık? siz kendinizi avutun böyle videolarla alevilerin ibadet hanesi cem evidir peygamberi hz.muhametir bir tanede de allahımız var bir tane de pirimiz ali dir… kendiniz çalın kendiniz dinleyin…)

  sana katıLıorm ama yetr qie insan insan oLsun burda herkesi birbirine düşürmeyi calısıyorLar ama bosuna bunlar ;)

 23. meltemce diyorki : 19 June 2008

  yorumları okudum videoyuda izledim. videonun gerçek amacı nedir diye bir daka düşünseniz çok kısa sürede anlıcaksanız… madem ali yi seviyorsunuz(aleviler) ozamn namaz kılın oruç tutun vs. vs. demek istenmiştir. ama zaten biz alevilerin hem allah için ibadethaneleri yani cem evleri hemde semahı vardır. orucmuzda muharem ayında tutarız onemli olan alevilikte insan olmaktır eline beline diline sahip olmaktır. yoksa biizm amraşta sivasta insanları farklı dinden veya mezhepten veya allahsızlar diye katledenlerden ne farkımız kaldırdı? sağlıcakla kalın erenler..

 24. nesriin diyorki : 19 June 2008

  Lo0oL nickli arkdaş demişisnki kuranda mezhepler hakkında bir şey geçiyor diye belki bilmiyorsun ama öğren alevilikte kuran yoktur. insan sevgisi vardır allah a inanır peygamri muhahmed olarak kabul eder hz aliyide pir olarak kabul ederler… alevilerin bu videoya tepkisi bu yuzden.. bir arkdaşımız deyinmiş bu konuya zaten. bencede alevilik bir din olmasada islamdan ayrı bir kültürdür bazı ortak yanları oldugu kadar çokta uzak yanları vardır. bu videoda anlatılmak istenen de alevi isen ali yi seviyorsan sende namaz kılacaksın demek istenmesidir.. taam akıl karıştırmaya yonelik bir film… bu yuzden sünni kardeşlerimiz alevilere madem hz.aliyi seviyrosun onun gibi namaz kılmalısın oruç tutmalasın diyor bir aleviyi zaten benim kendi ibadetlerim var diyince bunu kabul etmiyor çünkü bu tur videoları izleyen yanlış bilgilenen sunni kardeşlerimiz alevilerin kendi ibadetleri olacağına değilde videodaki gibi namaz kılmaları gerektigini düşünüyorlar.bu çok yanlış bişey.. neyse canların zaten uni bitirmesine gerek yok videodaki akıl karıştırma olayını anlmasına… sevgilerimle canlar..

 25. Rahman diyorki : 19 June 2008

  Tek inancım ve birldiğim.Bizlere miras olarak gelen Kuran-ı Kerim dir.Hz. Muhammet onun kulu ve elçisidir.Hz. Ali İlk Müslümanlardan biridir.Halifelik yapmıştır.
  Ben Sunni, Alevi vs.vs. hiçbir şeyi tanımam tek bildiğim.Allah inancı olan herkesin müslüman olduğudur.Sonuçda gidilecek ver ve hesap verileceği kesindir.Bir müslüman ister x yolunu izlesin ister y yolunu izlesin Cennet yada Cehenneme gideceğiz.Karar sizin ben Müslümanım ve herkesi görüşüyorum

 26. murat diyorki : 19 June 2008

  çok alevi tanıdım.onlardaki hümaniter yaklaşım tüm insanlarda olsa sanırım kavga nedir bilmeyecektir.ben gürcü asıllıyım.TÜRKİYE CUMHURİYETİ vatandaşıyım.bu tarz tartışmalarla TC üzerinde oynanan oyunlara destek olunduğunun farkında mısınız?ateşi söndürtmek yerine,ateşe bir odunda bize attırıyorlar.oyuna gelmeyelim lütfen!yüzyıllardır birlikte yaşadık,yine yapabiliriz…yapmalıyız.bu belgeseli yayınladıkları için site yönetimine de teşekkür ederim kendi adıma.başarılar.

 27. hüseyin diyorki : 19 June 2008

  Arkadaşlar; bence burada tartışmayı dogru bulmuyorum.Heleki bilgimiz yoksa ve önyargı içindeysek hiç tartışmayın.yorum yapabilmek için iyi okuyup bilgi sahibi olmak gerek kulaktan dolma bilgiler ile kimse bir yere varamaz.bu topraklarda yaşıyorsak hepimiz kardeşiz bukadar. bu şekilde düşünmekte yarar var.kaldiki farklı inançlara ve kültüre sahip olmak bizim zenginligimizdir.Yıllardır bizi bölmek isteyen kişilere hep bu yolla açık kapı bıraktık günümüz gençligi en azından yapmasın bunu yobazlıktan uzaklaşmak gerek herşeyden önce hoş görü sevgi gerisi yalan…

 28. esmer_ diyorki : 19 June 2008

  nesrın pekı allahın varlıgına hz.muhammedın peygamber olduguna kuran olmadan nasıl ınandın hz.peygamberın en buyuk mucızesı deılmıdır kuran dıkkat et dort buyuk peygambere hep kıtap ınmıstır neden dıe hıc dusunmedınmı?dıgerlerınde sayfalarla ayetler gelmıstır onların mısyonuda allah(c.c) tarafından demmekkı ole taktır gormus.pekı peygamber olmasaydı,hz.alı olurmuydu “bır elmanın ıkı yarısı demıs” bı arkadasımız hakkikat bu.. muslumanlık dıe bısey olmazdı hz.muhammed(s.a.v)olmasaydı.mantıklı dusundugun zamn sızın burda uc rekat dedıgınız namazı hz.alı 8yasındayken kabede peygamberle namaz kılıo hz.peygamberın elınde buyumus bı ınsan onun terbıyesıyle ahlakıyla yetısmıs pekı sıze kım dedı namaz 3rekat dıe madem kurana ınanmıosun kı ben ılk defa duyuyorum bole bıseyı sole bana 3rekat namaz dıe kım dedı sana allaha yemın olsun kımseyı yargılamıorum sadece gordugum yanlısmı onu merak edıorum ama dusunuorum ben kurana ınanıorum we 5rekat oldugunu bılıorum bı yerde yanlıslık war galıba kıtabın yoksa harıtan yoktur kaybolur gıdersın. “insan sevgisi vardır allah a inanır peygamberi muhammed olarak kabul eder hz aliyide pir olarak kabul eder”demıssın sole bana allahı kıtap olmadan nasıl bıleceksın bılmedıgın bıseye nasıl ınanıcaksın ınsanları yaradanı bılmıosunkı ınsaları nasıl sevıceksın peygamberın mucızesını nasıl hıce sayarsın kıtap olmasa elıne dılıne belıne hakım olucagını nerden bılceksın belkı kufur etmek gunah deıl belkı zına yapmak haram deıl demı ama hz.alı kurana ınanmıomuydu cıdden hepsını merak edıorum we bu konustuklarının hıc mantıklı gelemedı ewt unıwersıte mezun olmak gerekmıo sadece dusunmen yetıo yapmayın artık ayrım ben bı soru sordum okdar yorum yazılmıs ne sunnı nede alewı bı arkadas cwp wermemıs peygamcberle hz.alı yasarken neden alewılık yokmus bı allahın kulu cwp wersın ya neden o zamn senın pır dedıgın hz.alı bu ayrıma gıtmemıs bastada deıdm hz.osmanda kuran okurken oluduruldu neden kımse hz.osmana yonelık bı meshep olmamıs her musluman bırdır.kurana ınanmayan nasıl musluman olur,kulakdan duyma seylerlemı..ınsanın aklına gelıo hangısı kafa karıstırma dıe???

 29. Murat Can diyorki : 19 June 2008

  Herşeyi “künhüyle” bilen yalnız Allah’tır.
  Ayrılık ile beslenenleri doyurmayalım.

 30. yılmaz özcan diyorki : 19 June 2008

  film güzel tşk.

  |^^^^^^^^^^^^\ ||\
  |__EMEĞE SAYGI_| ||´””|””\___
  | _____________ l | |__|__|___|)
  (@!)!(@)”””””**|(@) (@)****|(@) yılmaz özcan

 31. alex diyorki : 19 June 2008

  bu saçmalığı insanlara sunanlar yarın öbürgün bu mübarek insanın kardeşliğinden şefaat diliceksiniz sizi o affetsin
  ben emeğin bolesinede saygı duymam kusura bakmayın
  bu olay zaten bir saygısızlıktır

 32. nesriin diyorki : 19 June 2008

  esmer_ adlı sunni kardeşim sanırım sen meşhur asimator fetullah gülenin ogrencileirnden birisin veya değilsin herneyse sana veya başkasına kalmamış alevilerin dinini kulturunu yargılamak veya incelemek inceliyeceksen kuranında yazan hristiyanlık dini incele onların incilinde senin kuranın geçmiyor hata ne islami nede allah ı tanıyorlar. akıl vericeksen git onlara akıl ver beyin yıkamak istiyorsan git onların beynini yıka! alevlik hakkında konuşmak istiyorsan once gel bir cem evimize misafir ol aleviliği öğren sonra gel burda yorum yap işkemden bilmeden etmeden ondan bundan şeyhden hocadan duyarak alevilik nedir inançları ibaetleri nedir bilmeden şöle olmadılır bole olmalıdır demek ne sana nede hiç kimseye düşmez.. allah la insanın arasındadır bu olay… ikincisi namzdan bahsetmişsin alevilikte namaz yok ki 3 vakitmidir değilmidir tartışmaısnı kafana gore yapıyorsun.. o namaz kılan kendini alevi sanan arkdaşalr zmanında koylerine zorla yapılan camiler ve çevre baskısı yuzunden burda yapılmak istendiği gibi yani beyinleri yıkandıgı için namaz kılanlar olabilir onun allah la arasındaki bir olaydır, biz yanlıştır veya dogrudur diye onu senin gibi yargılamayız.. birde alevi bir insan gelse kardeşim siz şunu yanlış yapıyrosunuz yok bunu şöle yapın yok namazını şöle kılın yok orucunu muharemde tutun vs vs. dese dubyaları koparırsınız ama biz bunu yapmıyoruz tam tersine bunu sizler yapmak istiyorsunuz hem ayrımcılıgı sizler yapıyrosunuz bu şekilde davranarak hemde ona buna suç atıyorsunuz. iyi bir müslüman bunları yaparmı? sana cennet kapılarınmı vaad ediyorlar insanları dinlerinden örflerinden adetlerinden dondurunce? herneyse boş yere elinizi ve çenenizi yormayınız allaha şükür butun aleviler neyin ne oldugunu yobazlıgın ne anlama geldiğini biliyor. vede hiç ugraşmıyor kimseyi alevi yapalım diye hem ne hadimize allah la kul arasına girmek! ama bazıları bunun zıtı için allah la kul arasına bile girmeye çalışıyor kafa karıştırma oyunlarıyla kendini kandırıyor. ve bir çok ben aleviyim ama namaz kılıyorum vs. diyor fülüyorum sizlere unutmayın yalan söylemek olmayan şeyleri anlatmak en buyuk gunahlardandır dimi?

 33. serinsu diyorki : 19 June 2008

  selamunaleyküm…bakın arkadaşlar yani kendilerine alevi diyenler…….siz ya çok cahil ve bilinçsizsiniz yada işinize yani nefsinize uymadığı için gerçeklerden kaçıp inkar ediyorsunuz… bakın bugüne kadar sizlere yalan veya yanlış şeyler anlatmış olabilirler.. öncelikle şunu bilinki alevilik diye bir mezhep yoktur. sizler aleviliği mezhep olarak görüyorsunuz..bu sadece batıl yani uydurma bir mezhepdir…HZ.ALİ’yi bizde seviyoruz.hemde çok..yukarıda sağolsun bir arkadaşında söylediği gibi HZ.ALİ aleviyse biz müslümanlar hepimiz aleviyiz hemde kendini alevi diye adlandıranlardan daha çok..sizler peygamberimiz HZ.MUHAMMED SAV.e inanıyor ve peygamberliğini kabul ediyormusunuz kitabımız KURANI

 34. xyz diyorki : 19 June 2008

  esmer ne demek istediğini anlayamadım ama eğer tam olarak anladığım şeyse sen bize dinsiz deyipte dışlayamazsın hiç kimse size bir şey demiyor ama öyle bilmeden etmeden insanların düşüncelerini yargılayamazsın .bu ülke demokratik bir ülke karışıp yargılayamazsın ama eğer yargılayacaksan da öğrende gel

 35. eastblood diyorki : 19 June 2008

  lan selcukmusun nesın gulerek anlatıyosun benım peyganberım HZ.MUHAMMET Pirim HZ.ALİ dir ve peygamberımızın dedıgı gıbı benı seven ALİ yi de sevmelıdır kapa çenenı bılıp bılmeden konusma sen yezıtmısın bence ölesın :)

 36. nesriin diyorki : 19 June 2008

  eastblood ne olursa olsun sen ağzını bozmamalısın yoksa seninde ondan farkın kalmaz can…ve isteyen insan inege bile tapar kaldiki tapıyor hintliler maymuna bile tapanı var ama selçuk gibi kardeşlerimiz sanki bizleri şeytanin cocukları gibi anlatması hiçde hoş değil…

 37. dogan diyorki : 19 June 2008

  Aleviliğin bir meshep olmadını söyleyen cahil arkadaşım o zaman sünlülikte mir meshep deyildir. Alevi ve sünlü meshepleri YEZİT OLAYINDAN sonra çıkmıştır. biliyosunuz deyilmi. hani biri dah demişti o mzanlar alevimi vardı sünlimi diye beraber namaz klar beraber oruç tutar vs. gibi o zman sorarım sana O namazı o orucu tutarken sünlülikmi vardı haa. 2 meshepte o olydan sonra çıktı işinize gelmesede alevilik bir mesheptir bizde arkadan vurma veya hilecarlık olmaz anlayan anladı ne demek istedimi….

 38. tevfik diyorki : 19 June 2008

  peki neden alevi insanlar bizim namazımız kılınmıştır der neden cebrail şaşırdı peygamberliği hz muhammede verdi derler.

 39. uğur üzüm diyorki : 19 June 2008

  dostlar biz ister alevi olalım ister sünli hepimiz müslimanız ve o şart lara göre yaşamalıyız..

 40. BEKTAS diyorki : 19 June 2008

  BEN DEĞİL BIZ OLMAYA …VAR OLMAYA …. alecicanlar_18@

 41. BEKTAS diyorki : 19 June 2008

  YANLIŞ OLDU … alevicanlar_18

  haydı canlar ben değil bız olmaya …

  ataturkçü gençlık

 42. rıdvan diyorki : 19 June 2008

  TEK KELİME İLE O VİDEO KALDIRIN

 43. bin t sak diyorki : 19 June 2008

  alevilik mi kaldi sunni likmi kaldi millettin karni ac ac millet aya gitti siz hala arabin diniyle ugrasiyosunuz calisin ilim ogrenin ali de oldu velide 2012 nibiru dunyanin sonu

 44. turgut diyorki : 19 June 2008

  SLM CANDOSTLAR VE TUM KARDESLER MEVZU BAHİS BURADA ONLARİN VEYA BİZİM HAKLİLİGİMİZ DEGİL ONEMLİ OLAN DOSTCA KARDEŞCE BİR ARADA YASAYABİLMEMİZDİR ARTİK KALKSİN BU İKİLEM OLUMLU YORUM YAPAN SUNNİ VE ALEVİ ARKADAŞLARA CANI GONULDEN TEŞEKKUR EDERİM BU SİZİN BUYUKLUGUNUZU GOSTERİR.. BENCE İNSANLAR İNANCLARİ İLE DEGİL KİŞİLİKLERİ İLE YARGİLANSİN BENCE DOGRU VE YANLİŞ BURADA İNANCLARDA DEGİL.. COK İYİ YORUM YAPAN SUNNİ KARDEŞLERİM VE COK İYİ YORUM YAPAN CANDOSTLARİMİZ VAR HEPİNİZE TEŞERKKUR EDERİM AMACİMİZ KARDEŞCE YASAMAK OLSUN…….

 45. tek kelimeyle gereksiz....dediklerinizz konustuklarınız isteyen istedigine inanır..ben şiiyim evet tuhaf değil mi sanki hepiimisin ayrı bir dini vamış gibi...sunni yada alevi ne bunlar neyin kavgası baksanıza...dikkat edinn kerbelada dökülen k diyorki : 19 June 2008

  tek kelimeyle gereksiz….dediklerinizz konustuklarınız isteyen istedigine inanır..ben şiiyim evet tuhaf değil mi sanki hepiimisin ayrı bir dini vamış gibi…sunni yada alevi ne bunlar neyin kavgası baksanıza…dikkat edinn kerbelada dökülen kanlar yetmemiş…biz hala birbirimize üstünlük kurma cabasındayız neyse arkadaslar hayattda en önemli şey saygıdır birbirimize tahammül edebilmektir…iktidar kavgası yapmayalım herkes inancında özgürdür…ayrıca farkındaysanız cok ciddi bölünmeler yasanmakta…elinizde olsa birbirinizi öldüreceksiniz artık olay inanc yada hangimiz daha cok müslümanız değil bilmem anlatabilddim mi…kendinize gelin arkadaslarr yada siz bilirsinizz akli selim insanlarsınızz secim sizinn…

 46. priltiiii diyorki : 19 June 2008

  ulkucu nickli sahsiyet, nickindende belli düsünebilme (??!!) seviyen!!!Ortaligi germe dengesiz laflarinla.. Biraz oku, tabii biliyorsan!!

 47. bu nedir be diyorki : 19 June 2008

  sidik yarışına döndermişler birbirlerine hakaretler aşağilamalar hele en sondakide tuzunu iyice sepmiş boş yere değil tarihimize bakarsanız türkler silah gücüyle değil oyunlarla içten yıkılmayla yıkılmıştır.Yazık hele kimiside atatürkçü gençlik yazmış ama atatürkün sözlerinden bişe anlamışa benzemiyor.

 48. murat33 diyorki : 19 June 2008

  1- simdi bu konu ile alevilerin ne alakası
  2- hz.ali müslamandır çünkü hz.muhamede uydugu için
  3- aleviler kendilerice bir yolda gidiyo bu yol insallah ser olur onlar için
  4 – islamiyet tek dindir bunu bilmeyecek ne var ve bugüzel din için nice sehitlerin kanı dökülmüstür
  5 – bu verdigim sıklarda hiç bir sekilde kimseyi kala almadım herkezin dini kendine güzeldir ……… ama ben müslaman dogdum öldügüm günde allah sahitim olsun ..

 49. pisko+07 diyorki : 19 June 2008

  BUARADA BEN ARAP KEMALIN VELIHATIYIM BOYLE DERSEN TANIR HERKEZ UNUTMA ARAP KEMALIN VELIHATI

 50. deniz diyorki : 19 June 2008

  ulkucu nickli arkadaş tam kendini ve grubunu temsil eden bir yorum yapmışsın;) sanada bu yakışırdı zaten bravo…sonra diyorlar neden bize cahil diyosunuz…

 51. Bektaşi diyorki : 19 June 2008

  Tüm yorumları sonuna kadar okudum ancakbir veya bir kaç üstümde yorum yazmış olan “ulkucu” sıfatlı arkadaşın espri maksadı ile yazdığını düşündüğüm yorumun üzerine bir kaç şey anlatmak istiyorum.

  Alevilik Hz.Ali’nin camiide namaz kılarken onu çekemeyen başka bir bir Müslümangrup tarafından öldürülmesi ile başlar. Alevi ve Bektaşiler bu nedenle Camii de Namaz kılmaz. Oruca gelince Kuran-ı Kerim de de yazdığı üzere En kutsal ay olan Muharrem ayında oruç tutarlar bu oruç aynı zamanda Kerbelada aç ve susuz bırakılarak katledilen Hz. Muhammed (SAV) ‘in torunlarını anmak ve simgesel olarak aynı acıyı çekmek için tutlan bir oruçtur.
  Osmanlı Devletinin 7 Cihana yayılmasında büyük rol oynayan yeniçeriler Bektaşi olarak yetiştirilirlerdi. (Nedeni Uzun) İslamın yayılması için Allah Allah diye saldıran Osmanlı Askerleri.
  Genç Osman ve sonraki padişahlar Yeni Çerileri kaldırmak istemişama başaramamıştır. Bunun üzerine toplum baskısı yapmak için Osmanlı yönetimi yeni çerileri (Mum Söndü, kızıl kafalar, gibi başlıklı) yalan hikayelerle kötülemişlerdir. Eğer Bektaşilik ve Alevlik te müslümanlıktır. Alevilikteki ve Bektaşilikteki sırlar zamanında Yunus Emre ve PirSultan Abdal tarafından tasvuffi olarak aleme alınmış. Merak eden arkadaşlar Gül Deste ve Pir Sultan Nefeslerini inceleyerek meraklarını giderebilirler. Sırra şahitolmak isteyenler içlerindeki şiddeti çıkararak araştırsınlar ve mutlaka Hacı Bektaş Veli Pirimizin Türbesini ziyaret etsinler enince ayrıntısına kadar dikkatlice gezsinler müzeyi ve bahçeyi.

  AllahaEmanet Olun

  Ya Allah Ya Muhammed Ya Ali

  Hü Dost

 52. mustafa ali diyorki : 20 June 2008

  Allah birdir. TEktir ve ondan üstün hiç birşey yoktur. o yaradandır. Ne tartışıp duruyoruz ki. Varmı ötesi.TOPRAKTAN GELDİK,TOPRAĞA GİDİCEĞİZ. VE HEPİMİZ ÖLÜMÜ TADACAĞIZ.

 53. muratcan diyorki : 20 June 2008

  neden yorumlarimi siliyonuz yemedimi bu tarz yazilanlari kaldirmiyorsunuz tarafli davraniyorsunuz adilik yaptginiz tek kelime adilik

 54. hacer diyorki : 20 June 2008

  aleviliği cok büyütmüşsünüz arkadaşlar her islam filmlerinde böyle yorum yapacaksanız izlemeyin bence

 55. çiğdem diyorki : 20 June 2008

  merhaba ben Çiğdem ben sunniyim yani hanifi mezhepten. ben inancıma bağlı biriyim. ama asla aleviyle evlenmem derdim. ve şuanda ben nişanlıyım nişanlandığım bir insanda alevi. alevileri herkes farklı yorumluyor. alevilerinde inançları var. ama onlar namaz kılmıyor sadece 12 gün oruçları var oda ramazandan sonra oluyor. neden her defasında kendilerini ön plana çıkarıyorlar. anlamıyorum. alevisiniz diye size kimse karışmıyor. kimse kimsenin ibadetine karışmasın bence rabbim yüce katına çıktığımızda o zaman hesabı soracak alevi sunni hristiyan mezhebini. hesap zamanı sorulacaktır. herkes inançlara saygı göstersin lütfen.

 56. bodrum bodrum diyorki : 20 June 2008

  selamlar burda yazılan yorumların hepsini okudum ve çok üzüldüm bu ayrımçıklık niye ayrımçıklık yapanların hepsini kınıyorum hepimiz kardeşiz bunu istiyenlere niye pirim vermekteyiz birde bu din arapların dini diyen kardeşim yanılıyorsun bu din tüm insanlık için gelmiştir bu din araplara gelmiş olsaydı kuranda hey arap ırkı diye yazılırdı biz toplum olarak bu kadarmı cahil kaldık okumayı ve araştırmayı bilmedigimiz için oluyor bunlar ben şahsım adına belgeseli yabanlrın eline ve gönlüne saglık diyorum bunda alevi kardeşlerimiz hiç inçitecek bir şey yok artı benimde alevi çok arkadaşlarım var bu sorunları hiç yaşamadık çünkü herkes karşısındakine saygı duyuyor kimse kimseyi inançından dolayı elştirmiyor buda hepimizin yapması lazım olan şey ALLAHIN CC huzurda tüm yardılanlar aynıdır ne sünnüsü ne alevisi ne hiristiyanı yeterki dogruyu bulamlım lütfen araştırmadanda ön yarglılı olmayalım birdeturgut kardeşimi kınıyorum burdan mum söndü diye bir şey yok ayıp ayıp lütfen böyle çirkin iftiralar atmıyalım saygılarımla dünya kardeşligine

 57. güven diyorki : 20 June 2008

  öncelikle bu videyoyu buraya koyan arkadasimiza tesekkür ediyorum.
  ben kendim aleviyim, turhal, tokat, amasya gibi ic anadoluda sesini duyurmus rahmetli bostan Kulunun torunuyum. Sadece sunu söylemek istiyorum. aleviligi müslümanligin disinda tutan bir zihniyeti, bu zihniyet her kim olursa olsun bir alevi bile olsa, affedemiyorum. Ona sadece sunu hatirlatmak istiyorum. Pirimiz dedigimiz Hz Ali Allah’in evi olan camimizde hayatina veda etmistir. ve su suruyo sormak istiyorum Hz Ali zamaninda cem evlerimi vardi? Insanlar ve Hz Ali cem evlerinemi gidiyordu ibadetleri icin? Bizi camilerden uzak tutmaya calisan düsüncelerin bilinmelidir ki tek amaci vardir: Yüce toplumumuzu bölmeye calisan kara zihniyetler her yolu denemisler ve buna düsüncesinde saf temiz alevi toplumuzuda alet etmislerdir. bu amaclarinada büyük ölcüde ulasmis sayilirlar. Ben siradan bir alevi genci ve dede torunu olarak sesimi duyarabildigim bütün alevi genclerine dinimizden kopmamalarini, camilerimize gitmelerini ve müslüman aleminin tek ibadet yerinin allahin evleri oldugunu söylemek ve tavsiye etmek istiyorum. Cünkü Islamiyeti bütün müslüman alemi icin yopazliktan gericilikten kurtarmakta en büyük katkiyi; inanan, cani gönülden Allah’ini seven ve Allah’in yerini ibadet yeri olarak belleyen alevi gencleri olacaktir. Cem evleri bizim kültür zenginligimden öteye gecip alevi genclerimiz icin ibadet yeri olarak bilinirse, bugüne kadar yasamis ve yasatilmakta olan pir sultan apdal, haci bektasi veli, yunus emre ve mevlana gibi büyük ozanlarimiza karsi ve özellikle bugün Hz Muhanmet’in soyunu devam ettiren Hasan la Hüseyinin torunlari yani bizim dedelerimize karsi en büyük kusur olacaktir. Bilinmelidir ki bizler bu sekilde davranip tek yönlü sadece cem evlerini bilirsek bu bizim yarin cocuklarimiza karsi veremeyecegimiz cok büyük sorular doguracaktir. Biz alevi gencleri sadece anne ve babamizdan gördüklerimizle degil okuduklarimizla ve bizden öncekileri örnek alarak da yasamaliyiz ve gerekirse inancimiz dogrultusunda onlarida aydinlatmaliyiz.
  En büyük amacimiz bagimsiz Türkiye Cumhuriyetidir (Dini Bütün, Dili Bütün, Milleti Bütün bir Cumhuriyet)

 58. zazen111 diyorki : 20 June 2008

  yavv,,bırakın bu işleri,,açalım şarabımızı,dikelim patilerimizi,gel keyfim gel…birbirinizi yemeyin bilader…herkes asli humaayet-ul mecmumun gavsaaib hükmüne rıza göstersin…dağılın bakiim….

 59. kadirhan diyorki : 20 June 2008

  süper birşey

 60. murtaz diyorki : 20 June 2008

  aleviyiz tabikide ali allahın aslanıdır ….ali yoluna can kurban önce allah tabi…yobazlaşmış insanlar aliyi bilmez ehli beyidi bilmez sadece boş konuşurlar…cem evleri cami degildir…allahın gercek yeridir…siz istresenizde istemesenizde..bu böyle… aleviligi dışlayanlar zaten adididir…boş insandır..müslümanız hemde sonuna kadar…

 61. Ali diyorki : 20 June 2008

  Belgesel yerinde bir belgeseldir.Bunu tüm müslüman olanların izlemesi gereklidir.Hz.Gerçek müslümanlık zaten aleviliktir.Yezid ve taraftarları müslüman olamaz.Hangi kitapta yazar insanı çöş de katletmek.Bu belgeseli yezidler iyi seyretsin.

 62. kasim diyorki : 20 June 2008

  SENİ ALLAH KONUŞTURUYOR BE MURTAZ GÜZEL Bİ SİTE

 63. deniz diyorki : 20 June 2008

  güven nicli arkdaş cennet gitmek için çalışan grubtan herhalde.. niyemi aleviyim dede torunuyum diyor ama cem evinin değilde caminin ibadet hane oldugunu soluyor sorarım sen nasıl dede torunusun yoksa camide hocaların yerleirni dedelermi aldıda biz bilmiyoruz? yoksa burdaki amaç alevilerin aklını karıştırmak mı? zamanında ingilizlerin osmanlıyı bolmek için kulandıgı ajanlar gibimi olmak? bende aleviyim diye başlayıp ibadaet hanemizin cem evi deilde cami oldugunu solemek düşkünlüktür.. yani aleviyim demene de gerek yok bizimde sana gel alevi ol dedigimiz de yok bilakiz alevigin ne oldugunu bilmiyorsan eline diline beline sahip olamıyorsan bizden de olmana gerek yoktur… herkesin dini kendine! ve site yonetimine teşekür etmek istiyorum ülkücü nickli kişinin alevileri mum sondu yapmıyormusunuz gibi çirkin iftirasını kaldırdıkları için… Hü Erenler…

 64. deniz diyorki : 20 June 2008

  vede butun yorumları okudum ve hç bir alevi kardeşimin ben sunnliyim ama cem evine gidiyorum huzur buluyorum gerçek müslümanlık aleviliktir vs vs. sözleri kulanmadıkları için ama tam tersine olayları gordukçe içimden bumudur müslümanlık yalan sölemek insanların aklını karıştırmak, alevileri bölmek için ben aleviyim camiye gidiyorum sizde gelin demek mi müslümanlık? elbete ben bunu geneleme olarak sölemiyorum ama ne yazıki bazı sunni kardeşlerimiz günah işliyorlar ve burda yalan konuşarak insanların aklını karıştırmaya çalışıyorlar.. saygılarımla YA ALLAH YA MUHAMMED YA ALİ!!

 65. esmer_ diyorki : 20 June 2008

  akıl karıstıran benım kusra bakmayın sız oruc tutup su ıcmeyıp meywe suyu ıcmeye dewam edın guzel kardeslerım allah yolunuzu daıma acık etsın ben sadece benım mantıgıma uymadıgını soledım o kdar hz.muhammed(s.a.v)hz.alı(a.s)konusurken oyle gun gelecek kı muslamlar ayrılacak ıkı kawımde cehennemlık olucak bır benı tanımayanlar ıkı senı hıce sayanlar hakkınızı helal edın gectıyse saglıcakla kalın bu arada ben futullahcı felan deılım bı dını yasıosan ılla bırılerıne baglı kalman beraber harekket etmen gerekmıo dedelerınız olsun fetullah gulen olsun ınsanın ıcındedır hersey ayrıca ben allahla kul arasına gırmedım ıftıra olmasın ne olur bırıde cıkıp sen melamısın derse bu muhabbetten sonra hıc sasırmam tarıtısma olsun dıe solemedım tum hepsını ne olur yapmayın aklın yolu bırdır

 66. gülay diyorki : 20 June 2008

  serinsu sen beyin özürlümüsün hangi cesaretle o tür cümleler sarf ediyosun mağaradamı yetiştin sen bilmediğin bi konuda yorum yapıyosun.önce insan ol ondan sonra insanların arasına karışmaya çalış.erzurumda sizin gibi çahillerle çok muhatap olduğumuz için ne iğrenç zihniyette olduğunuzu biliyoruz.değişin biraz değişin.

 67. turgut diyorki : 20 June 2008

  alevilk ve sunnilik ne boyutta oldugu bu tartismadan belli oluyor dikkat edin hangi taraf hangi yorumda bulunmus kimin ne denli seviyeli oldugu ortaya cikmiş
  alevi dostlara cani gonulden selam seviyemizi hiç kaybetmeyelim dostlar… burada seviyeler ortaya cikiyor insanlara yazdiklarimizla degil yasadiklarimizla zaten normal hayatta ders veriyoruz insanlar ne derse desin biz kişiligimizi ve benligimizi asla kaybetmeyelim. gerisi bos laf yillardir inanclar arasinda bu kavgalar oldu şimdide olmasi normal her bireyin hayatinda illaki bir alevi vardir arkadaşi eşi dostu illa cevresinde biri vardir yakindan tanidigi eger az utanma olsa o insani dusunur kulaktan duyma yorum yapmaz hepimiz akli basinda insanlariz artik karalamaktan vaz gecin seviyemize ulaşmaya calişin boyle yaparak geride kaliyorsunuz…

 68. ayhan diyorki : 20 June 2008

  ersin ali kardesim sana gercekden de katiliyorum cok guzel demissin agzina saglik .

 69. esaretin_bedeli diyorki : 20 June 2008

  Aleviliği anlamadan araştırmadan kulaktan dolma sözlerle yargılayanlar,hakkında yorum yapanlar cahil insanlardır.

  İlk önce bir araştırın bakın görün sonra yorum yapın.

 70. deniz diyorki : 20 June 2008

  esmer_ yorumunu okudum ve anladımki diğer sunni kardeşlerimiz gibi hiç bişey bilmeden etmeden kulaktan duyma haberler le değil de az da olsa araştırıp bizlerinde oruç tutugunu öğrenmişsin hata tutugumuz oruc ta su içilmedigini ama bunu bile sölerken bir şeyler dokundurmak istemişsin bu yakışmamış.. elbete su içmiyoruz ama bu sembolik bişey nedeni nide biliyorsun bilmiyorsan eger kısaca bu dolu kerbelada susuzluktan ölen Hz.Hüseyinin acısını bir nebzede olsa tatmak ve yaşatmak için… suyu yedigimiz yemeklerin suyundan alıyoruz dedigin gibi su içmiyorum ama onun yerine meyvesuyu içiyorum diyen olursa zaten onun orucu kabul olmaz zihniyet onemli… ama guzel kardeşim sen eger konuya bu şekilde yaklaşırsan biride çıkar muslumanım derler 5 vakit namaz yerine haftada bir cuma günü camiye giderler bir haftada 1 günmü kılanması gerekiyor namaz derler ve bunun gibi pek çok şey yanlış anlama ben senin ima etmek için söylemiyorum sadce mantıgının yanlış oldugunu ve bu mantıkla haraket edersek sonu gelmeyen bir tartışma ve zıtlaşma ortamı oluşur… o yuzden eger bir şey merak ediyorsan veya konuşmak istiyorsan once biraz araştır.. sağolsun devletimiz istemsekte sizin dininizi aşağı yukarı ogreti(pek çok dua,namaz nasıl kılnır,islamın şartları vs.vs. ve ben küçüklüğümde kuran kursuna gitmiş birisiyim hocadan elhamı 5 yaşımda tam olarak ezberleyemediğim için dayak yiyerek bırakmıştım ama şunuda soliyim gitiğim camiden duların oldugu kitabı durumumuz iyi olmadıgı için bedavaya vermişlerdi(yigidi oldur ama hakkını yeme demiş atalarımız) işte bu yuzden biz birşeyler bildiğimiz için konuşabiliyoruz sanada tavsiyem once biraz araştır goreceksen on yargıların kalkıcak sonuçta sende bende bizde bir allah a inanıyoruz bir peygambere inanıyoruz.. inançsız olup içimizde allah korkusu olmasa ve böle yaşasak dahamı iyi olurdu? Saygılarımla Kardeşelrim ve Can lar…

 71. esmer_ diyorki : 21 June 2008

  denız kardesım ben bunları bılıorum benım en ıyı arkadasım alevı zaten erzıncan tercanlı aılesı bıze bız aılesıne gıdıp gelıoruz zaten benım sorunum alewılerle deılkı ben bole bı ayrıma sasırıyorum sadece yıllardır bu soruların cevabını alamadım onlardanda alamadım eger alabılseydım ve mantıklı gelseydı ben su dak. alewı olurdum ben kımseyı yargılmadımkı sadece mantıgıma uymayan seylerı bu belgesel altında dıle getırdım bazı arkadaslar dıyor cem ewlerıne geldınmı hıc,guluorum ben cem ewlerınede gıttım nasıl ıbadet ettıklerını cok ıyı bılıyorum..oruc konusunada gelınce benım orda anlatmak ıstedıgım hz.hasan ve hz.huseyın(a.s)colun ortasında sulu yemekmı yedıler eger demk ıstedıgın onalrın acısını paylasıoruzsa onların ızdırabını kı onlara ızdırap cektıren ogunlerı gostern allah zaten bın turlu belasını wersın kabır azabından cehennemın atesınden kurtulmasınlar dedıgım gıbı yemekde yıyemedıler colun ortasında weya kırmızı ette sadece yemek yıyememekde deıldıkı cektıgı ızdıraplar ben bunları anlamıorum ben sankı kotu bısey soyluyomusum dalga gecıomusum gıbı gelıo sızlere ben dıorumkı mantıgıma uymuyo yoksa alewı kardeslerıme tabıkı saygı gosterıorum bunu en ıyı yakınımdakıler bılır bısey dıorum burda akıl karıstırıcı oluorum futullahcı oluorum ne alakası war anlamıorum ben bastada soyledım sadece bu olaylardan ıbaret deılkı muslumanlık bastada dedım hz.osmanda kuran okurken olduruldu neden onun gıbı sabahlara kadar kuran okumuyoruz hz.omer halıfeyken mekkenın ortasında un cuwalı tasıodu sırf nefsını bıraz olsun koreltmek ıcın neden onun gıbı mutewazı olmaya calsımıoruz hz.bılal gıbı neden hep abdeslı dolasmıyoruz hz.ebubekır gıbı neden ıyı bı dost olamıoruz allah hepımıze yardım etsın peygamberımızın dedıgı gıbı benı tanımayanlar hz.alıyı(a.s)hıce sayanlar cehennemlık olcak dıyor yaptıgımız bı hattaysa aff ola tekrardan ben kımsenın aklını karıstırmıoyorum mantıgınız bu dıosa allahın selametı uzerınıze olsun ben kımseyı dondermeye calsımıorum kımı neden dondermeye calsıyım yok cennet bahsedılıomus oyuzdenmıymıs felan herkezın bı mantıgı bı aklı war kım neye ıstıosa ona ınanır sanada saygılar can kardesım..

 72. can ali diyorki : 21 June 2008

  canlar selam sizlere gerçek mumin 14 masumun yani ehlibeyt yolunda olanlardır islamın aslı aleviliktir hangi alevilik 1 onlar gibi inanan,yaşayan,oturan,davranan,uyuyan,sevinen,ağlayan,üzülen ve yas tutan,ibadetini onlar gibi yapan-namazını,orucunu,zekatını,sadakasını,hatta kendi ihtiyacını kendinden daha muhtaç kimselere veren,yemeyen yediren,giymeyen giydiren,her gece fakirlere yiyecek dağıtan,ALLAH yolunda canını kanını veren,ilmin kapısı,cennetin kapısı-ruhu,kalbi olan,ve denizler mürekkep ağaçlar kalem olsa İmam ,mevla-velimiz olan canımızdan kıymetli olan Ali’nin faziletlerini yinede yazamaz,…sevilmesi farz olan,itaati farz olan,resulun varisi,halifesi masum ve pak olan,ehli beyt imamlarını kabul edenlerdir bunlar bazılarıdır canlar kaçımız onların adını-lakabını-künyesini biliyor ve onlara uyuyor,filmin girişinde resulullah -as-imam ali ye-as-benden sonra peygamber gelmeyecektir sen bana harun’un -as-musa’ya -as-olan menzilindesin dedi devamını getirmedi devamıda şudur can dostları ”benden sonra imamet başlayacaktır sen onların ilkisin ey ali herkese vebal olan sadece bu bile yetecek olan peygamberin halifesi olması gereken kişinin kimliğini beyan ve aşikar açıkça tüm dünyaya ilanıdır hz harun -as- hz musa’nın yardımcısı varisi halifesidir ölümünde onu yıkayan namazını kılan ve defneden kişidir hz harun -as- eğer inanmayan varsa kur-an’a baksın . ALLAH hz musa’yı firavun’u uyarması için gönderdiğinde hz musa -as- ALLAH’a dua ediyor.duasındakendisine bir yardımcı -vari ,halife talep ediyor. canlar canlar canlar kur-an ve ehli beyt ayrılmaz bir tek nurdur.birisi kelamı ilahi diğeri ise konuşan yürüyen bizleri o kelamın manasını anlatan ve hatta yaşayan, taviz vermeden…! KAYNAK isteyenler için KEVSERNET.COM, EHLİBEYTNURU.COM canla-selamla kalın

 73. olvido_y diyorki : 21 June 2008

  Arkadaslar hakikaten anlamiyorum.hem müslümanim diyosunuz hem farkli bi din yasiyosunuz.HZ. Ali 5 vakit namaz kilardi ramazan orucunu tutardi Efendimiz icin ölümü göze aldi.biz de muharrem ayinda oruc tutuyoruz ama ramazanin farz oldugunu da biliyoruz.Madem iyi müslümansiniz Allah 1n farz kildiklerini niçin uygulamiyosunuz.Efendimiz ‘namazi kasitli olarak terk eden muhakkakki küfre girmis olur ‘ buyuruyor.Peki camiye girmemek ne oluyo?Hz. ALI yemek yerken sehit edilse aç mi gezcektiniz.Yapmayin nolur.Ahiretinizi karartmayin.Siz resmen Ali ile Muhammed birdir diyosunuz.Allah hz. MUHAMMED e Habibim diyo Kuran da.O en sevgili dir.Hz Ali yi çok ama çok seviyorum.Ama Ebabekr Omer Osman gibi.Rasul gibi degil.Siz onu peygamber aleviligi de yeni bi din edinmisiniz.Allah hidayet etsin çok üzülüyorum…..

 74. cetin diyorki : 21 June 2008

  1. Ilk bolumun bir kismina baktim, kaynaklar verilmemis ama genel olarak sunni hadis/tefsir kitaplarindaki rivayetlerden toparlanmis. Ahlaki ogutler agirlikli ve bunlarda tum muslumanlar zaten hem fikir. Hatta bazi rivayetler ayni zamanda Alevi/Caferi yazili ve sozlu geleneklerde de biliniyor: Peygamberimizin Hz. Ali (AS)’i Hz. Harun’un Hz. Musa’ya (AS) olan durumuna benzetmesi ki devaminda “ancak benden sonra peygamber gelmeyecektir” diye kaydediliyor. Buna benzer hadisler Hz. Ali’nin peygamberimize (AS) vekil olarak tayin edilmesine delil olarak gosterilir.

 75. cetin diyorki : 21 June 2008

  2. Bu filmin sunni bakis acisiyla yapilmasi Alevilige bir hakaret degildir cunku sunnilikte de Imam Ali (AS) bas taci edilir. Ama bu goruslerin/inanclarin empoze edilmeye calisilmasi etik degildir ve de ters tepecektir. Alevisi olsun, sunnisi olsun, bir cok konuda bilmedigimiz cok sey var ve kendi eksiklerimizle ugrasacagimiza baska inanclara/inanclilara laf gecirmeye calisiyoruz. Iki onemli tesbit:
  – Sunni kardeslerime: Hz. Ali’yi sevmek Aleviligin tanimi degildir, o yuzden sayin basbakanin da durmadan kullandigi bu yanlis ifadede israr etmeyin (Alevileri hafife alip yok saymanin diger bir ifadesi). Diger bir manayla, “madem ikimiz de seviyoruz, o zaman gel benim gibi sev, yani ben daha cok seviyorum, ben daha cok dindarim, daha iyisini ben bilirim” tarzinda bir ifade.
  – Alevi kardeslerime: Alevilik, islamin batini bir inanc yorumu oldugundan namaz, oruc, hac gibi sekilsel ibadetler ikinci plandadir ama bunlar inkar edilmez, sekli ve yorumu degisir. Cem ibadetlerinde (kimi zaman baglama esliginde) secdeye gidildiginde buna namaz da denildigi olur. Bilgili dedlerin onderligindeki cemlerde Kuran’dan ayetler (genelde Turkce cevirisi) de okunur. Muharrem orucu yaninda dede soyundan gelenler bazan persembe oruclarini da tutarlar. Ehli beyt imamlarinin ve Haci Bektas Veli’nin turbeleri yaninda Kabe de dahil diger kutsal yerlere de saygi duyulur ama bunlarin hic biri “bir insan kalbindeki gercek hac” kadar muhim degildir, yani goreceli olarak onemleri azalir. O yuzden de Alevi olsun, sunni olsun, gereksiz yere kalp kirmaktan kacinmak onemli bir vecibedir.

 76. cetin diyorki : 21 June 2008

  3. Alevilik’te ayrimcilik: Bazi arkadaslar Alevi tanidiklarindan gordukleri ayrimcilik uzerine yorumlar yapmislar. Sizlanmakta belki haklilik paylari vardir ancak bence burada daha cok sosyal dayanisma ve karsi tepki durumlari soz konusu. Resmi olarak yok sayilan milyonlarca insanin sosyolojik bir savunma olarak “bizden de insanlar su konuma geliyor, su basariyi gosteriyor” demesini abartmamak lazim. Nasil ki milli takim basarilara imza atinca buna hepimiz seviniyoruz, bu da onun gibi pozitif anlamda yorumlanabilir, ayrica bu kadar yok sayilmislik, iftiralar ve dislanmadan sonra bunun telafisi icin de gayretler onemli; son zamanlarin guncel deyimiyle, “pozitif ayrimcilik” da gundeme gelebilir. Bati demokrasilerinde Kizilderililere, yerli halktan genclere, zencilere vs. uygulanan tesvikler gibi…
  Bir de simdi hic deginmek istemedigim Maras, Corum ve Sivas hadiselerinden sonra Alevilerin kuskuyla yaklasmasindan, tepki psikolojisini diri tutmasindan dogal bir sey de olamaz.

 77. nesli diyorki : 21 June 2008

  alevileri neden böyle dinden iman dan soyutlanmış gibi yansıtırlar asıl mesele bu bence. kendileri müslüman aleviler değil gibi göstermek için herşeyi yapıyorlar.
  aleviler müslümanlığın temel taşıdır.
  Bir bardak suyun hesabını böyle belgesellerle veremezsiniz.Kerbala yı hiçbir alevi unutmaz. Bu propagandadan başka bişey değil
  alevliği öğrenmek isteyen cem evlerine gitsin en doğru bilgiyi Dedelerimiz anlatıyo. Hiç bişey bukadar basit olmamalı ya

 78. serkan diyorki : 21 June 2008

  beyler bayanlar merdivenden kayanlar.
  şimdi bakın sunni alevi

  islam dininde sunni ve şii olmak üzere 2 ana mezhep vardır. (bakın ne deniyor islam dininde)

  Ameli Açıdan Mezhepler Ehl-i Sünnet itikatında, ameli konularda dört mezhep vardır:Hanefi, Şafii, Maliki Hanbeli

  Allah u tela insanoglunu yarattıgında ona akıl verdi bazılarına akılla beraber fikride nasip etti.

  Şimdi allah u telal yuce kitapta ne diyor sizlere yani bizlere ne anlatmak istiyor .

  peki allah u teala hz muhammedin onun peygamberi oldugunu soyluyormu evet soyluyor..

  peki hz allah bizlere namaz kılamamızı otruc tutmamızı zekaat vermemizide soyluyormu .

  oz aman vasvata yapmayın tırı vırı yada gerek yok.

  ha yapan yapar yapmayan yapmaz.

  musluman kainatın sonuna kadar degil kainat sonrasındada muslumandır .

  allah birdir hz muhammed onun elçisidir.

 79. recii diyorki : 21 June 2008

  Belgeseli tam izledim tamamen peygamberimizin Hz. Aliye verdiği uyması gereken öğüt ve sözleri içeriyor hiç alevilikle ilgisi yok.Gelelim alevi sünni konusuna alevilik bir din değildir bir yoldur islamiyet dininin içinde olan bir yoldur hangi yol doğrudur bilinmez zamanında peygamberimizin bir hadisi vardır vaktiyle benim ümmetimde 73 fıkraya bölünür ama sadece 1 kolu cennete girecek bunun için kimse birbirini bizimki doğru has yol diye söylemesin.Bir çok alevi sünni arkadaşımız birbirleri hakkında bir sürü iddaa savurmuş doğrudur yalandır Allah bilir ben bir sürü alevi tanıdım cem evlerine gitme nedenlerinden tutun ibadetlerini nasıl yaptıklarına kadar bayaği bir bilgi alış verişim olmuştur..Tanıdıklarım içinde son derece iyiside vardır şerefsizide ama içlerinden biri bana öle rastladı diye geri kalanı hakkında kötü düşüncem diye bişe yok Saygım sonsuz bu insanlara ama şu sorular hep kafamı kurcalar durur dede dedikleri kişilerin sözlerine o kadar çok güvenirlerki tarihi kaynaklar hiç umurlarında değildir Hadislere inanmazlar sanki hadisler sünnilikle ilgili, peygamberimziin sözleri insanlar için öğütleri nasihatları neden inanmazlar anlamam (hiç bir alevi hadislere inanıyorum demesin hadsilerde namaz kılın ramazanda oruç tutun vs. öğütleri vardır peygamberimiziin)sürekli hz Ali yezidçiler yüzünden öldü bir nevide sünniler yüzünden, kerbela olayı, Y.S.selimin 40 bin kişiyi astırması vs. olaylar ama hiç araştirmazlarki neden olmuş niye olmuş sanki sünniler Hz. Ali düşmanı sünniler Hzz. Aliyi çok severler sevmeyenide vardır ama bunu sünnilere mal etmek yanlış birşey olaylar arap kavimleri arasında geçmiş siz burda kavgasını sürüyorsunuz mum söndü diye bir olay varmı yokmu bilmiyorum büyük ihtimal densizin biri sallamıştır benim bi arkadaş yok dedi..Ehli beyt konusuna gelelim ben ehli beyti severim ama sünnileri ehli beyt düşmanı göstermek nedendir Hz Ali peygamberimizin Amca çocuğudur ve kızıyla evlidir erkek çocuklarından soyu yürümediği için Hz. Alinin soyu onun soyu kabul edilmiştir. Hz. Ali ilk müslümanlardan diyorsunuz peygamberimiz namaz kılmıyormuydu oruç zekat hac islamın şartlarını ne için yapıyordu Allah rızası için bunun sünnilikle alakası yok Hz Alide bunları yapmıyormuydu e daha ne… aleviler 12 gün muharrem orucu tutarlar bir nevi Hz hüseyinin acısını anlamak için, namaz kılmazlar Hz. Ali namaz esnasında şehit olduğu için, ben bir ibadeti Allah rızası için yaparım ne birisinin acısı için nede birisinin acısını anlamak için..Aleviler diğer 3 büyük halifeyi sevmezler çocuklarına onların isimlerini vermezler sebebini bir türlü mantıklı bulmadım.. Hz Alinin bir sözü vardır Beni aşiri sevende cehenneme gidecek hiç sevmeyende cehenneme gidecek..
  Aleviler tarafından sürekli suçlandığım konular..
  1. Yezidçisiniz..
  2. Hz Aliyi sevmezsiniz ehli beyte düşmansınız.
  3. Tavşan yersiniz. (aleviler yemezler)
  4. Hz Ali, Kerbela, Şah ismail, Sivas vs olayların sorumlususunuz.
  5. Devlet bizden yanaymış.. artık nasıl yanaysa başini kapatanlar okula alınmaz başa geçen orda barindirilmaz..
  vs..

  Sünnilerden Alevileri suçladığı konular
  1. Namaz kılmaz içki içerler.
  2. Kızılbaştirlar… ne amaçla söylenmiş bilmiyorum olayın aslı(peygamberimiz yaralandığı bir savaşta hz ali elini açarak kanı eline akar kan yere dökülmesin diye başina sürer)
  3. Pis oldukları söylenir… Benim tanıdııklarım son derece temiz titizli insanlardı..
  vs..

  Kolay kolay ne bir alevi sünni olur ne bir sünni alevi bunun için iki tarafta saygısızlığa indirmesin konuşmalarınızı.. ve kardeş kardeş geçinelim. Şunu unutmayın alevide olsak sünnide olsak öncelikle türküz benim için önce ırk birliği sonra din birliği gelir..

 80. deniz diyorki : 22 June 2008

  olvido_y bende senin için üzülüyorum… okadar alevi kardeşimin yazdıklarına ragmen hala müslümansanız namaz kılın kılamsanız küfür etmiş gibi olursunuz demek nasıl bir anlyış??? bu zihniyet değilmi maraştaki sivastaki çorumdaki zihniyet? VEde bakın okadar yazmamıza ragmen! bizim yuz yılardır yaşadıgımız dinin bize yanlış oldugunu yaşamış oldugu belki 20 belki 40 belki 60 yılda anladıgını sanıyor ve camiye namaza gelin diyor.bizim yuz yılarca yaşadıgımız ibadetimizin yanlış oldugunu savunuyor buna uymasak kurana küfür sayıyor. içinde allah korkusu olan bir insan bunları yazamaz.. allahım seni afetsin.. birde can ali nickli arkadaşımız var yazdıklarını okudaktan sonra nurcu sandım yalnız vermiş oldugu siteye girince iran için çalışan ve humaninin ulkemizdeki alevi vatandaşlarını kandırmak için kurdugu bir site oldugunu fark ettim. girişte zaten Hizbullah şunu yaptı hizbulah bunu yaptı… insanları kandırmak için site bile açmışlar arkadaşım neden anlmıyorsun veya anlamak istemiyorsun senin dinin sana benim dinim bana sana ben diyromuyum namaz kılma kuran okuma haca gitme vs. demem banane senin ibadetinden vede sanane benim ibadetimden herkes yol gosterici olmuş allah sizi afetsin ne diyimki… birde islamda zorlama yoktur derler ben biliyorumki burda gine yazdıkları iyi, birde bunu gerçek hayata söyledigimizde neler oldugunu biz aleviler çok iyi biliyoruz. herneyse ne kadar bizleri dinsiz imansız gostermeye çalışsanızda veya asimilasyon için ugraşsanızda biz yuz yılar oncede burdaydık yuz bin yıllar sonra bile burda olacağız. ne maraşı unuturum ne sivası ne cem mimden vazgeçerim ne allahımdan ne peygamberimden nede pirimden.. size tavsiyem gelin bir cem evine misafir olun inanının size kendi insanımızdan daha iyi davranılacaktır vede kulaktan duyma bilgilerin ne kdar yanlış oldugunu görüceksiniz emin olun… saygılarımla kardeşlerim eger kırıcı bir laf etiysemde özür dilerim ama artık rahat bırakın bizi…

 81. can ali diyorki : 22 June 2008

  canlar selamun aleykum muharrem ayının orucu 9 gündür.1′inden 9′una kadar,anadolu canları 12 gün tutar bir sakınca yoktur.asıl problem aşuranın yaşandığı gündür muharrem orucu müstehab oruçtur.10.gün oruç tutmak mekruhtur ÇÜNKÜ yezit laneti ,mendeburu o gün mevlamızı,imamımızı şehit ettiği için o gün KERBALA günü ORUÇ tutmuştur ve sünnilerde ogün oruş tutar ve kimin sünnetini yerine getiriyorsunuz. o GÜN ORUÇ TUTMAYIN 11.gün orucunuza devam edin.ramazan orucu elbette farzdır.yapan yapmayan herkesin vebali kendi boynuna.ama kimse namazını,orucunu,zekatını eda etmedi diye cehenneme gitmez.yapanlarda cennete gitmez…canla,selamla

 82. ORHAN diyorki : 22 June 2008

  FARZ OLAN BİR UYGULAMAYI (NAMAZ) GİBİ SIRF HZ.ALİ (RA) CAMİDE ŞEHİD EDİLDİ DİYE TERKETMEK NE ÜZÜCÜ BİR DURUMDUR HZ. ALİ (RA) BUNU GÖRSEYDİ YADA BİLSEYDİ KİMBİLİR NE DERDİ . NAMAZIN ŞEKLİ ŞEMALİ NASIL OLUNACAĞI BELLİDİR SÜNNETLERLE GÖSTERİLMİŞTİR HZ. ALİ DE DİĞER MÜSLÜMANLARDA BÖYLE YAPARDI BUNU DEĞİŞTİRMEK (SONRADAN) ASIL OLANI DEĞİŞTİRMEK DİĞER DİNLERİNDE BOZULMASINA NEDEN OLMUŞTUR NASIL HRİSTİYANLIĞIN ORJİNALLİĞİ KALMAMIŞSA BÖYLE ŞEYLERLE BİZLERDE UYGULAMALARI DEĞİŞTİRİRSEK İLERDE HALİMİZ NİCE OLUR ALEVİDE OLUNUR BEKTAŞİDE AMA DİNİN BAZI YARGILARINI DEĞİŞTİRMEK NE BÜYÜK BİR AHMAKLIKTIR

 83. ORHAN diyorki : 22 June 2008

  BU ARADA ÖLDÜRÜLÜŞÜ CAMİDE NAMAZ KILARKEN DEĞİL NAMAZA GİDERKEN OLMUŞTUR BEKTAŞİ BURDAN BAKABİLİRSİN
  http://f28.parsimony.net/forum68217/messages/2389.htm

 84. ali diyorki : 22 June 2008

  alevılıkte insan ayrımı yoktur. tum ınsanlar bırdır. cennet sadece muslumanlara aıtse dıger ınsanlar neden yaratıldı ınsanlar.muslumanlıgı allah korkusuyla secerken bızler allah sevgısıyle yasarız ve boyle ı8nanırız . alevılık muslumanlıgın temel tasıdır ınanc farklı olabılır ama allah sevgısı daha coktur. bızlere ınancımız cennet vaat edilerek ögretılmez ınsanlık dogruluk ve allah sevgıss vaat edilerek agretilir. inancımız gösteriş değil.

 85. dogru diyorki : 22 June 2008

  recii arkdaşımıza katılıyorum aleviler pistir içki içerler namaz kılmazlar o yuzden kafirlerdir. ben cenete gidecem onlar cehenme, hepsi yalan soler rüşvet alırlar devlet dairelerinde hep onlar çalıştırılır biz işsiz gezeriz camilere bağış yapmaz Sn Hoca efendiyi Fetullah gülen hocamazı dinlemezler yani kısacası kafirlerdir bana göre yezide onlardır sivasta yapılanlar ve maraşta yapılanlar dogrudur. kafirin yaşamaya hakı yoktur. yalanmı arkadaşlar?

 86. hakan diyorki : 22 June 2008

  bakın arkadaslar bazı dengesiz adamalar alevilik diye bir mezhep olmadıgını ve alevi diye bişey olmadıgını savunur siz ki bütün müslüman alemini kılınçtan geçiren sonradan görme hz ömerin hz osmanın arkasından gidenlersiniz bende çogu kendini musluman sayan muslumanlardan daha muslumanım bızde bılmeyen arkasdalara sesleniyim eline beline diline sahip olma felsefesi vardır çok tarihi merak edip okursanız hz muhammedin ilk yaptıgı müslümanlardan 1. ali dir ne demek istediğmi bazı dengesiz insanlar anladı bizde Ya Allah Ya Muhammed Ya ali Pirim Hünkar hacı bektaşı veli vardır bizde sonradan musluman olan kıyım yapan kısıler yoktur.ve temmennim ilk önce herşeyi arastırıp ole konu yazmanız he bıde bazı avanaklar hz Alinin alevi olmadıgını dahi söylemiş sen ilk bas onun kılıcındakı zülfikarda yazılı olanı ögren sonra 12 imamları oku ondan sonra yazı yaz ben aleviyim muslumanlık sa en ii muslumna benimm saygılar

 87. aytaç diyorki : 22 June 2008

  arkadaşlarıma katılıyorum bazı şeyleri tam bilip iyi anlatsalar bari bundan snrakiler doğru bilsinler, bi ehlibeyte muharrem ayına aleviler sahip çıkmasın iyi öğrensinler

 88. serkan diyorki : 22 June 2008

  yahu neyi bilip ogrenmeyi ogutluyorsunuz ve tembihliyorsunuz..

  HZ ALLAH NEYİ EMRETMİŞ YÜCE KİTABINDA
  KİM NEYİ ARASTIRACAK AKLIN YOLU BİRDİR ALLAH BİRDİR ALLAH KELAMI BİRDİR.

  MEZHEPTE NESİ ALLAH BİRDİR ONUN EMRETTİGİ O YOL BİRDİR..
  ÖLÜM VARDIR OLÜMDEN SONRA GER CEK AHAYAT VARDIR.

  BİR DAHA SOYLUYORUM ALLAH NAMAZ KILIN DEMİŞTİR ORUC TUTUN DEMİŞTİR BEN SİZE O ZAMAN OGUTLUYORUM ACIN KURANDAN BAKIN EN SON KİTAPTIR ONDAN BASKA HUKUM VERECEK OLAN DA YOKTUR..

  NE DEDESİ NE AMCASI ALLAH DİYORUM ALLAH KELAMI DİYORUM
  TEK DOGRU ODUR ONUN DEDİGİ ASIL VE GERCEKTİR..

  SONRADAN BASKA EKLEMELRMİ OLUR KURAN GONDERİLDİGİNDE NE İSE UYGULANACAKTA 50000000000 MİLYAR YIL SONRADA ODUR

 89. bodrum bodrum diyorki : 23 June 2008

  selam arkadaşlar ben bir sünnüyim ama yukarıda bir dogru diye yazan arkadaşımı çokkkk kkınyorum sanamı kalmış insanları kafir ilan etmek bir müslüman kişiye yakışıyyormu sünnüleredd yokmu içki içen yokmu namaz kılmıyan yazık deyilmi birbirimize neden hakarete varacak şekilde hitap ediyoruz sende şimdi günaha girmrdiginimi sanıyorsun yaradılanı severim yaradandan ötürü diye bakın ne ifade ediyor bu söz hepimize kimin kafir kimin müslüman oldugunu yaradandan başka kimse bilemez yapmayın şu kısa ömürde kırmayalım birbirimizi dinimizde bir kişiyi öldürmek biliyorsunuz tüm insanlıgı öldürmek demek nasıl haklı bulursunuz sivas olaylarını maraş olaylarını ne hale geldik bizimatalarımızın kemikleri sızlıyordur bizleri böyle gördükçe aklınımızı başımıza alalım herkesin dogrusu kendine herkez yaradanın huzurunda hesap verecek biz onun yerine hiç kimseyi kafir ilan edemeyiz yargılamak ancak ve ancak ALLAHA CC lindir son nefes çok önemlidir kimin nasıl olacagını yaradan bilir ALLAH hepimizi afetsin ALlLAHın adına kim islamiyeti yaydıysa biz onu çok severiz hz ömerde hz ali hz yusufu birde yukarıda bir alevi kardeşimiz yazmış hz osaman ve hz ömere birazda olsa dil uzatmış evet onlar müslüman olmadan yapmışlar ama lütfen haddimizi bilemlim bazı şeyler yazarken dikkat edelim birbirimizi kırıp günaha girmeyelim ALLAHA emanet onun hoşça kalın

 90. mazlum ali diyorki : 23 June 2008

  ben bazı alevileri anlayamıyorum alevi nin kelime anlamını bilmeyip bir ırk gibi kullanıyorlar alevilik şii koluna bağlı bir mesheptir ilk müslümanlar alevi olmaz çünkü öyle bir ırk yoktur,ayrıca bir insan ben müslümanım demek için önce la ilahe illallah muhammedun resullullah demeli ondan sonrada islamiyetin farzları ve peygamberin sünnetini uygularsa eğer rahatlıkla müslümanım der,ali benim pirimdir pek tabi ki diyebilir islamda sevgi kıstası yokturyani hz. ali yi hz. ömerden daha çok sevebilirsiniz,ayrıca özendiğiniz kişide yapabilirsiniz ama asla hz. ali yi peygaöber yapamazsınız,ayrıca bir ayrıntı daha hz. ali ve hz. fatıma nın soyundan gelen seydileri araştırırırlarsa içlerinden sunni olanda şii olanda olduğunu görürler bundan dolayı ne sunni eleştirilir nede şiii yalnızca islami kıstaslara göre yanlışları söylenebilir,ve benim anlayamadığım bu aralar bir çok alevi vatandaşımız arap düşmanlığı yapıyorlar bilemem anlayamadım hz. ali nin arap olduğunu bilmiyorlarmı_?ayrıca peygamberin hadisi vardır ben arap olduğum için arapları sevin,bir de unutulmaması geren bir şey var alevilerin hz. aliyi sahiplenmeside mantıksız unutmayalım hz. ali herkezin piridir tüm müslümanların ilmidir,gücüdür,kılıcıdır sadece artık birbirimize hoş görüyle yaklaşalım…

 91. mazlum ali diyorki : 23 June 2008

  ayrıca ortada bir gerçek vardır sahih 6 hadis kitabındada 10 insan cennetle müşdelenmiştir bunun içinde hz. alide vardır,hz. osmanda,hz. ömerde ondan dolayı onlara laf söyleyenler cehennemin ateşinde yer bulurlar hele hz. öere asla laf söylemeyin hz. ömer vefat ederken hz. ali yi işaret etmiştir ama peygamberimiz s.a.s ömer den sonra müslümanlara cehennem kapıları açılacaktır hadisinden korktuğu içn kendiniz seçin denilmiştir,hz. talhada ey ali sen öyle yüce insansınki sen halifeliğe oturmasnda oturanı kabul edersin bu yüzden ayrılık çıkmasın diye biz osmanı kabul ediyoruz der ve hz. ali de kabul eder,hz. osmanın hiç bir yanlışı olmamıştır hz. aliye karşı sadece iyi niyetinden dolayı akrabaları bazı yanlışlar yapmıştır,ayrıca hz. osmanın şehit edildiği gün hz. osmanın kapısında hz. osmanı kimlerin koruduğunu unutmamaları gerekir kureş kabilesinin gençleri ve hz.hasan ve hz. hüseyin hz. osmanı korumuşlardır bencede bırakalım şu dedeleri,imamları allahın kelamı ortadadır peygamberin sünneti ortadaır onları okuyup yapalım bize yeter,alevi kardeşlerimizde sadece hz. alinin yaptıklarını yapsınlar hepimizden daha iyi müslümanlar olurlar zaten,hz. ali öylesine yüce bir insandırki kimseye ait değildir o sadece islamın ilmi ve kılıcıdır tüm müslümanların ortak sevdiğidir

 92. mazlum ali diyorki : 23 June 2008

  bu arada alevi kardeş sırf hz. al camiye giderken şehit edildi diye camiye gitmeyeceklerse hz. osman kuran okurken şehit edildiği için sırf kuran okusunlar ozaman bari yanlışlarını görürler

 93. criosa diyorki : 23 June 2008

  kardeşim “aytaç” allah senden razı olsun işte bu dur
  tartışmaya gerek yok hz.ali yi seven arkadaşlar da olacak tır tabi ama bunu bi din miş gibi göstermemek gerekir…

 94. KARTAL diyorki : 23 June 2008

  arkadaşlar namaz diosunuz kuranda namaz ılı dio ama 5 vakit kılın diye bişey yok dioki akşamları kılın sabahları bizsize çalişmak çin yarattk dio açp okuyon kuranı bakın sonra diolar namaz kılarken kabe yönünde kılan yine kuranda öyle bişey yok çünkü her yön allah a çıkar yer yön hz.allahındır kuranda var bakablirsiniz bide bide kuranda oruç var dimi ama 30 gün diye bişey yok ramazan orucunun arkadaşlar birbirinizi suçlamadan önce araştırın bu konuları kulaktan dolma sözlerle birbirinizi suçlamayın benim yukarda yazdıklarım kuranda var açıp biraz okuyun bi arkadaş diyo kuran okuyon ben okuyorum arştırıyorum kitaplardan doğruları BİLİYORSAN KONUŞ ALİM SANSINLAR BİLMİYOSAN SUS ADAM SANSINLAR BU SÖZ HZ.ALİ NİN SÖZÜDÜR BİLMEDİKLERİ ŞEY HAKKINDA KONUŞANLARA BU SÖZÜ İLETİYORUM

 95. alican diyorki : 23 June 2008

  kardesim birakin su satasmayi ne deseniz biz bildigimizi okuruz biz ne desek siz gibldiginizi okursunuz tamam siz cennetliksiniz kendinize göre devam edin alevilere satasmayin …bu arada agir konusan aptallar siz gidin kumday oynayin kendinize baska yerde küfür ettirin bize bulasmayin…

 96. Komedi Dükkanı diyorki : 23 June 2008

  Sadece komik…Aklın yolu birdir..Benim görüşüm şu bazı insanların işine zor gelen şeyler farklı şekilde yorumlanmış ve farklı şekilde günümüze aktarılmış.Herkes diyo ya okuyun araştırın yok orda öyle yazıyor orda böyle yazıyor yok cem evine gel herşeyi anlarsın.Tabiki herşey açık ve net olmayabilir yani gün sayısı gibi.Ama burda önemli olan Peygamberimizin ibadetini nasıl eda ettiğidir.Bunada sünnet denir.Kısacası sunnilikteki katı kurallar yani farzlar yumuşatılmıştır.Ben araştırdım bütün sitelerinizide okudum.Merak etmeyin bilgim var.En basiti Çağrı filminde bile neyin ne olduğu anlatılmış.

  Son olarak demek istediğim şu kimse kimseye kızmasın…Herkesin aklıda var fikride…Herkes kendine mantıklı olana inansın.Şu ana kadar da bu konuda tartştığım daha doğrusu fikir alışverişinde bulunduğum herkes bir yerde sustu yada susmak zorunda kaldı.Çünkü mantık bir yere kadar cevap verdi.Sanırım bu yazdığım yeterli bir cevaptır sevgili canlara…

 97. mazlum ali diyorki : 23 June 2008

  criosa bkardeşim işte sapkın insanlar senin düşüncelerinle yola çıkıyorlar,peygamber efendimiz ne diyor sıkıştığınız yerde cevap bulamadığınız yerde benim sünnetime başvurun diyor sende tam anlamıyla cevap bulamadığın yerde sünnetebaşvur bence

 98. fadetoo diyorki : 23 June 2008

  Kartal arkadaşımız kuranda 5 vakit namaz yazmaz doğru bir şey açıklamışsın peygamberimizin hadislerinde geçer sabah öğle ikindi akşam yatsı olmak üzere 5 vakit farz olan namaz vardır bunu bilen hadislere inanan her müslüman yapar. alevi olduğunda belli çünkü bir sürü alevi bana aynı sözü dedi 30 gün oruçta yazmaz ama ramazan ayı 1 aydır ramazan orucu peygamber hadislerinde ümmetin ayıdır bunu kuranda bulamazsın zaten ama aleviler genelde büyük çoğunluk hadislere inanmadığı için onlar farklı bir din çıkarmayamı çalişiyor anlamıyorum.. Bir çok alevi dedelerden duydukları kulaktan dolma bilgilere inanıyorlarda nedense din islam oldumu yok böle bişe kuranda yazmıyor demek nedendir kaldıki kuranda yazan herşeyi yaptılarda namazın 5 vakit olmamasınamı burun büküyolar.. Hz Ali alevi değildi tarihi birçok kaynakta alevilik diye kelime bile geçmez.
  Hz. Muhammedi seversiniz bildiğim kadarıyla hz ömer osman ebubekire laf atmanız hiç hoş değil bizler 4 büyük halifeyi asla ayırmayız hepsi aynıdır gözümüzde severiz sayarız ama birine bağli kalmayız dini bir yandan bölmeyiz sen birini sev bir kısıım birini aşiri sevsin diğer kısımda … sevsin toplasın arkasına milleti osmani ebubekiri ömeri diye isimler verilsin biraz islamdan biraz kendi felsefesinden bişeyler katsın olsun yeni bir inanç ne kadar kolay.. Peygamberimiz Aliyi seviyordu amcaoğluydu ilk müslümanlardandı ozaman kendinden sonra ilk halife aliyide seçebilirdi neden seçmedi ?? neden ebubekiri seçti Hz Ali mükemmel bir insan değilmi adaletli merhametli vs birid eğilmiydi?? sorun biraz soruları kendinize bence peygamberimiz çünkü biliyordu başina gelecekleri

  Bir de bazı konularda neden sahiplenirsiniz anlamam bir gün Kıyamet ilgili tartima yapıyoruz bende İsa peygamber Hz. Mehdi gelecek 2 si bir olup deccalı öldürcekler dedim alevi arkadaş sen nerden biliyosun mehdiyi mehdi bizim 12 imamımız bu alevilikle ilgili vsss… Zati inandığımız birçok şey ortak nasıl bilmiyeyim Hz. mehdiyi mehdinin rivayetlerde nereye,ne amaçla gelceği bile yazar arkadaşda bizdede gelcek diye biliyoruz dedi ama İsanın gelceğine inanmıyor bu nasıl bir görüş sadece kendi doğru bildiklerinimi doğru saymak bizler islamiyete inanırız Önce Allah cc sonra Peygamberimiz Hz. Muhammed ve Allahın bize İkramı Kuran ı Kerim dir Ne bir Halifeyi çok severiz nede hakkında atıp tutarız Alide Osmanda Ebubekirde Osmanda birdir gözümüzde.. gidip kuran okuyun İslam alimlerinden bilgiler edinin araştirin size mezhep değişin diyen yok her alim kendi felsefesine göre islamı yorumlar bunu Hacı bektaş veli yapmıştır ne olmuştur arkasından birsürü insan toplamıştır bir nevi kendi görüşüne göre islam şekillenmiştir onlarda bence olmaması gereken birşey…

 99. ali diyorki : 23 June 2008

  vatan nı satma alevılerde mılletın arasına fesat dusurme sızde daglara cıkma sızde ataturkun arkasına saklanıp sıyaset yapma sızde laıklık dersın laıklıgı nasıl cuval gıydırıp mıllete sunma sızde ayıp herkes bu donemde vatanını mılletını sevsın dın kısmı bızı ılggılendırmez orasını allah (c.c) bılır az vatan sevın … topluluguu

 100. Bektaşi diyorki : 23 June 2008

  Sevgili Orhan kardeşim ne güzelki okuduğun yorumumda bir yanlış bulmuşun.

  Peki sen okuduğun herşeyde yanlış ararmısın. Ki bence ara.

  Mesela Kuran-ı Kerimi indirilişsırasına göre oku ve okut.
  Arapça öğren öyle oku.
  Ozaman göreceksin ramazan ayında tutulan oruç nasıl tutulur.
  1. Yemek yok
  2. İçmek yok
  3. Sex yok
  4. KONUŞMAK YOK

  4. şık ta yazıyor Kuran-ı Kerim de . Peki neden biz bilmiyoruz.

  Kısaca Anlatayım…

  Zamanında kendini Allah yerine koyan biri demişki.
  “konuşmamak zor gelir müminler oruç tutmaz eniyisi konuşmamayı kaldıralım.”

  Bana cennette huri ve nurilerin olduğu Kuran-ıKerimde nerede yazıyor gösterin.

  Kuran-ı Kerimin abdestsiz açılmaması gerektiği Kuranda nerede yazıyor.

  Kuran-ı Kerim nerede nasıl değiştiriliyor.

  Abant’ta yapılan toplantılarda kimler oyçokluğu ile İslamı sorgulayıp yeni kurallar ekliyor.

  Kim Kuranı eksik görüp sözde onu tamamlayan Risaliler yazmış.

  Şirk en büyük günahtır. (Allah’a eş koşmak)

  Huriler var diyorlar. Allahı ne olarak görüyorlar
  Eksikyazlımış diyip tamamlıyorlar. Tabi Allah üstüne basa basa son kitap diye indirdiği Kuran-ı Kerimi eksik yazmıştır birileri tamamlıyor. Bide bunu savunuyorlar.

  Bana inanmayın çünkü insanım yalan söylerim.
  Ama size bir tavsiyem var oda Kuran-ı Kerimi indiriliş sırasına göre Arapça öğrenip okuyun.
  Kulaktan kulağa olan Hadisleri değil!!
  o zaman gelin Hak muhabbeti yapalım.

  Sevgiler Saygılar.

  Hü Dost

 101. In diyorki : 23 June 2008

  Tum Alevilerinden derinden a.q serefsizler allah bellanizi versin Cem eviymis puhhh soyunuzu sikim

 102. dersim deniz diyorki : 24 June 2008

  insanları kırmamak ile düşüncelerini savunmak arasında ki ince çizginin nereden geçtiğinin bulmak zordur…tek tip düşünce ve inanaç tarihte hiç bir zaman yer bulmamıştır. Anadolu Aleviliğinde de gerçeğe bakışını değiştirmeyen özgür bir felsefe vardır.. bu filmin etkisinde kalmayın… GERCEGE HUUU

 103. cansu diyorki : 24 June 2008

  bn şahsen aleviyim ve bu film gibi film görmedim yaa süper olmş emeği ge.çen herkese teşekürler herkes bu dünya da ilk önce aleviliği öğrensinde gelsn.

 104. cevizkabuu diyorki : 24 June 2008

  kardaşlar , gelin bir olalım.. dergahımız da bir bargahımızda… kitabımızda bir , inancımızda… ibadet etmek isteyene yolumuz yer olarak yeryüzünü gösteriyor… tuvalet banyo hariç her yer tapınılacak mekan… mezhebim hacu bektaş , yunus , mevlana… bektaşiyim , bektaşi… şarabu da içeriz , orucu da tutar , namazı da kılar , canımız sıkılırsa cemevine de gideriz… yolumuz sevgiden geçer… hatta sinagog da bizim , kilise de… ne farkeder.. yol HAKKA GİDER RESULÜNÜ GÖSTERİRSE PUSULA…BİLİRİZ Kİ , ONDAN BAŞKA ALLAH YOK , MUHAMMED RESUL , ALİ PİRİ EVLİYA , EBUBEKİR SIDDIK , OSMAN AFFAN , ÖMER HATTAB… HEPSİNE CANUMUZ FEDA… AYAKLARININ TOZU OLAK…MUSASI DA BİR , İSASI DA… DAVUDU DA BİR , YAHYASI DA…YUSUFU , İSMAİLİ İBRAHİMİ… bize kendimizi bilsek yeter…kendimizi…

 105. cevizkabuu diyorki : 24 June 2008

  bir de öğrenmek için soruyorum : sevgili alevi meşreb arkadaşlar , lütfen bileniniz cevaplasın : Hz. ALİ benim yolum ayrıdır diye ayrı bir görüş belirtmişmidir , belirtmemişmidir ? Kitaptan ve Resulün sünnetinden ayrıca bir ibadet tavrına girmişmidir , girmemişmidir? kitaptan ve sünnetten ayrı bir tavrı, inancı ve iddiası varmıydı ? hiç benim inancıma göre , bana bildirilene göre , bana vahyedilene göre , vesair gibi ayet filan gelmiş mi ona? ayrıca bu sorulara cevap verecek kişi gerçekten kendi dinine ve ALLAH a inanan birisi olsun! inanmayan ortalığı bulandırmak için laf salatası yapmasın. çünkü ben kendimce sorularımın cevabını az çok bilen bir meşrebe zaten sahibim…Bazı kendini bilmezler de herşeyi bildiği imajı ile ve ukalalıkla MASUMLARA İFTİRA ATIP DURMASIN… BULANIK DENİZDE BALIK AVLAMAYI ÇOOOK SEVEN AMATÖR BALIKÇILAR ÇOĞALDI BU GÜNLERDE …DİKKATLİ OLALIM… yine ayrıca bir şeye inanmakta veya inanmamakta hepimiz özgürüz… inananlara senin kitabın sonradan uyduruldu gibi salakça ve salakça acayip yahudi tezgahı kurmayın..inanırmısınız inanmazmısınız sizin probleminiz.. inanmayın ulennnn , zerre kadar ırgalamıyor sizin yaşam felsefesimi ne diyorsanız o şeyiniz, istediğiniz gibi yaşayın , bizim kutsalımıza da kirli elinizi uzatmaya kalkmayın…

 106. dogru diyorki : 24 June 2008

  yorum yapmayın aleviler hakkında degmez vaktinize yazık… kafirle konuşmak zaten günahtır. once namaz kılsınlar sonra gelsin konuşsunlar. namaz kılan alevilerde var onlar kafir değil onlar konuşabilir. In isimli kişi küfür etmiş alevilere serbest olsa bende edicem çünkü hak ediyorlar.neyse kardeşler namaz kılamyı ihmal etmeyin arkdaşlarınızada kıldırın kılmayanları dışlayın. ancak bole hedefe ulaşırız…

 107. cevizkabuu diyorki : 25 June 2008

  yine ayrıca In ve Doğru rumuzlu şahsiyet(siz)leri şiddetle kınıyor , kendilerini en aşırı provakatörlükle itham ediyor , hangi meşerebe mensup iseler de meşrepsizlik ve ahlaksızlıkla suçluyorum… siz hangi akla hizmetle milleti acayip lakaplarla talkib ediyor hakaret edebiliyorsunuz ? neye hizmet etmeye çalışıyorsunuz? kitabımız demez mi SENİN YOLUN SANA , BENİMKİ DE BANA… KİMSENİN KUTSALINA TAPTIĞINA VE İNANCINA KÜFRETME! hangi haddin ardındasınız da rahat rahat sallıyorsunuz ? siz hiç bir şeye kutsallık atfetmeyen , ortamı tikiştirmeye çalışan fitne fesat tohumları temsilcilerisiniz( İN VE DOĞRU ya ithaf ettim)…

 108. cevizkabuu diyorki : 25 June 2008

  bir de bazıları KERBELA KERBELA diyip duruyor… arkadaş , öncelikle bu hadise çok acıdır. okuduğum ve duyduğum her zaman-gece de olsa gündüz de- ağlarım…şehid edilen emanetlerdi… şehid edeni fazlaca tanımam,bilmem.. fakat işin içinde şiddetli bir gaza getirme olayı olduğunu bilirim…gaza getirenin de oranın yahudi asıllı halkından olan kişilerin olduğunu okumuştum… hz. osmanın ve hz. ömerin katilleri de münafıktılar… fakat esas değinmek istediğim konu bu derin acı , sadece size mi has ? şehid edilenler bizim peygamberimizin TORUNLARI neslinin devamı değillermiydi? biz üzülmüyormuyuz sanıyorsunuz . fakat biz , bölge valisi olan kişiye (yezid) sahabe olduğu için asla tenkit getiremeyeceğimizi , çünkü bu ihtilafın her iki tarafındaki kişilerininde GÖKTEKİ YILDIZLAR GİBİ OLAN ve AYAKLARINDAKİ TOZ ZERRECİKLERİ BİLE OLAMAYACAĞIMIZ SAHABE EFENDİLERİMİZ arasında meydana gelmiş bir hadise olduğunu , dolayısıyla da bizim HADDİMİZ OLAMAYACAĞINI söylüyoruz. en doğru hakem ve HAKİM ALLAH TIR. biz sonrakilerin haddi değildir şu şudur bu budur demek… iki tarafta bizim efendilerimizdir…

 109. cevizkabuu diyorki : 25 June 2008

  yine bilelim ki , dönemde MEKKE ahalisinden olan SAHABE efendilerimizin HEMEN HEMEN HEPSİ peygamberimizin akrabaları idiler.. kimi amcası , kimi yeğeni vs. vs. vs. bize mi düştü aralarında uyduruk derecelendirme getirmek ? şu şundan üstünmüş , bu bundan üstünmüş… bu ne biçim bi şey yahu… kimin haddine derece tayin etmek? HALİFE olanlar bazı farklı özelliklerinden ötürü halef oldular. aralarındaki olmayan uyduruk derece farkından asla değil… ilk dört halife farklı usullerle seçildi ve bütün sahabeler onlara biat etti(oy verdi). bize mi düştü , filancanın hakkı gasbedildi , aslında falanca işaret edilmişti filan demek? yok o ondan önce müslüman olmuş , yok o ötekinden önce müslüman olmuş… akıllı insandılar , doğruyu gördüler ve biat ettiler… direkt kaynağından en doğruyu öğrendiler ve mücadeleler verdiler . niye ? taht kavgası ve halife olabilmek için mi? Hz. ALİ neden Hz Peygamber HİCRET ederken onun yatağına yattı ve kendini feda etmeye kalktı ? YAĞ ÇEKİP HALİFE OLABİLMEK İÇİN Mİ? DAVASINA VE HAKKA HİZMET İÇİN Mİ? siz ne demeye çalıştığınızı iyice bir düşünün… hak onundu gasbedildi demek , işin içine makam hırsı sokmaktır . peki doğru mu? MASUMLARA İFTİRA ATMAYIN… ONLARIN MAKAM MEVKİ HIRSI YOKTU…

 110. feldüm felç diyorki : 26 June 2008

  Sitelerinizi her okuduğumda neden gülüyorum acaba…Neden bu kadar komik geliyor anlamadım.Saf su olayı hele beni koparıyor…Saf su içmem peki saf su nedir? Mesela marketten aldığımız su saf su mudur?Çoğu saf su değildir üzerinde işlem yapılmıştır.O yüzden içebilirsiniz :)Mantık?

 111. Rancorous diyorki : 26 June 2008

  hangi köyünüzde cami var namaz kılmaz oroçtutmazsınız müslümanım deil aleviyim dersiniz yazık ya acıyorum size ;)

 112. erdal diyorki : 27 June 2008

  arkadaşlar islamdan doğmuş çok sayıda düşünce-felsefe vardır bunlardan biride alevilik tir şiiliği unutmayınız orda tam anlamıyla allaha yönelmiş bi tarz vardır ufak tefek ayrılık lar vardır sadece görüşler arasında o da şartlardan bölgelerden kaynaklıdır ki buda çok doğaldır ama bazı şer güçler ki bunların başında ingilterede kaynağı olan yahudi kökenli ve devamında israil ve abd olan bu güçler bu farkları çok ii tespit etmiş ve cahil okumamış-araştırma olanağı olmayan halklar üzerindede çok profesyonelce oynamışlardır ve süreç içindede iki taraftada yanlış inanışlar yerleşti(cevizkabuğu kardeşim keşke buraya gelsen tarihi analizini yakınçağ ideolojileri ekonomik güç ve insanların o tarafa yönelişine dönükte yapsan) alevi kardeşlerimiz şeklen zahiren göstermek yerine batın ı daha önemsemiş ordan ilerlemeye çalışmışlardır (ki islamın ilk doğduğu zamanlarda namaz yoktu hazır olunduğunda namaz emri geldi) bu uygulamalardan yani ağırlıkla içe dönük kalbe duyguya dönük bu uygulamalar yerel egosu (nefs)güçlü bazı yerel güç sahiplerinin hoşuna gitmedi onlar bazı hatalar yaptı ve karşılıklı hatalar geldi ama bu asla islama ve resulallaha mal edilmemeli onlara kızdım namazı kabul etmiyorum olmamalı. hz aliye zulmettiler hz hüseyini şehit ettiler imamların tamamını imam mehdi dışında şu veya bu şekilde şehadetlerine neden oldu şer insanlar ama o mübarek zatların hiçbiri islamın yolundan ayrılmadı allahın emir ve yasaklarını uyguladılar yaşamlarında mükemmel bir şekilde hemde.alevilik insanı temele alır insan olmaya giden yolda çok meşakatlidir içinde buhranlar vardır sonunda allah aşkı ve onun için! namaz oruç vardır aşk a ulaşmak vardır bu bi tekamülü gösterir kendimizi sorgulayalım amaç buysa allah yardımcınız olsun gönülden sizinleyim.unutmayınız bu din hiçbirimizin tekelinde değildir elden geldiğince düzeltmeye çalışalım gücümüz neye yettiyse.düzeysiz ve güçsüzüm ama bu konuları görünce canım acıyor konuşmak zorunda hisediyorum kendimi hakkınızı helal edin allah bu hataların hesabını bendende soracaktır ondan konuştum rabbim şahit ol bana acı

 113. Serkan diyorki : 28 June 2008

  Ya arkadaşlar ben Alevi(yani gerçek anlamında ALİVİ) değilim ama tartışmalarınaza tanık oldum sizi anlamıyorum aleviler zaten müslüman ve onların piri Hz. ALİ burdaki yorumlarda alevileri müslaman değilmiş gibi yorumluyorsunuz amacınız ne benim çok arkadaşım var alevi olan ve ben müslümanım diyen birçok müslüman sunniden daha çok dinine bağlı ve sadık. Ha bu arada sonuçta hepimiz HZ. MUHAMMET (SAV) ümmeti değilmiyiz ve HZ.ALİ onun damadı ve amcasının oğlu değilmi neden bu kadar ön yargılı davranıyorsunuz. Eğer bu yazdıklarımda bi hakaret bi kusur varsa afedin ama söylediklerimin arkasındayım

  SONUÇTA HEPİMİZ KARDEŞİZ ………………………..

 114. eumenes diyorki : 29 June 2008

  ya Hz Ali’nin belgeselini izlemeye niyetlendim sayenizde vazgeçtim.Allah razı olsun yani,ne potansiyel varmış sizlerde…kimsenin kimseye akıl vermesine gerek yok,gaye O’na ulaşmaksa bırakın kim nasıl ulaşıyorsa ulaşsın! haa bu arada bi arkadaş yazmış cennete gitmek isteyenlerle ilgili ona bir şey söyleyeyim…cennette cehennemde içimizdedir. Cennete gitmekteki gaye Allah u Teala’ya yakın olabilmekdir. Emin ol islamın özüne vakıf olabilen kişiler cennetteki kevser sularını,yemişleri, hurileri istediği için değil O’na yakın olabilmek için cenneti isterler….bakmayın böyle desemde hepinize teşekkürler mezhebiniz ne olursa olsun saygı sınırları içinde bilmeyenleri aydınlattığınız için…

 115. özer diyorki : 29 June 2008

  burda alevlee kım lafsolıosa alah belaların versın

 116. FERHAD diyorki : 30 June 2008

  şu kendini CEVIZ KABUU diye isimlediren arkadaşa sesleniyorum.
  Alevilik hakkında sacma sapan yorumlar yapmadan evvel ilk önce onu bi araştırıp anlama nezaketinde bulunun. size farkı basitce şöyle izzah edeyim(inşallah o zehirlenmiş beyniniz bunu algılar)
  SUNNI= ben sahabe hakkında yorum bile yapmam. hadis bana bunu emrediyor(ki fasikül fasikül sahte hadisleri keşfedip imha edenlerde bu ırktır)
  ALEVI=sahabe de bir insandır ve bu insanlardan bir kısmı sırf iktidar aşkı için MUHAMMED neslini katletmekten bir an için tereddüt etmemiştir.ben bu insana RADYALLAHU ANH(allah razı olsun) demem diyor..TEK FARK BU.
  ben bir aleviyim..zira benim ırkımdan namazı orucu reddeden gafil bir kesim varsa,onlara allah acızsın diyorum. ancak namaz kılıpta bu fazileti kendine zırh edinmiş diğer kesimleride lanetliyorum.
  kendini bilge zanneden küçük beyinli arkadaş(lar)a küçük bi bilgi=
  muhammed a.s. abbas ogullarından… ebu sufyan,muaviye ve soyu umeyye ogullarından idi.. muhammed a.s.’a peygamberlik inmeden evvel siyasi-ticari iktidar umeyye ogullarındaydı.. ancak peygamberlik indikten ve islam zaferinden sonra umyye ogullarının gücü azaldı.. ve BİR KISMI(hepsi değil) islamı,kendilerini MECBUR hissettiği için kabul etti.
  h.z ömer,sehid edilmeden evvel yerine hz.alinin geçmesini vasiyet etti.. fakat ne hikmettir halife HZ OSMAN oldu.hz osmanda umeyye ogullarından ancak gercekten mukaddes bi kişiydi.nasıl olduysa hz.osman zamanında umeyye ogulları devlet içinde önemli makamlara geldi.cünkü hz osman üzerinde etki sahibiydiler. şüphesiz öyle mukaddes bi şahsiyeti yine müslüman rolu yaparak etki altına alabildiler. ve hz.osmana gerek kalmayınca onu da sehitler kafilesine kattılar.
  hz.ALI HALIFELIGI KABUL ETMEDI.defalarca reddetti. samimi bir kesmin etkisi altında kalan ve sunnilerin RADYALLAHU ANH dedikleri talha ve zubeyr alinin hilafetine destek verdi. ali halife olur olmaz devlet adamlarının mal varlığını soruşturmaya ve sürpriz isimleri küfe-şam valiliğine atayınca bazı kişilerin hesapları ters döndü.. ve ne olduysa ondan sonra oldu..
  muaviyeye destek vermeler.. hz hasanın karısını etkileyip zehirletenler.. hz hüzeyni kesenler vs. son sözüm şu=TUM TURKLER ASLEN A-L-E-V-I DIR. kanıt mı istiyorsunuz. oku o zaman…
  yezid hüsyni katletmeye geldiğinde karşısına 2 türk beyi dikildi. bunlar hazar bölgesindendi. ve hüseyini öldürmemesi karşılığında,hüseyini türkistana götürmeyi ve bu defteri kapatmayı teklif ettiler ancak yezid bunu kabul etmedi.hüseyin ise bu 2 türke hasta oğlu zeynel abidini verdi ve sehit oldu. türkler emevilerin bircok katliamına maruz kaldı(ki hz muhammed de dahil,hz ömer de “sakın o ırk ile düşman olmayın” nasihatına rağmen) türkler ,bu zalim nesil yüzünden islama 300 yıl geç girmiştir. tabi bu zaman zarfında EHLIBEYT soyu sayesinde yavaş yavaş islamı tanımaya başladılar. yani TÜRKLER ISLAMI MUHAMMED VE ALI SOYU SAYESINDE TANIMIŞTIR. sünni yaşam anlayışı osmanlı döneminde gelmiştir çünkü o dönemlerde fıkıh ilmi ancak arab ellerinden öğrenilebiliyordu. şimdi tüm bunlara rağmen AHANGI AKIL MANTIK SAHIBI BI TURK, O ZALIM EMEVI KULTURUNUN SAVUNUCULUGUNU YAPABILIR. HEPINIZIN BEYNI ZEHIRLENMIS VE TÜMÜNÜZÜ ESEFLE KINIYORUM.

 117. FERHAD diyorki : 30 June 2008

  CEVIZ KABUU …. CEVIZ KADAR BEYNIN OLSA, O OKUDUGUN KURAN BILE BAS BAS BAĞIRIYOR KI “ISLAMDA ZORLAMA YOKTUR “DIYE.. AMA SEN KENDI FASIST DUDUNCELERINI OYLE USTALIKLI KULLANIYORSUN KI, GORENDE SENI ALLAHA HIZMET EDEN BIRI SANACAK. MADEM KURAN OKUYORSUN SANA BI AYETLE CVP VEREYIM. INSALLAH UTANMA DAMARIN CATLAMAMISTIR.
  ALI IMRAN.105= KENDILERINE AP AÇIK DELILLER SUNDUGUMUZ HALDE PARCALANIP BOLUNENLERDEN OLMAYIN.. ONLAR ICIN AZABIMIZ SIDDETLI OLACAKTIR”
  HA.. SEN SIMDI NAMAZ KILMAYANLARI DISLAMAYA DEVAM ET. KIYAMET GUNU KIZGIN ŞİŞLER BI TARAFINA GIRINCE SANA BU YAZDIKLARINI HATIRLATIRIM… AYIP AYIP.. INSAN OLUN..

 118. GNL diyorki : 30 June 2008

  CEVIZ KABUU.. NAMAZ NAMAZ DIYE YIRTIYORSUN KENDINI … HADI SANA TVLERDE YAYINLANMIS ORNEKLER VEREYIM.
  SENIN 5 VEKIT NAMAZ KILAN DIN ADAMIN,MURIDLERINE CINSEL ORGANINI OPTURSUN… MUFTULUKTEN IHRAC EDILMIS SARLATANIN,ASKERDEKI OGLUNUN KARISINA GOZ KOYSUN.. SONRADA SENIN ZIHNIYETINDE KI adi.. kişiliksizler SANAL ORTAMDA HUTBE VERSIN… SENIN VE SENIN GIBILERIN ALLAH BELASINI VERSIN.. VATAN HAINLERI… ULKEYI IKIYE BOLDUNUZ.. AMERIKAN USAKLARI.. RUSLARA MI CALISIYORSUN.. AMACIN NE SENIN .. SAHTE IMAM… SEN BU KADAR KOTU KALPLI OLDUGUN SURECE KILDIGIN NAMAZ EGZERSIZDEN OTEYE GECMIYOR FARKINDAMISIN MUNAFIK=((((

 119. recii diyorki : 01 July 2008

  Ferhad kardeşim araştir öğren diyorsun anlattıklarının bir çoğu rivayet senin yaptığına ne demeli ya yalnış bişe derde insanların hayatında etkili bişey yapmış olursan bunlarla ilgilide ayetler var bence bu konu kilitlenmeli site yekililerine sesleniyorum..

 120. FERHAD diyorki : 02 July 2008

  RECII KARDESIM BEN BU KONUDA HER ZAMAN HER PLATFORMDA KANITLARIYLA HADIS VE TARIHLERLE TARTISABOLOROM.. MADEM KI BIZLERI YARATILANLARIN EN USTU KILAN BEYNIMIZDIR.. O ZAMAN O BEYNI KULLANALIM… OSMANLIDAN KALMA KATI VE SONRADAN ICTAHAT USULUYLE EKLENMIS DOGMATIK YASALARLA KORELMEYELIM… BAHSEDILEN KONU DIN.. ELBETTE SAKAYA GELMEZ.. BEN ORAYA KENDI DUSUNCEMI YAZDIM.. EGER HER OKUYAN OKUDUGUNDAN ETKILENIYORSA VAY ALEVILERIN HALINE O ZAMAN.. BAZI ARKADASLAR UTANMASA CIHAD ILAN EDECEK.. BAKSANA..

 121. last king diyorki : 02 July 2008

  hepiniz boş konuşuyorsunuz

 122. last king diyorki : 02 July 2008

  ayrıca ın ve doğru denen kişiler ya da siz kişi bile olamazsınız.küfür etmek hangi müslümana yakışır.okadar sinirlendim ki size bütün küfürleri ettim.buraya sığmazdı zaten.biraz adam olun.

 123. cevizkabuu diyorki : 02 July 2008

  ferhat ve gnl arkadaşlar , benim kendimce olan yorumuma çok kızmışlar ve bana çok aşırıya giden hakaretlerde bulunmuşlar. canları sağolsun.. bir sürü de yakıştırmalar yapmışlar. neymiş , namaz kılın demişim… pehhh. şaşırdım. acaba nikimi başkası mı kullandı da orada böyle bi şey yazdı dedim kendi kendime…hayır , sadece kendi yazılarım vardı… kendi yazdıklarımı da tekrar okudum.. dört veya beş parça yazımda ( bu arada ferhatı ın uzun yorumuna yakın bir bilgi aktarımı yapmıştım , silinmiş . neden .. aşırı veya hakaret yoktu.. sadece çok uzundu..) bir tek kelime de namaz kılın dememişim… nereden uydurdunuz bunu anlamadım.. kılmazsanız kılmayın be.. banane.. ben de kılmıyorum zaten.. kılan kim var ki.. ihtiyarlardan başka.. MASUMLARA İFTİRA ATMAYIN..(kendimi kastetmiyorum).. şahsen bu hakaretlere çok üzüldüm.. çünkü hiç birinize küfür etmemiştim. küfür edenleri de şiddetle kınamıştım… hiç yakıştıramadım size vallahii.. beni idamlık hain casus filan diye nitelemişsiniz… neden , anlamadım… çok mu acıtacak bir şey yazdım… veya soru sormuşum… sorumun cevabı yok , fakat hakaret var… sorum neydi peki : Hz Ali hayatı boyunca hiç bana bildirilene göre , benim fikrime göre , bana gelen ayete göre diye ayrıca bir fikir beyan etti mi… ayrı dava güttü mü… neden hicret olayı esnasında Hz peygamber in yatağına yatarak evin etrafını çeviren müşriklerin kılıç ve mızraklarına hedef olmayı göze aldı… acaba DAVASINA ve LİDERİne kendini feda etmek için mi , yoksa ilerde topluma belki baş olabilirim diye düşünerek YAĞ çekmek için mi… (haşa) … bu iki sorumun cevabını küfretmeden ve hakaret etmeden verecek kişiye canımı feda ederim…

 124. cevizkabuu diyorki : 02 July 2008

  ferhat ismli arkadaşıma ayrı bir yorum açacağım : evet bahsettiğiniz gibi ben faşist olarak nitelendirilebilirim bunu da bir şeref olarak addederim.. bakın bunu şu şekilde kabul ediyorum : BEN MİLLİYETÇİ VE MUHAFAZAKAR biriyim.. hepsi o kadar… ayrıca TARİH bölümü mezunuyum(1994). ana kaynakları okuyup tercüme edecek kadar da arapça ve farsça biliyorum. osmanlı tarihinden de pek hazzetmem. bektaşilik hakkında da hayranlıktan başka bir şey hissetmiyorum… alevilik isimli düşünce tarzının da eski TÜRK İNANIŞININ ( ŞAMANİZM) izlerini taşıdığını arkadaşlarım söylerlerdi.. hatta bazı arkadaşlarım ŞAMANİST olduklarını iddia ederlerdi. bu inancın islam emirlerine çok yakın izler taşımasının da TÜRKLERİN müslümanlaşmasında etkin olduğunu TÜRK KÜLTÜR TARİHİ hocalarımız her derste delillendirilerdi…(mustafa kafalı , reşat genç , mustafa safran , e. semih yalçın , şerif baştav vs. vs. vs. bunlar derslerimize girenler , bir de sadece okuma mutluluğuna erdiğimiz osman turan , i. hakkı uzunçarşılı vs. var) yine benim ptt de de bir dönem kullanılan bir seminerim vardı : eski türk kültüründe renkler… evet , bazı bilgileri hocalarımızdan dinleyerek ve onları okuyarak edindik. araştırdık… uzun lafın kısası , bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmamaya da gayret ettik. fakat kendimize de hakaret ettirmemmeye gayret ettik. şimdi bana söyle : BENİM YAZIMIN NERESİNDE HAKARET VAR . NERESİNDE YOBAZLIK VAR. TEKRAR ETMİŞSİN BENİM YAZDIKLARIMI , BELLİ Kİ , SİTEDE YAZILARI SİLDİREBİLME GİBİ BİR ERİŞİM HAKKINDA VAR Kİ , BENİM YAZIMI SİLDİRMİŞ VE AYNISINI KENDİNE MAL ETMİŞSİN. YALNIZ BAZI PARÇALARINA KENDİNCE DEĞİŞİKLİKLER YAPARAK…SENİ TEBRİK EDRİM…EĞER BU YAZDIKLARININ ANA KAYNAKLARINI DA EKLERSEN BEN DE BİLGİ EKSİKLİKLERİMİ TELAFİ EDEBİLMEK İÇİN OKUYUP TERCEME EDEYİMDE OLAYA FARKLI BİR AÇIDAN DA BAKABİLEYİM.
  diyorsun ki , türkler islamı Hz muhammedden ve ali den öğrendiler.. kimden öğreneceklerdi .. zaten dinin peygemberi Hz Muhammed değilmidir. ayrıca Türklerin esas yaşadıkları bölgelere Müslüman inanışının ulaşması yedinci yüzyılda(rumi) oldu. türkleri ilk olarak emevi ordusunda asker ve komutan ve sonra da sayıları ve nüfuzları daha da arttığı için valiler olarak görürüz. ilk müslüman türk devleti de mısırda yine sekizinci yüzyılda kurulmuştur. diyorsun ki ilk müslüman türkler alevi idiler.. ilk müslüman türklere müslüman demek için kırk dereden su getirilebilinir. onlar sadece askerdiler ve kendilerini orta asyadan satın alıp getiren kişilerin emirleri ile hareket ederlerdi.. çünkü çoğulukla çocuktular ve henüz isimlerini bile bilemeyecek yaştaydılar.. (bir nevi devşrildiler , fakat savaşçı tabiatlarının bozulmaması için başlarına kendi milletlerinden olan TÜRK KOMUTANLARI getirilerek ayrı bir birlik kuruldu : SAMARRA şehri bir türk ordugah şehridir mesela… aktardığın türklere dokunmayın hadisini de osman turan hocanın kitabında görmüştüm. yani diyorum ki , o dönemde henüz böyle çokça bir siyasi ayrılık henüz yayılmaya başlamıştı. abbasiler döneminde de türkler ordu da görevlerine devam ettiler ve fatımilere(şiadırlar) karşı abbasi ordusunda göreve devam ettiler. mesela eyyubilerin sultanları buna çok güzel örnektirler. aynı şekilde tolunoğolları , ıhşidiler memlukler de birer örnek türk devletleridirler. SELÇUKLULAR DA yine abbasi halifesini Şİİ FATIMİ müstebitlerinden kurtarmışlardır. tarihin hiç bir sayfasında o dönemin türk askerlerinin büyük çoğunluğunun bunun dışında olduğunu yazmaz. fakat bazı türk emirlerinin de fatımiler taraftarları oldukları olmuştur. nadir bir durumdur. sana yüzlerce ana kaynak ismi yazabilirim. terceme edebilirsen okursun , edemezsen de artık birisine güvenip okutturursun.

 125. cevizkabuu diyorki : 02 July 2008

  ANA KAYNAK demek bizzat aynı dönemde yaşamış ve olayları görmüş ve yazmış kişinin eseri demektir. bu tarz eserler tarih ilminin yazılmasında günümüz tarihçileri için paha biçilemez kitap-kitabe-sikke-diplomatik yazı vs. dir. yüzyıllar sonra o dönemle alakalı kaynak bildirilmeden yazılan şeyler ise , sadece hurafedirler ve tamamen şahsi yorum içerirler. mısır kütüphanelri , iran kütüphaneleri, suriye kütüphaneleri, ırak kütüphaneleri, türkiye kütüphaneleri ve arşivler bu tarz eserleri tarihçilerin kolaylıkla bulabilecekleri kitap vs. ile doludur. yine bazı ana kaynaklae da bazı batı ülkelerinin kütüphanelerinde mevcuttur. tarihçiler bu eserleri didik didik etmektedir ve adeta hatmetmektedirler.

 126. cevizkabuu diyorki : 02 July 2008

  ayrıca iyi bir tarih araştırmacısı da bir konuyu inceleyip araştırırken en başta işe kaynaklarının TENKİDİ ile başlar ki , araştırmasını sağlam temellere oturtabilsin. TENKİDsiz araştırma ise sadece ve sadece SAFSATADIR ötesine geçemez. çok satılabilir fakat hiç bir tarih kürsüsünde de kabul görmez.

 127. cevizkabuu diyorki : 02 July 2008

  erdal arkadaşımız da aşağıda belirttiğim ve fakat site yönetiminin sansürlediği(uzunluğundan ötürü olabilir , halbuki aşırıya kaçar bir yönü yoktu , sadece Hz Peygambere farklı bir bakış açısıyla onu bir de devrimci reformist ve devlet kurucusu , aslen döneminin anlayışına tamamen ve tek başına karşı çıkmış bir şahsiyet olduğundan bahsetmiş ; yahudilerin esasen belirgin mesleklerinden ve bozgunculuklarından bahsediyordum ki , tarih kürsülerinin tamamı konuyu tescil etmiş ve kabul etmiştir-HİTLERVARİ bir yaklaşım asla değildi- ) o yazıma değinmiş ve yakınçağ da ortaya çıkmış fikri akımlarla alakalı yorum teatisinde bulunalım demiş. zaten işin aslını kendisi de özetlemiş. elbette sosyolog arkadaşlar ve felsefeci arkadaşların branşına hürmetsizlik etmek istemem. yine belirteyim ki, bu konu kesilmesin , sadece hakaret veküfür içerenlere müdahale edilsin isterim. yakınçağ ideolojileri dendiğinde bir de aklıma ekonomistler-iktisat tarihçileri geliyor. aslında erdal arkadaşımızın kastettiği konu , biraz ekonomi ve sanayii devrimlerine dayalı fikri tezleri içerir zannındayım. bunlar büyük oranda yine YAHUDİ kökenli fikir babalarının ortaya attıkları tezlerdir ki , aslında tarihsel süreçte , benzer izler taşıyan dönemlerin(mesela ilk komünistler olarak MAZDEKLER-iranda- gösterilirler)(türk tarihinde ilk laik devlet olarak da selçuklular gösterilir) yaşandığı yaşayış tarzlarının üniversite kürsülerinde tez olarak konulduğu ve genişletildiği birer akım haline gelmiş olgulardır. yaşadığımız bugünki güne de çok büyük tesirleri oldu. aslında bu işlerin başlangıcının kilise reformlarına dayandığı fikri hakimdir. orta çağ avrupasının ayrılıklarla ve savaşlarla dolu tarihinde yeni çağın başlangıcı kabul edilen fransız ihtilalidir ki , bu çağı ve sonrakileri etkileyen başlıca fikir akımı MİLLİYETÇİLİK ve kraliyet aleyhtarlığı aynı zamanda da LAİKLİK akımlarının ortaya çıktığını görürüz. bu fikirler yayıldı. yakınçağda da ekonomi ile ve sanayileşme ile alaklı fikir akımları ortaya çıktı ki , bunlar da işçi sınıfının ezilmemesi ve sendikalaşması sürecini getiren ve köleliğin son bulmasını sağlayan akınmalrdır. sosyalizm , kapitalizm , türevleri , liberal ekonomi , komünizm , ağırlıklı olarak arzı endam ettiler. tabii işin içine, ekonomik akımları katınca yahudilerin girmemesi olası değil. yanlış anlaşılamsın ben yahudi düşmanı falan değilim fakat bunlar da birer vakıadır ve yani iş böyledir. bu akımların nesini konuşalım. insanlığa faydalı tarafları da var , zararlı tarafları da… bu akımların elbetteki bizim tarihimizde de direkt yansımaları oldu. yönetimde saltanatı kaldırdık , dini işlerde laiklik prensibini benimseyerek hilafeti kaldırdık , ekonomik alanda bence uzun bir dönem çatışma devam etti , şu anda liberal ekonomi ağır basıyor fakat hala sosyal devlet tarafımıza da meyilliyiz. ATATÜRK ekonomik yapılanmada neyi tercih ederdi … o dönemde kalkınma planlamalarının yapıldığı zaman dilimleri halindeki yapılanmaları iyice incelemek lazım fakat , ATAMIZ da herhalde her iki akımı da birleştirmeye gayret etti. tabii dönemin tarih gereksinimlerini ve baskı unsurlarını da unutmamak gerekir. İsmet İnönü biraz daha sosyalizme meyilli idi , hatta fazla fazla…artık günümüzde neredeyiz… dinimiz bu akımlara nasıl bakar…. bu akımlar dinimize nası bakar veya diğer dinlere… bunlar da birer sosyal olgudur esasen…elbette fetva amaçlı sormadım. o tarafa çekilmesin fakat incelerken bu kısmı da görmeliyiz…

 128. FrHaD diyorki : 04 July 2008

  ceviz kabuu, hayal gücüne hayran kaldım.. demek ben site yönetimie etki edip yazılarını sildirdi ha… valla bravo:)) merak ediyorumda nasıl oluyorda yazdıgın (ırkcı tutum sergileyen) makaleleri inkar edebiliyorsun.. dur sana hatırlatayım..
  “yorum yapmayın aleviler hakkında.. degmez vaktinize”
  “onlar önce namaz kılsınlar sonra konuşsunlar.. kafirlerle konuşmak günahtır”
  “arkadaslar namaz kılın..kılmayanları DISLAYIN”
  simdi.. tüm bunların altında senin ismin yazarken,”ben öyle bişey demedim diyorsan,SIZOFRENsin demektir..neyse.. konu bu değil.. tarihciymişsin.. cok ta havalı entellektüel bi tavırla yazılar yazmışsın.. bravo.. aslında benim de aradıgım bi tarihciydi..
  bu alevi sunni safsatası yüzünden ömrüm kütüphanelerde gecti.. lütfen beni engin tarih bilginle aydınlat ama lütfen ortaokul müfredatı kullanma(fatımı.. ihşit falan) çünkü konu o değil.
  soru 1= bana yezid dönemindeyapılan türkistan katliamını ve medine katliamını anlatırmısın(medineli sahabelerin yezid yönetimini kınadıgında yapılan baskınlar.. tecavüz ve öldürülen sahabeler)

 129. doğrucudavut diyorki : 04 July 2008

  frhad arkadaş o yazıları yazan ben değilim , benim de çok sert bir tepki verdiğimi düşündüğüm ‘IN’ ve ‘DOĞRU’ nikli arkadaşlar… yorum sildirme olayını da espri ile karışık sadri alışık yapmıştım. direkizle.org kısmında o yazım duruyor zaten. her ne kadar alevi olmasam da yeniçerilerin bektaşi meşrep olmalarından ötürü zaman zaman kendimi meyilli hissederim. KERBELA , SIFFİN , CEMEL VAKASI , RAŞİD diye nitelediğimiz halifelerin şehid edilmesi ise beni çoğu zaman ağlatmıştır . fakat Hz. Hüseyin efendimizin Hz Hasan efendimizin şehadetinde dönemin halifesi olan sahabeye asla bir eleştiri getiremem , orta yolu(sıratımustakim) benimsediğimiz için ağlıyoruz , oruç tutanlar var fakat asla telin edemiyoruz.. haddimize değildir deyip hesabını ALLAHA havale ediyoruz. o kadar…

 130. cevizkabuu diyorki : 04 July 2008

  frhad arkadaş… o yazıları yazan ben değilim , benim de çok sert bir tepki verdiğimi düşündüğüm ‘IN’ ve ‘DOĞRU’ nikli arkadaşlar… yorum sildirme olayını da espri ile karışık sadri alışık yapmıştım. direkizle.org kısmında o yazım duruyor zaten. her ne kadar alevi olmasam da yeniçerilerin bektaşi meşrep olmalarından ötürü zaman zaman kendimi meyilli hissederim. KERBELA , SIFFİN , CEMEL VAKASI , RAŞİD diye nitelediğimiz halifelerin şehid edilmesi ise beni çoğu zaman ağlatmıştır . fakat Hz. Hüseyin efendimizin Hz Hasan efendimizin şehadetinde dönemin halifesi olan sahabeye asla bir eleştiri getiremem , orta yolu(sıratımustakim) benimsediğimiz için ağlıyoruz , oruç tutanlar var fakat asla telin edemiyoruz.. haddimize değildir deyip hesabını ALLAHA havale ediyoruz. o kadar…

 131. cevizkabuu diyorki : 04 July 2008

  FRHAD arkadaşım , yezid in türkistan katliamı ile alakalı sorunun cevabı yaklaşık 110 yıllık bir dönemi içermektedir ki , aslen 642 (m) tarihinde Hz. Ömer devrinde iranın fethi akabinde Müslümanlar ile türklerin dirsek temasına geçmeleri ile başlamış , 751 talas savaşı bu mücadele döneminde bir dönüm noktası olmuştur. bu uzun dönem belki de mübalağa edersem sayılamayacak kadar halifenin , türk hakanlarının , beylerinin ve devletlerinin , arap vali ve komutanlarının hayatlarını da içerir , ayrıca abbasi hilafetini de içerir. kısaca bu dönemi bir fetih(veya işgal-istila) ve fethe karşı bir direniş(isyan-bağımsızlık mücadelesi) tarihi olarak da görebiliriz…

  Müslüman Arapların Türklere İlk Saldırıları

  Seyhun ve Ceyhun nehirleri arasında bulunan bölge tarihi ipek yolu üzerindedir.. Türk beylikleri, bu bölgedeki, Buhara, Semerkant, Talkan, Baykent gibi şehirlerde yerleşmiş yaşıyorlar, deri imal ediyor ve pamukdan kağıt üreterek bunları satıyor ve iyi de para kazanıyorlardı.. Bu üretimlerinin yanı sıra Altın madenleri çalıştırıyorlardı..Özellikle adı zengin şehir manasına gelen, Semerkant’ın zenginliğinin o devirde dillere destan olduğu söylenir.. Bu zenginlik ötedenberi Arapların iştahını kabartıyorduysa da, Türklerden çekiniyorlar ve araya sınır olarak koydukları Ceyhun nehrini geçmeye pek cesaret edemiyorlardı.. Çünkü daha önce Halife Osman zamanında, Muhammed bin Cerir komutasındaki Araplar 2700 kişilik bir ordu ile Fergane’ye kadar girdiysede Türkler tarafından yok edilmişlerdi.. Ancak daha sonraları Muaviye tarafından, Ceyhun nehrinin altında kalan Horasan’ın tamamiyla işgal edilmesi ile o bölgede ilk İslamlaştırma girişimleri başlamış oldu..

  Buhara’nın İşgal Edilmesi

  Horasan’ın kendileri tarafından tamamen işgal edilmesinden cesaret alan Araplar, Muaviye’nin ilk Horasan valisi olan, Ubeydullah bin Ziyad 673 yılında bu sefer ilkinden çok daha kalabalık 24000 kişilik bir ordu ile Ceyhun nehrini geçerek Kibac Hatun yönetimindeki Buhara’yı kuşatır. Kibac Hatun diğer Türk beyliklerinden yardım istersede bu yardım kendisine gelmez ve Araplar verdikleri kayıplardan dolayı Buhara’yı işgal edemezlersede tam anlamıyla talan ederler.. Daha sonra, Muaviye’nin ikinci Horasan Valisi, Halife Osman’ın oğlu Said’de Buhara’ya saldırmaya hazırlanır.. Kendisine diğer Türk Beyliklerinden yardım gelmeyeceğini anlayan Kibac Hatun, Said’le anlaşma yapmak zorunda kalır.. Bu anlaşmaya göre, Kibac Hatun, Said’e diğer Türk Beyliklerine yapacağı saldırılarda önüne çıkmayacağına dair güvence ve bu güvencenin teminatı olarak da Buhara’daki Türk asilzadelerinden rehinler verir.. ( Bu sayı kimi tarihcilere göre 50 kimine göre de 80’ dir… ) Bu anlaşmanın verdiği rahatlıkla Said, zenginliğini öteden beri duyduğu Semerkant’a saldırır.. Semerkant’ı baştan aşağı talan eder ve topladığı binlerce Türk gencini, köle pazarlarında satmak için Horasan’a getirir.. Said daha sonra Kibac Hatun’dan aldığı 80 kadar rehine tarafından bir punduna getirilmiş ve hançerlenerek öldürülmüştü….( Said’i öldürdükten sonra dağa kaçmayı başaran rehinlerin orada açlıktan öldüğü söylenir ) Said’den sonra, Horasan Valisi Salim bin Ziyad olur. Horasan’da Muaviye’nin oğlu Yezid’e bağlıdır.. Ziyad’da ayni şekilde 680 yılında Türkleri İslamlaştırmak ve şehirlerini ele geçirmek için saldırır fakat püskürtülerek geri çekilirler.. Bu sefer, kendi orduları Türkler tarafından talan edilerek silahları alınır.. Daha sonra Araplar daha güçlü bir orduyla tekrar saldırır ve Türkleri gene talan ederler.. Bu talandan her Arap 2400 dirhem alır.. ( Bir kölenin satış fiyatı 300 ile 500 dirhem arasında olduğu düşünülürse, bu durumda aldıkları ganimet adam başına 7 veya 8 köleye eş değerdedir..)

  Haccac ve Rutbil

  İslam’da ilk asimilasyon 685 yılında Abdülmelik ile başlar.. Abdülmelik, etrafını İslamlaştırmaya adı İslam tarihinde kandökücü zalim olan Haccac’ı kendisine yardımcı seçerek başlar.. Abdülmelik önce civar halkların dillerini Arapçalaştırdı.. Harac karşılığı önceden bazı hakları kabul edilmiş olan gayri müslimlerin bütün haklarını geri aldı.. Bu arada Haccac’ı Irak genel valiliğine atadı.. Haccac’ın Irak’a genel vali atanmasından sonra Türklerin kaderinde ilk köklü değişikler başlamış oldu.. Haccac ilk olarak Ubeydullah ibni Ebi Bekri’yi Sicistan’a, Muhalleb ibni Ebi Sufra’yi da Horasan’a vali yapar.. O tarihte, Sicistan’ın Türk Hükümdarı Rutbil’dir ve Araplara vergi vermektedir.. Haccac, bununla yetinmez ve Ubeydullah’ı Rutbil’in üzerine göndererek ondan tam olarak teslim olmasını ister.. Rutbil önce bu teklifi kabul etmek istemez.. Bunun üzerine Ubeydullah Rutbil’in üzerine yürür.. Rutbil 18 fersah geriye çekilerek Ubeydullah ve ordusunu kuşatma altına alır..Ubeydullah, Rutbil’den kurtulmak için 700000 dirhem teklif ederse de Rutbil kabul etmeyerek Arap ordusunu büyük bir bozguna uğratır.. Buna çok kızan Haccac 40000 kişilik büyük bir ordu toparlayarak, Abdurrahman ibn Esas komutasında Rutbil’in üzerine gönderir.. Rutbil’i yenemiyeceğini anlayan Esas, bu sefer onunla anlaşır.. Bu olay karşısında çılgına dönen Haccac, Esas’ı yakalatmak üzere bir birlik gönderirse de, Esas’ın ordusu bu birliği yenilgiye uğratır ve geri kalanları da Basra’ya kadar sürer. Ancak burada yenilen Esas’ın ordusu dağılır ve Esas Rutbil’e sığınır.. Bunun üzerine Haccac, Esas’ı kendisine vermesi için Rutbil’i tehdit eder.. Vermediği taktirde çok büyük bir ordu ile üzerine yürüyeceğini ve bütün Türk şehirlerini harap edeceğini, verirse de kendisinden 7 sene hiç vergi almayacağını söyler.. Türk şehirlerinin tekrar bir savaşa girmesini istemeyen Rutbil, 7 sene haraçtan muaf tutulacağını da düşünerek Haccac’ın bu teklifini kabul eder ve Esas ve yakınlarını Haccac’a teslim eder.. Ancak, Rutbil Haccac’a güvenmekle hata yaptığını daha sonra anlayacaktır.. Haccac Rutbil’den Esas’ı teslim aldıktan sonra derhal yeni bir ordu düzenleyerek 699 yılında Muhelleb bin Ebi Sufyan komutasında Türk şehirlerinin üzerine gönderir.. Hocente, Kes, Sogd ve Nesef’i ele geçirirsede Türkler direnirler.. Horasan valiliğine Muhelleb’in oğlu Yezid gelir.. Yezid ibni Muhelleb’de Türk şehirlerini talan eder.Yezid’in savaşçıları, Harzem’den ele geçirdiği Türkleri boyunlarına damga vurarak köle pazarlarında satarlar.. Bu tarihlerde, Araplar Türklerin yurtlarını devamlı olarak istila edip şehirlerini talan ettilersede kalıcı bir üstünlük sağlayamamışlar, elde ettikleri yerleri sonunda tekrar Türlere geri vermek zorunda kalmışlardı..

  Kuteybe ibni Müslim

  705 yılında Abdülmelik öldüğünde yerine oğlu Velid geçer.. Ve Türk tarihini önemli şekilde etkileyecek olay, Kuteybe ibni Müslim’in Horasan’a vali atanması olur.. Bu zamana kadar kalıcı bir başarı elde edemeyen Araplar onun zamanında Türk yurtlarında kalıcı başarılar elde etmişlerdir.
  Türklerin gerçek anlamda Müslümanlaştırılmaya başlamaları Kuteybe zamanında olmuştur..Vali olduğu andan itibaren, Türk Beyliklerinin toptan işgal edilerek İslamlaştırılması için çok güçlü bir ordu kurmaya başlar.. Kuteybe ilk olarak Baykent’i kuşatır.. Diğer Beyliklerden Türk Savaşçılar Baykent’in savunmasına yardıma gelirler.. İki ay süren bir savaş olur. Kuteybe tam bir zafer kazanamazsa da, Türkleri haraca bağlayan bir anlaşma yapmaya zorlar.. Şehir yıkımdan kurtulur ama, şehre giren Araplar anlaşmaya rağmen şehrin bir kısmını yağmalarlar ve şehirden ayrılırlarken arkalarında bir de askeri garnizon bırakırlar.. Başlarına gelecekleri anlayan Türkler ayaklanmaya başlarlar ve kendi aralarında silahlanarak karşı bir mücahit birliği kurarlar, Baykent’de karışıklıklar başlar.. Bunun üzerine Kuteybe Baykent’e tekrar gelerek nekadar silahlanan Türk varsa hepsini öldürtür.. Kadınları ve çocukları esir alır ve şehri tekrar baştan aşağı yağmalar..
  Taberi’nin anlatımlarına göre, Kuteybe’nin aldığı ganimetlerin haddi hesabı yoktur.. Taberi, bütün Horasan’ı işgal ettiklerinde dahi bu kadar ganimet toplayamadıklarını söyler..
  Şehrin yağmasından sonra, daha önce Horasan’da Merv’e getirilmiş olan Arap aileleri, Merv’den getirilerek Baykent’e yerleştirilir.. Muhafız birlikleri oluşturulur.. Valilik den vergi tahsildarlığına kadar bütün denetim organları Araplar’dan oluşturulur.. Türklerin Budist ve Zerdüşt inançlarını simgeleyen bütün heykeller toplatılır, taş olanlar kırılır, altın olanlar eritilerek ganimet olarak Araplar tarafından alınır.. Daha sonra esir edilen kadın ve çocuklar kocalarına ve babalarına geri satılır..

  Buhara’nın Tekrar Kuşatılması ve İlk Türk Katliamı

  Kuteybe Merv’de büyük bir hazırlık yapar.. Bu arada Vardana ve Buhara beylikleri arasında çatışmalar vardır.. Müslümanlara karşı mücadele etmek için bu çatışmalar derhal durdurulur ve Vardan Hudat, Kuteybe’ye karşı Türklerin başına geçer.. Kuteybe önce, Numiskent ve Ramitan’a saldırır ve buraları kolayca istila eder.. Demirkapı önlerinde Vardan’la çarpışırlar.. Vardan savaşı kaybeder ve Buhara’ya doğru çekilir.. Ancak Kuteybe’de, savaştan yorgun düştüğü için Buhara’yı alamadan Merv’e geri döner.. Haccac bunu başarısızlık olarak kabul eder ve, Buhara’yı mutlaka almasi için Kuteybe’ye emir verir..Kuteybe büyük bir hazırlık yaparak bir sene sonra tekrar Buhara’yı kuşatır.. Türkler direnir ve Kuteybe başarılı olamaz, ordusu dağılmaya başlar.. Bunun üzerine Kuteybe her bir Türk başı için askerlerine 100 dirhem vaad eder.. gayrete gelen Araplar, şehri istila ederler.. direnen Türkler kılıçtan geçirilir, kadınları ya cariye olarak kullanmak yada köle pazarında satmak üzere alıkoyarlar.. Erkeklerden de binlerce kişiyi köle olarak satmak üzere beraberlerinde götürürler.. Araplardan oluşan yeni bir idari taksimat yapılır.. Diğer beyliklerden tepkiler gelmeye başlayınca da, Buhara Melikesi Hatun’un oğlu Tuğ Sad hükümdar yapılır.. Tuğ Sad Müslüman olarak oğluna da, efendisi Kuteybe’nin ismini vererek bağlılığını kanıtlar.. Etkili bir yönetim kurmak isteyen Kuteybe bunun için öncelikle yerli halkı İslama davet etmeye başlar.. Buhara halkı önceleri Müslüman olmuş gibi görünselerde bu dini kabul etmek istemezler..Kuteybe Türklerin henüz islam dinini yeni öğrendmeye başladıklarını düşünerek , yeni bir yöntem geliştirir..Bu yönteme göre Türkler evlerini Araplarla paylaşırlar ve bu şekilde bire bir bir öğretim uygulanmış olur..
  ( Bugün, bazı yazarlar bu getirilen tedbirlerin İslam’ın Türkler tarafından kabul edilmesinde çok yarar sağladığını açıkca ifade ederler.. )
  Kuteybe’nin bu uygulamaya koyduğu metoda, halkdan bazı direnişçiler çıkar.. Gizlice silahlanırlar..Bu durum karşısında Araplar camiye dahi silahsız gidemez olurlar..Kuteybe baskıları arttırır, kendi aralarında örgütleşen Türkleri yakalattırıp öldürtür.. Bu arada yeni vergi yasaları getirir.. halk, halifeye senede 200000 dirhem, Horasan valisi Haccac’a da 10000 dirhem vergi ödemeye mecbur bırakılır.. Bunun dışında Arap askerlerinin atlarına yem temin etmeye, oraya getirilip yerleştirilen Arap ailelerine odun temin etmeye ve onlara tahsis edilen arazilerde çalışmaya mecbur bırakılırlar.. Cuma namazı Türkerden rağbet görmez. Bunun üzerine Kuteybe, namaza gelenlere 2 dirhem vaad ederek önce fakirler üzerinde İslamın etkili olmasını temine çalışır.. Bu uygulama nispeten başarılı olur.. Fakir halktan para için camiye gidenler olur..

  1. Büyük Katliam ( Talkan Katliamı )

  Sogd meliki Neyzek Tarhan şehrinin yıkıma uğramaması için Kuteybe ile anlaşmak zorunda kalır.. Bu anlaşmaya göre Tarhan haraç verecek ve tarafsız kalacaktır.. Ancak bu tarafsız kalmalar ve Türklerin birleşememeleri Arapların işlerini kolaylaştırmış ve Türk beyliklerini istedikleri gibi işgal etmişlerdir.. İlk olarak saldırıya uğrayan Kibac Hatun’a diğer beyliklerden yardım gelmeyince, o yardımı esirgeyenler aynı akibete uğramışlardır.. Bu olaylarda Türklerin belli bir şekilde organize olamamaları da onların Araplar tarafından işgal edilmelerini kolaylaştırmıştır.. Neyzek Tarhan daha sonra Kuteybe ile yaptiğı anlaşmada hatalı olduğunu ve bu anlaşmanın kendisine hiçbir güvence getirmeyeceği gibi diğer Türk Beylerine de ihanet etmiş olacağını anlar.. Tohoristan’a dönerek bütün Türk Beyliklerine birer mektup yazar ve onları ortak bir direnişe girmeleri için uyarmaya çalışır.. İlk olumlu yanıt Talkan meliki Sehrek’den gelir..Tarhan’ın planlarını öğrenen Kuteybe, buna karşılık Belh şehrinde hazırlık yaparak, baharda büyük bir ordu ile Talkan şehrine doğru yürür.. O ana kadar bir direniş hazırlığı yapamayan Talkan şehri meliki Sehrek, Kuteybe’nin gelişinden önce şehri terkeder.. Şehre hiç savaşmadan giren Kuteybe’nin adamları şehirde eli kılıç tutabilen nekadar erkek varsa hepsini kılıçtan geçirirler.. Kuteybe bu katliamı diğer beyliklere ibret olması için yapar.. Kuteybe’nin askerleri öldürebildikleri kadar öldürürler, geri kalanları da, Talkan yolu üzerindeki ağaçlara asarlar.. Bu yolun 4 fersah ( 24 Km.) mesafelik bölümü Türklerin ağaçlara asılan cesetleri ile doludur.. Talkan katliamı tarihe, Arapların o güne kadar yaptıkları katliamların en büyüğü olarak geçmiştir.. Kuteybe ve askerleri sırf diğerlerine örnek olsun diye 40.000 kadar kişiyi kılıçtan geçirmiş, ağaçlara asmıştır.. bütün bunlar hep İslam adına yapılmıştır..
  Kuteybe, Talkan katliamından sonra Suman’a girer.. erkeklerin pek çoğunu öldürterek, kadınlarını ve kızlarını cariye olarak alıkoyar.. Daha sonra Kes ve Nesef’de aynı şeyleri yapar.. Erkekler öldürülür, Türk kadın ve kızları cariye olurlar.. Daha sonra Faryab’a yönelir ve Faryab’ın teslim olmasını ister.. Faryab halkı başlarına gelecekleri bildiklerinden teslim olmaya yanaşmazlar.. Erkekleri dövüşerek ölürler.. Bütün şehir yakılır.. Araplar bu şehre yakılmış şehir anlamında Muhtereka derler.. Kuteybe, Faryab’dan sonra, Tarhan’ın çekildiği kale Bazgis’i kuşatır.. 2 ay süreyle devamlı olarak buraya saldırır fakat bir sonuç elde edemez.. Bu arada kış yaklaşır..Kuteybe’nin kışın savaşacak gücü yoktur ancak, kale içindeki Türklerin de yiyecekleri bitmiştir.. Her iki tarafta savaşın kendileri için kaybedildiğini düşünür.. Kuteybe son olarak bir hileye baş vurur.. Tarhan’ın yanına Muhammed bin Selim adındaki adamını gönderir.. Muhammed ibni Selim Tarhan’ın teslim olması durumunda kendisine hiç bir şekilde zarar gelmeyeceği güvencesini verir.. Kalenin açlık içinde olmasından dolayı Tarhan’ın Kuteybe’nin teklifini kabul etmesinden başka yapılacak bir şeyi yoktur.. Komutanları ile görüşüp teklifi kabul ederler.. Silahlarını teslim ederek kaleden çıkarlar.. Tarhan kaleden çıkar çıkmaz yakalanır, etrafı hendek açılmış bir çadırda zincire vurulur..Kuteybe bu arada Tarhan’ı hemen öldürmez.. Haccac’a haber göndererek ne yapacağını sorar.. Haccac Tarhan için, “ O bir Müslüman düşmanıdır hiç aman vermeden öldür” der.. Kuteybe önce Tarhan’ın iki oğlunu, Tarhan’ın ve toplanan halkın gözü önünde öldürtür.. Arkasından 700 kadar Türk savaşçısının başlarını gene Tarhan’ın ve halkın gözü önünde kestirir.. Tarhan’ı da bizzat kendisi öldürür.. Bütün kesilen başlar Haccac’a gönderilir..
  Tarhan’ın öldürülmesinden sonra, Kuteybe, Aral Gölü’nün altında bulunan Harzem bölgesine yürür.. Harzem’de Caygan ile Havarizat arasında taht kavgası vardır.. Kuteybe Caygan’la işbirliği yapar.. Önce Havarizat ile etrafındakileri öldürtür.. Arkasından Camhud melikini yenerek 4000 civarında esir alırlar.. Ancak, daha sonra bunlar Kuteybe’nin emri üzerine öldürülürler..
  Harzem’de ayaklanan halk, Kuteybe ile işbirliği yaptığı için Caygan’ı öldürür..Bunun üzerine, Kuteybe bütün Harzem’i yakıp yıkar.. Harzem’i yıktıktan sonra Kuteybe, Semerkant üzerine yürür..Semerkant meliki Gurek üzerine gelen Müslümanlara karşı diğer Türk Beyliklerinden yardım ister.. Taşkent ve Fergane’den yardım gönderir, fakat gelen birlikler yolda Kuteybe’nin askerleri tarafından pusuya düşürülerek yok edilirler..Semerkant, kuşatılır.. Araplar mancınık ateşi ile saldırırlar.. Daha fazla dayanamıyacağını anlayan Gurek, Kuteybe ile anlaşmak zorunda kalır..Bu anlasmaya göre,

  1.Semerkant Araplara hersene 2.200.000 altın ödeyecektir..
  2.Bir defaya mahsus olmak üzere 30.000 Türk gencini esir olarak verecektir..
  3.Şehirde Cami yapılacaktır..
  4.Şehirde eli silah tutan kimse dolaşmayacaktır..
  5.Tapınak ve putlardaki tüm mücevherler Kuteybe’ye teslim edilecektir..

  Daha sonra Kuteybe, altından yapılan putları erittirerek alır ve Merv’e geri döner.. Dönerken kardeşi Abdurrahman bin Muslim’i Semerkant’ın başına vali olarak bırakır..
  Kuteybe’nin Merv’e dönüşünden sonra, Türkler kendi aralarında Müslümanlara karşı bir direniş birliği kurarlar.. Zaman zaman Ceyhun ırmağını geçerek Araplara pusu kurar ve ciddi zararlar verirler.. Haccac Kuteybe’ye Taşkent ve Fergana’yi işgal etmesi talimatını verir.. Kuteybe Taşkent’e gider fakat başarılı olamaz.. Bu arada Haccac ölür. Halife Velid, Kuteybe’ye Türklere karşı savaşları devam ettirmesini söyler.. Kuteybe bu sefer Kasgar’a doğru yola çıkar.. Tam Kasgar’ı kuşatacakken Halife Velid ölür, yerine Süleyman ibni Abdülmelik halife olur.. Bu yeni Halife ile arası hiç iyi olmayan Kuteybe Kasgar seferini yarıda bırakarak ona karşı ayaklanır, ancak kendi komutanları tarafından 11 yakını ile birlikte 716 senesinde kafası kesilerek öldürülür.. Çünkü Kuteybe’nin komutanları Halifeye karşı gelmek istememişlerdir..

  2. Büyük Katliam.. ( Curcan Katliamı )

  Kuteybe ve Haccac’ın ölümü, Arapların Türkleri Müslümanlaştırmak ve Türk şehirlerini fethetmek politikalarında bir değişiklik yapmamıştır.. Araplar, Kuteybe’den sonra da aynı şekilde Türk yurtlarına saldırılarını sürdürmeye devam etmişlerdir.. Kuteybe’nin öldüğü aynı yıl olan 716 da, Yezid ibni Muhelleb( HZ. MUAVİYENİN OĞLU YEZİD İLE KARIŞTIRMAYINIZ) Horasan’a vali atanır.. İlk iş olarak Dağıstan’ı işgal eder.. Dağıstan meliki Saltekin, Yezit’e karşı uzun süre dayanır.. Sonunda Dağıstan düşer.. Şehir yağmalanır ve 14000 kişi öldürülür..Dağıstan’dan sonra Curcan’a yönelir.. Curcan 300.000 dirhem karşısında savaşmadan teslim olur.. Yezid, Curcan’a bir bölük asker yerleştirerek, Taberistan’ a doğru yola koyulur.. Taberistan Meliki, İsfehbed, Deylem melikinden 10000 kişilik bir yardım alarak savaşa başlar.. İsfehbed savaşırken, Curcan halkı da ayaklanarak Esed ibni Abdullah komutasındaki askerleri imha ederler.. Askerlerini toplayarak Curcan üzerine yürür.. Curcan beyi, şehirden çıkarak Curcan kalesine çekilir. 7 ay süren savaştan sonra, kale düşer.. Curcan beyi öldürülür.. Kaledeki askerler esir alınır.. Araplar, daha sonra Curcan şehrine girerler..
  Kaynaklar Curcan katliamında Talkan katliamında olduğu gibi yaklaşık 40.000 Türk’ün öldürüldüğünü söylerler..
  717 yılından sonraki zaman, Arapların kendi aralarındaki çatışmalarla geçer.. Buraya kadar dikkat ederseniz, ilk Arap saldırıları başladığında Kibac hatun diğer Türk Beyliklerinden yardım istediği halde istediği yardım kendisine verilmemişti.. Sonra o yardımı göndermeyenler, yardıma muhtaç duruma düştüler.. Bu olaylardan Türklerin daha o zaman da aralarında tam bir birlik ve beraberlik sağlayamamış olduklarını görüyoruz.. 717 yılında Ömer ibni Abdulziz halife olur..İki yıl sonra hastalanır yerine, 719 da, Yezid ibni Abdülmelik geçer.. Yezid ibni Abdülmelik ile Yezid ibn Mehleb’in arası iyi değildir.. Yezid ibn Mehleb hapse attırılır ancak, Yezid ibni Mehleb hapisten kaçarak, Basra’da örgütlenir ve Yezid ibni Abdülmelik’e karşı ayaklanır.. 721’de Abbas ve Mesleme adında iki komutan önderliğinde kurulan hilafet ordusu Yezid ibni Mehleb ile savaşır.. Bu savaşta Abbas ve Yezit ibni Mehleb olur.. Yezit’in kafası kesilerek halife Yezit ibn Abdülmelik’e yollanır.. Aralarındaki savaş, Mehleb taraftarlarının tamamen yok edilmesi ile biter… Mesmele, Mehleb’den ele geçirdiği aralarında Türklerin de bulunduğu cariyeleri Cerrah ibni Hakem’e satar..Bu arada, Yezid ibni Mehleb’in yerine getirilen yeni Horasan Valisi, Cerrah ibni Abdullah, Türkmenistan’ın iç kısımlarına bazı saldırılar yaparsada başarılı olamaz..
  Kuteybe’nin ölümüyle birlikte Türk topraklarına yapılan akınlar eskisi kadar başarılı olamamışlardır.. Bu dönemde İslam fetihleri bir duraksama içine girer.. Halife II. Ömer ibn Abdülaziz, işgal altında bulunan yörelerdeki Arap egemenliğinin her geçen gün biraz daha zorlaşır bir hale gelmesinden dolayı bu bölgelerde yaşanan gerginliğin azaltılarak İslam’ın kuvvetlendirilmesine çalışır.. Kendisine bağlı yöneticilere, “ Bundan böyle Türk Beyliklerine saldırmayın, hakimiyetiniz altında bulunan bölgelerde gücünüzü arttırarak İslamı yaymaya çalışın” demiştir.. Ayrıca, II. Ömer, Müslüman olan halklardan cizye alınmamasını istersede, Arapların gelirlerinde önemli ölçüde düşme olmasından dolayı bu karardan daha sonra vazgeçilmiştir .. Bu arada Horasan’da Cerrah ibni Abdullah, yerine Abdurrahman ibni Nuaym atanmıştır..

  Hakan Sulu’nun Göktürk Boylarının Başına Geçmesi

  Türkler, Arapların istilasına karşı direnişlerini Çin’den yardım isteyerek sürdürürler.. Daha önce Araplarla işbirliği içinde olan Tugsad da, 718 yılında Çin imparatorundan yardım ister.. Çin, Türklere yardım göndermez.. Turgis Kaani Sulu, Bati Göktürk Boylarının başına geçerek, 720 yılında Sogd’daki Türklerin Araplara karşı isyanını desteklemek için bir birlik gönderir.. Sulu’nun, Kur-Sul adındaki komutanı, Seyhun nehrini geçerek, Sogd’a gelir ve oradaki diğer Türklerle birleşerek, Semerkant’a doğru yürür.. Arap Valisi, Said ibni Haris, Türkleri durduramaz ve Semerkant’a çekilir.. Ancak Türkler Semerkant’ı kuşatamazlar.. Bu arada Said ibni Haris yerine 721 yılında Horasan’a Said ibni Harasi atanır.. 722’de Hisam Halife olur, Said ibni Harasi’yi görevden alarak yerine Müslim ibni Said’i atar.. Müslim ilk olarak Afşin’i haraca bağlar.. Seyhun’u geçerek bütün ekinleri ve ağaçları yakarak ilerler.. Bunun üzerine Turgis Hakanı Sulu, Müslim’in üzerine yürür.. Sulu’nun üzerine geldiğini ögrenen Müslim geri çekilmeye başlar.. Seyhun nehri yakınlarında, bir başka Türk birliği tarafından durdurulur.. Bir yandan yukardan Sulu’nun birlikleri ilerlediği için acele eden Müslim, zayiat vermesine rağmen, Seyhun nehrini geçerek Semerkant’a çekilir.. Bu yenilgi üzerine, Müslim görevden alınır, yerine Esed ibni Abdullah atanır..Esed ilk olarak Hoten şehrini ele geçirerek yağmalar.. Ancak, Turgis Hakanının Müslim’i kovalamasından cesaret alan halk Araplara karşı ayaklanır.. 726 yılında Turgis Hakanı Sulu kararlı bir şekilde Esed’in üzerine yürür.. Huttal’da çarpışırlar.. Esed, Sulu karşısında ağır bir mağlubiyet alır.. Bunun üzerine 727’de Esed’de görevden alınarak yerine Esres ibni Abdullah atanır..
  Esres halk üzerinde baskı uygulayarak denetim kurabileceğini düşünürsede başarılı olamaz.. Bir kısım halk Müslüman olduklarını söyleyerek vergi vermek istemezler ve Turgis’lerden yardım isterler. Turgis Hakanı Sulu 728 yılında Buhara’yı zapteder.. Bu arada Esres’in yerine Cüneyt ibn Abdurrahman geçer..Araplar Semerkant’a çekilir..Hakan Sulu ve Kur-Sul idaresindeki Turgis kuvvetleri 729 yılında 58 gün süreyle Arapları Kemerce kalesinde kuşatma altında tutarlar.. Açlıktan ölme noktasına gelen Araplar Kemerce’den çıkarak teslim olurlar, yapılan anlaşma gereğince teslim olanlar Debusia’ya gönderilirler.. Daha sonra Hakan Sulu, Semerkant’ı kuşatır.. Semerkant’ın işgal komutanı Savra ibni Hurr, Cüneyd ibni Abdurrahman’dan yardım ister.. Cüneyd yardıma gelmeden Savra ve Hakan Sulu Semerkant yakınlarında savaşırlar.. Araplar savaşı kaybeder, Semerkant’ın Arap Karargah komutanı Savra bu savaşta ölür.. Halife Hisam, Kufe ve Basra’dan 20000 kişilik ek bir kuvveti Cüneyd ibni Abdurrahman’a gönderir.. Hakan Sulu 732’de Buhara’yı terk ederek çekilir.. 734’de Cüneyd ibni Abdurrahman ölür, yerine Asım ibni Abdullah geçer, bir yıl sonra onun da yerine Halid ibni Abdullah geçer..

  Hakan Sulu’nun Ölümü ve Cuzcan Beyinin ihaneti

  Hakan Sulu, 737 yılında Halid’in üzerine yürür.. Araplar zayiat vererek Ceyhun’un güneyine çekilir.. Türkler Ceyhun nehrini geçerek Arapları Belh’e kadar çekilmeye zorlar, ancak Cuzcan önderi, Arap’larla birleşerek Hakan Sulu’nun ülkesine çekilmesine sebep olur.. Göründüğü kadarı ile eğer Cuzcan önderi Araplarla işbirliği yapmamış olsaydı Hakan Sulu’nun ordusu muhtemelen Arapları Türk topraklarından temizleyecekti.. Hakan Sulu ülkesine döndükten sonra bir zamanlar Araplara karşı beraber savaştiğı Kur-Sul tarafından şahsi nedenlerden dolayı öldürülür..
  Bu gelişmenin birazda Çin tarafından tezgahlandığı, ve tarihte Çin’in Türk Beyliklerini birbirine düşürme siyaseti olarak görülür.. Hakan Sulu’nun ölmesi Araplar arasında sevinçle karşılanır.. Öyleki Horasan Valisi Araplara Hakan’ın öldürülmesinden dolayı şükür orucu tutulmasını ister.. Haberi Halife Hisam’a ulaştırırsa da, Halife bu haberin doğruluğunu anlamak için güvendiği adamlarını yollayarak haberin doğruluğunu öğrenmelerini ister.. Hakan Sulu’nun öldürülmesinden sonra Türkler bir daha toparlanamazlar.. Arapların Türk yurtlarından temizlenmeleri ile ilgili umutları bir anda söner.. Öncelikle Dikhanlar denen yerel egemenlikler Araplara büyük tavizler verirler.. Müslümanlığı kabul eden kişilere büyük ekonomik çıkarlar sağlanır.. Cizye olarak alınan vergilerin miktarları düşürülerek önceki zorlamalara göre çok daha yumuşak bir sömürü politikası uygulanır.. Buraya kadar ki tarihte Türklerin zorla Müslümanlaştırılmalarına hizmet etmiş olan en önemli 2 isim, Arap Komutanı Kuteybe ve Hakan Sulu’nun tam önemli bir darbe indirmek üzereyken kendini Araplara satarak onlarla işbirliği içine giren hain Cuzcan Beyi’dir.. Kur-Sul’da, Turgis Hakanı Sulu’yu şahsi çıkarları uğruna öldürerek ister istemez Arapların korkulu rüyasını ortadan kaldırmış, Müslümanlığın Türk topraklarında daha rahat bir şekilde yayılmasına neden olmuştur..

  Kur-Sul’un Ölümü ve Türk Ordularının Dağılması

  Emevilerin son valisi, Nasır ibni Seyyar’ın valiliğe gelmesi ile birlikte Güney Türkistan’da Arap güçlerinde bir toparlanma başlar. Nasır, Arap hakimiyetinin yumuşak bir politika ile daha kolay bir şekilde yayılabileceği bilinci ile güçlü bir ordu kurarak Türk topraklarına yayılır. 739 yılında Araplar Semerkant’a tamamen yerleşirler.. Ancak, Seyhun nehrini geçmeye çalışırlarsada, Kur-Sul komutasındaki Türk ordusu tarafından durdurulurlar.. Sayı olarak Kur-Sul’un ordusundan daha kalabalık olmalarına rağmen, nehrin öte tarafına geçmeye cesaret edemezler.. Ancak bu arada Araplar için hiç beklemedikleri bir gelişme olur.. Araplara karşı saldırı düzenlemeyi planlayan ve bu nedenle nehrin etrafında keşif yapan Kur-Sul, Arap askerlerine yakalanır.. Nasır, Kur-Sul’u hemen öldürerek cesedini Türklerin görebileceği şekilde Seyhun nehrinin kenarına astırır.. Bu manzara çok geçmeden Türkler üzerinde beklenen etkiyi yapar ve Türk ordusu zaten sayıca üstün olan Araplar karşısında dağılır.. Taşkent ve Fergana da teslim olur.. Nasır,bundan sonra Arap hakimiyetini daha yumuşak politikalar uygulayarak sürdürür.. Yurtlarını terk ederek giden Türklerin geri dönmeleri halinde vergi borçları affedilir.. Halk içinden Müslüman olanlara bazı ekonomik ve sosyal çıkarlar sağlanarak, onların kendiliğinden Müslümanlığı seçmeleri teşvik edilir.. İslam’ın taraftar bulabilmesi için, gerek korkutarak, gerek teşvik ederek gereken her türlü tedbiri alınır.. Bu alınan tedbirler yavaşda olsa sonuç verir.. Türk topraklarındaki son Emevi Arap valisi Nasır ibni Seyyar Türklere İslam’ı kabul ettirtmeyi başarmıştır..

  Bizi ilgilendiren tarih buraya kadardır.. Bundan bir süre sonra Arap topraklarında, Emevi Hanedanının egemenliği son bulur ve Abbasilerin devri kendini gösterir..
  749’da Abbasiler Emevi Hanedanını zorlamaya başlar.. Arap topraklarında başlayan iç savaş, Emevilerin dışarı yayılmaları için gerekli olan kuvvetin bölünmesine yol açar.. Abbasilerle birlikte, Müslümanlaştırılan halklar üzerinde daha uyumlu, onların örf ve ananelerine uyan bir İslam uygulanır.. Emevilerden sonra İslamiyetin evrensel bir din olduğu şeklinde uygulamalar yapılarak İslam’ın daha geniş kitlelere yayılmasına özen gösterilir.. Bu şekilde önceleri Arap dini olarak kurulan din, giderek daha bir evrensel görünüm kazanır.
  Bu arada Araplar arası çatışmalar da giderek şiddetlenir.. Araplar arası kavgada Mevaliler, yani azat edimiş köleler de belli bir önem kazanırlar..
  Bu çatışmaların içinde olan Arap şefleri Mevali’yi kendi taraflarına çekmek isterler.. Ancak, bütün Müslümanları eşit gören İslam karşısında Mevali’nin durumu belirsizdir.. Mevali, eşitliği öngören İslam adına, Arap üstünlüğüne karşı çıkar.. Ali tarafı ve Peygamberin amcası Abbas’ın soyu, Emeviler tarafından kendilerinden hile ve zorbalıkla alınan(HAKEM OLAYI) iktidarlarının asıl sahipleri olarak görünmeleri, beraberinde bir takım siyasal sorunları da başlatır.. Bu arada, sınıfsal farklılıklar ve beraberinde yaşanan olumsuzlukların nedeni olarak, ezilen sınıf tarafından , Emevi hanedanın iktidarı sorumlu tutulur..

  Müslüman Araplar Türklere Neden Saldırmıştır

  Genelde, bu tarihi bilen İslami çevreler, Müslüman Arapların Türklere saldırmasını, onları İslam dinine davet etmek, gerekirse bu uğurda zor kullanarak, onları İslam’a boyun eğdirmeye zorlamak şeklinde yorumlarlar.. Ancak tek neden bu değildir..
  Bu konu da ayrıca Zekeriya Kitapçı’nın Yeni İslam Tarihi ve Türkler adlı Kitabında anlatılmıştır.. Aşağıdaki pasaj, aynı kitaptan alınma bir bölümdür.

  Değişen Arap Toplumunun Yeni Hayat Anlayışı

  a-) Harbeden Askerlerin Servete Kavuşma İsteği

  Arapları, Orta Asyayı fethe zorlayan bir diğer faktörde harbeden askerlerin kısa zamanda büyük servet ve zenginliklere sahip olmaları idi. Değil daha sonraki devirler, ilk devirlerdeki fetih hareketlerinde bile sosyo-ekonomik nedenlerin çok önemli bir faktör olduğu ortaya çıkmaktadır. Genellikle Bedevi, çölde yaşayan, fakru zaruret içinde çok insafsız bir hayat mücadelesi içinde yoğrulan Araplar, daha İslamın ilk devirlerinde harbedeb askerlerin verilen yüksek maaş ve ganimetler dolayısıyla kısa zamanda büyük bir servet ve zenginliğe kavuştuklarını görmüşlerdir. Mücahit gazilerin bundan sonraki yaşantıları ve hayat seviyeleri bir anda değişmiş ve harbe iştirak etmeyenlere nazaran çok daha iyi ve müreffeh bir hayat sürmeye başlamışlardır. Bu kabil Arap bedevilerinin o zamanki durumu, bugün Anadolu’nun iç kısımlarından kalkarak aynı sosyo-ekonomik nedenlerle çalışmak için Almanya’ya giden Türk köylüsünü ve onun sosyal hayatındada meydana gelen başdöndürücü değişiklikleri hatırlatmaktadır. Bunun içindir ki Arap kabileleri çeşitli cephelerde savaşmak için hata Hz. Ömer devrinde Medine’ye çok büyük kafileler halinde akın akın gelmeye başlamışlardır. Daha sonraları bunları Bedevi aileler takip etmiş ve dolayısıyla Arap yarımadasının dışına daha o devirlerden itibaren çok büyük bir Müslüman Arap göçü L. Caetani’nin ifadesiyle tarihte ilk defa Sami ırkının göçü başlamış oluyordu.
  Tarihte belki ilk defa vaki olan bu Sami Arap göçü, Emeviler devrinde de bütün canlılığı ile devam etmiş, sadece İran’a değil, Türkistan’ın Buhara, Baykent, Semerkant gibi daha birçok büyük şehirlerine önemli ölçüda Arap aileleri yerleştirilmiştir. Özellikle Buhara’ya yerleştirilen bu kabil muhacir Arap aileleri o kadar çoktu ki, Kuteybe b. Müslim be yerleşik Arap nüfusu ve kesafetine dayanarak bu büyük Türk şehrini nerede ise kolonize etmeye kalkışmış ve bunda önemli ölçüde de muvaffak da olmuştur. Genellikle 25-50 bin arasında değişen ve aile efradıyla birlikte yapılan bu göçler, bir taraftan İran ve Türkistan’ın büyük şehirlerinin Arap nüfusuyla iskan edilmesine, diğer taraftan da siyasi Arap hakimiyetinin bölgede daha kolay bir şekilde yerleşmesine ve hatta İslam dininin gelişme ve yayılmasına da yardım etmiştir.

  b-) Yaygın Geçim Sıkıntısı

  Müslüman Arapları komşu ülkeleri ve bu arada Türkistanı fethetmeye zorlayan önemli sebeplerden bir diğeri de çok yaygın hale gelen geçim sıkıntısıdır..Nitekim, el-Mesudi’nin en güzel kitap olarak tavsif ettiği ve fetih hareketlerini çok daha objectif kriterler içinde ele alan ilk tarihçilerimizden Belazuri’nin Fütuhu’l Büldan adındaki kıymetli eserinde, Arapların geçim sıkıntısı yokluk ve mahrumiyetler içinde sürdürdükleri hayat mücadelesi nedeniyle komşu ülkeleri fethetmeye zorlandıkları ve bu ülkelerde çok büyük sayıda yerleştikleri hakkında sarih ifadeler vardır. ( Sayfa 299..)

 132. erdal diyorki : 04 July 2008

  ferhad kardeşim sen ceviz kabuğunun yaptığı yorumları bi daha oku istersen can.dediğin şeyleri o yazmadı sen yanlış anladın bence.ceviz kabuğunun düzeyli konuştuğunu görüyor ve adıma teşekkür ediyorum kendisine aynı zamanda sabrı içinde.(bu arada psikolog olduğumu belirteyim de konuşma cürretimi yanlış anlamayın)ceviz kabuğu yakınçağla ilgili ideolojik-ekonomik siyasi güç vs. ile ilgili tarih analizi istedim evet çünkü bu güçler kimdeyse istediği gibi birey ve toplumları şekillendirmeye kalkıyor eskilerin yaptığı olumsuzlukları biz yapmayalım diye düşündüm.rabbimiz bize akıl verdi ki düşünelim ve çıkalım ahırette ve dünyada bize zarar verebilecek işlerin içinden biçok ayetin sonunda düşünmezmisiniz der rabbimiz.ve kuran-ı kerim in öğretisine kulak vermezsek bizlerde bencil ,egosuyla hareket eden zulmetmekten hoşlanan ve kendimizi çok şey sanan insanlar oluruz allah muhafaza.şimdi bizlerin çok olanağı var araştırır okur ve gerçekleri daha ii görebiliriz bence bi kaşık suda fırtına koparıyor insanlarımız çevremize bakarsak insanların nasıl bencil olduklarını güç elde ettiklerinde hemen nefs leriyle hareket ettiklerini görürüz bu ıslah ve düzeltmeye kendimizden başlamamız gerektiğini gösteriyor diğer taraftanda geçmişte insanların hangi duygularla nasıl şeyler yaptığını görmemize ve anlamamıza olanak sağlar değilmi.ayrıca biz rabbimizin sınavında değilmiyiz neden unutuyoruz kuranda bunlar söylenmiyormu çok ayeti kerime var burdan sunmak çok sayfa alır biliyorsunuz.bize yol gösterecek kurandır bunu veda hutbesinde resulallah hz.ali cuma hutbelerinde herzaman belirtmedimi.sınav vesilesine yaşanan bi örnek vereyim(ki yaşantıyla gösterdiler bize örnek) ister bunu sonraki nesillere ümmete örnek olacak düşünsel felsefik bişey olarak görün ister ümmetin selameti için bi sırrın ifşası olarak görün(ki bu örnek rabbimiz resulallah ve imamlar tarafından ümmete sunulmuş büyük bi armağandır) ama şu kesin hz.ali hz.hüseyin ve imamların (allah onlardan razı olsun)ümmetin sıkıntılarını gögüslemiş mazlum konumundaydılar bi an bile islamı yaşamaktan ve kendilerini feda etmekten geri durmadılar.resulallaha cebrail geldi ve hz.hüseyinin şehadetini gösterdi resulallah ağlayarak izledi ağlayarak hz aliye söyledi hutbesinde ağlayarak ümmetten bişey istedi çocuklarıma zarar vermeyin ne olursunuz dedi değilmi sabit birşey.hz.hüseyin şehadete yürürken eğer benim kanım akmadan bu din ayakta kalmayacaksa ey kılıçlar alın parçalayın bedenimi dedi ve tüm yarenleriyle şehit oldu burdaki sınava bakınız ne olacağı biliniyor rabbimiz yarattığı insan denen varlığı bilmiyormu ve şeytanı.haşa biliyor tabiki sınav vesilelerinide sunacaktır çünkü insan başıboş bırakılacağını ve bize döndürülmeyeceğinimi sanıyor da der.o zamanki insan özellikleriyle bu zamandaki insan özellikleri aynı arkadaşlar ve o zaman var olan olumsuzluk yaratma düşünceleri şimdide var ama şuan bi avantaj ve bide dezavantajımız var.avantaj hepimiz araştırabiliyoruz okuyoruz topluma daha rahat etki edebiliyoruz dezavantajımız ise biz düşünsekte düşünmesekte bizim aleyhimize düşünecek ve müdahale edecek dışardan insanlar var o zamana oranla cevizkabuğu yakınçağ tarih analizini birazda bu çerçevede istemiştim çünkü düşünsel ve ekonomik güçsüz olduğumuz oranda dışardaki insanlar bize daha rahat müdahale eder onların istediği gibi hareket etmemizi sağlamaya çalışırlar.dediğiniz gibi konuşalım hakaretsiz karşılıklı anlayış içinde

 133. cevizkabuu diyorki : 04 July 2008

  frhad arkadaşım , medine kuşatması olayı da en az aşağıdaki yazı kadar uzun , anlatmak da yazmak da sıkıntılı… izin verirsen ben şimdi HULK isimli filmi bi izleyeyim , kafamı toplayayım… sonra da onun üzerinde fikir teatisi yaparız. bu arada tarih bölümünü ve masterımı bitirmemin üzerinden onbeş yıl geçti; bu filmi(hz. Ali) yayınlayan site yönetimine sonsuz teşekkür ederim. dönemi yeniden hatırlattıkları için. ve şahsen benim son bir kaç gündür pek çok düşünecek işimin arasında bu elim olaylar zincirini tekrardan hatırladığım , sebebini ve oluşumunu tekrardan gözden geçirdiğim bilgilerimi tazeleme fırsatı bulduğum ve yorum sayfasını gasbederek bilgi aktarımına müsaade ettikleri için… bu arada ben öğretmenlik yapmıyorum , her nekadar bölüm mezunu olsam da…:):) esnaflıkla geçimimi temin ediyorum… ne de olsa serde kayserililik var…

 134. can diyorki : 05 July 2008

  ın ne kadar gereksiz bi insan olduğunun farkındasındr herhalde istediğin herşeye öle hemen koyamazsın koyduğun şeyi yedirrler sana koçum!!!

 135. olvido_y diyorki : 06 July 2008

  Ya birakin Allah askina.Çevremde bir sürü alevi var.islami hayatla alakalari yok.Yeni bi din uydurmus yasiyolar.Tamam herkezin dini kendine zorlama yok ama bu gayri müslimler için geçerli.Sen hem müslümanin hasiyim deyip hem de dini bozuyosan laf ta sölenir elestiri de.Hz. Aliye canim kurban siz kim olupta sahipleniyosunuz.Birtane alevinin elinde kuran göremedim ben böle mi layik olcaniz bu dine.ha hepsi öle demiyorum tabi istisnalar da var.Hem cemevine gelin deyip duruyonuz geldik canim gördük cenaze kaldirmanizi.insan bi dua okur yasin okur.basina saygidan bi örtü alir.Nerdeeee sonra da ben müslümanin hasiyim .seytanin oyuncagiyim desene suna

 136. Byguven diyorki : 06 July 2008

  Her zamanki gibi hereksiz yere tartışıyorsunuz o kadar cok şey biliyorsunuz ki dökülen bunca kana ramen helan boş boş tarşışıyorsunuz bir biriniz yalanlıyorsunuz geçmiş geçmişde kaldı ordamıydınız deyildini tabiki ozaman şimdi ye bakın veye anlayışlı olan bir birinizi yalanlamaya bırakın herkez dilediyi gibi dini yaşasın size ne bundan sizemi düştü bunu tartışmak SİZ kimsiniz Ki ALLAH İLE KUL ARASINA GİRİP KULUN inançını yargılıyor onu suçluyorsunuz kerkez kendi kapısının önünü süpürsün yeter.

 137. Damla diyorki : 07 July 2008

  Arap alevisiyim.cogunuz alevilerle alakalı safsatalarla yorumlarınızı doldurup alevılıgın ne oldugunu bılmeyenleri farklı sekılde bılgılendırıyorsunuz.alevilerde musluman hemde bır cok sunnıden daha fazla.5 vakıt namazımız yokmus.dinime kufur eden barı musluman olsa:)sunnılerın hepsı namaz kılıyorda mı alevıler bu sekılde ıtham edılıyor.hıcbır alevı evınde Kuran yokmus.kac alevı evı gordunuz de boyle bır yorum yapma curetını sergılıyorsunuz.butun muslumanları amacı allahın yanında cennete olmak.hepımızı ınandıgı bır peygamberı bır.aramıza nıfak sokan fıkırlere musade etmeyelım.azcık okuyun alevılıgı,ne oldugunu yada ne olmadıgını ogrenın.ondan sonra ıkı bır fıkır beyan edın.alevı sunnı dıye ayrıldık yetmıyor bırde dınsız dıye suclanacagız.bır kere muslumanlar arasına nıfak sokan musluman sayılmaz kı bu sozu herkes bılır.bu sebeple akıllı olalım aramıza sızan zehır dolu dusuncelere karsı uyanık olalım.hepımız aynı kıtaba aynı paygambere aynı ılaha ınanıyoruz.daha fazlasını kurcalayana bana dedıklerı gıbı bende dınsız derım

 138. coricori diyorki : 09 July 2008

  ferhatr isimli sahıs bana bak bi yazında osmanlıya laft atmısın dilini gerri cek ok anladın herkez neye inanırsa inansın tyürkler alviymiş senmi yazdın bu tarihi bakım he siz aleviler demiyomusunuız peygamberlik aslında aliye geldi diye tövbe hasa dinde zorlamak yok he o öyler degil canım benim islama zorla kimse sokulamaz müslüman bi kimse islamı kabul ediyosa sartlarınıda yerine getirecek ok yani ben namaz kıolmam kalbim temiz öyle bi dava yok hem kalbin temiz olcak hem sartları yerine getircek yani farzz anlamını biliyor herkez dime FARZZZZ FARZZZ OK

 139. elif diyorki : 09 July 2008

  maşallah dini forum sitesine dönmüş ortalık.arkadaşlar biraz nefes alın bir es verin yahu!!
  bütün yorumları haliyle okuyamadım ama inanıyorum ki kimsenin içinde bir kötülük yok.Allah kelamının saygıyla zikredildiği mekanda şeytan nemalanacak çok şey bulamaz kaçar.ben sadece şunu söylemek istiyorum ki ne mutluki Rabbimiz bizi islam üzere yaratmış (öyle de alsın inş.)
  neyi alıp veremiyorsunuz?inanan da inanmayan da aynı yere gidecek ve Hak olanı görecek.hepimiz ayrı kabirlere gireceğiz hesap verirken tek başımıza olacağız.akıllı mümin kendi küçük kıyameti için dünyada çalışan kişidir.hergün ölümünü düşünüp ona göre yaşayan kişidir.
  insan zaten ölümü,kabri sürekli düşünse Günaha girmesi de zorlaşır.Rabbimiz için hüsnü zan yaptığımız gibi birbirimiz için de hüsnüzan yapalım.birbirimize karşılıklı dualar edelim.Allah cc. böyle kulunu zayii etmez.Biraz efendimizin hayatına bakalım.O,as.,en yakınlarından ne zulümler gördü de sabredip beddua bile etmedi ki Rabbi O’nun tek bir sözünü beklediği halde,ben rahmet peygamberiyim dedi kurban olduğum.Merak etmeyin Rabbimizin rahmeti çok geniş hepimize yeter.Şimdi hepimiz yalnız kaldığımızda sadece şunu düşünelim Azrail as. aniden bizi almaya gelse sevinip ”yaşasın Rabbime,Resulullaha kavuşma vakti”deyip kollarına mı atılırsınız yoksa ”amanın daha namaza başlayacaktım,tevbe edecektim,dinimi öğrenecektim.hem daha çok gencim yaaa”deyip bin pişman mı oluruz?

 140. trabzonlu diyorki : 10 July 2008

  bakin ben avusturyada yasiyorum ve burda tanidigim cook aleviler var ve hepsi deyisik deyisik baazi aleviler domuz eti bile yiyor oruc namaz nedir bilmiyorlar ama bazi aleviler bes vakit namazini bile kiliyorlar sunni lerden bile daha iyi ibadet ediyorlar mesela benim benim nisanlim alevi ve her cuma aksami kurani kerim okuyor allah birdir allahin resülü peygamberimiz hz muhammettir diyor…. ama bazi aleviler mesela bi arkadasim kürt ve alevi o domuz eti bile yiyor oruc namaz nedir bilmiyor haaasa peygamberimize bile inanmiyor !!!!

 141. POZEAH diyorki : 13 July 2008

  arkadaşlar burada bu kadar tantanaya gerek yok. hep film izlemekle olmaz. hepinizin elinde internet var. bak şimdi google a gir. orada alevilik nedir diye bi arat. Hz.Ali kimdir diye bi arat. yorum yazmadan önce okuyun, öğrenin. mantıklı olun. 2008 yılındayız. böyle bir bilgi ilim çağında cahillik etmeyin. hadi bakalım. hadi hep beraber. açın google ı. merak ettiğiniz ne varsa arayın bulun öğrenin. varsa ( yoksa inşallah olur) çocuklarınızla paylaşın. hade bakalım…

 142. şafak58 diyorki : 14 July 2008

  cok güzel olmuş saol..

 143. ibrahim diyorki : 23 July 2008

  durun ulan ey namaz kılanlar müslüman sayılmaz sizden olanlar ey yezid döneminden kalan mollalar KANLI SİVAS ne CANLARIMI YAKTIN SEN o nesimi çimen can yoladaşımdı oyy vura vura sinelerim aşındı muhlis akarsu benim kankardaşımdı KANLI SİVAS NE CANLARIM yaktın sen valahh yaktın sen hasret gültekini camdan baktırdın SEMAH ekibini nara YAKTIRDIN BİZİ YAKTIN MOLLALARA baktırdın KANLI SİVAS NE CANLARIM YAKTIN SENN vallah YAKTIN sen EYYYYY KARDAŞŞLARR biraz aklı selim düşünün islam için
  lk savaşanlar kimlerdi tabiki PEYGAMBER EFENDİMİZ ve HZ.ALİ be ehl-i beyti beygamberimizin müslümanlara emanet ettiği iki şey neydi ehl-i beyti be kur’an dı peki o ümmet ne yaptı önce ŞAHI MERDAN ALİ’yi sonra ehl-i beytini katletti.peki islama karşı savaşıpta sonradan müslüman olanlar kimlerdii Hz.Ömer Hz.osman muaviye lanetli yezid bunlar neden müslümanlığı seçtiler sanıyorsunuz eyy bilmeyenler bunlar islama karşı savaştıkların yenik düştüler ya öleceklerdi ya müslüman olacaklardıı kılıçtan dönüp müslüman oldular.sonra soysuz yezid ehl-i beyti katledip emevi devletinde kendine göre bi inanç yarattı.ve onun takipçiliği halen yapılıyorr osmanlı’da tunceli de maraş ta çorum da sivas da insanlarımız katledildi ve müslümanlık adına bunlar yapıldıı.YAZIKK KARDAŞLARR YAZIKK olan yine biz müslümanlara oluyor.Aleviliği hakaret pir hacı bektaş-ı veli ye hakarettir hak yolu süren insanlarımıza hakarettir yapmayın günaha girmeyin YAPMAYIN

 144. Cem8 diyorki : 24 July 2008

  Meshebimi eleştirmek kimseye düşmez…

  Aşkiyla tutuşmuşum nur Cemalinin
  Muhammet sevenin Can eviyim ben
  İmam Alinin Hasan Hüseyin in
  Yandığı ateşin ALEVİYİM ben…

 145. kurtadam diyorki : 24 July 2008

  ibrahim efendi salak salak konusup inancını kendin ayaklar altına alıyorsun.sacmalayıp durma hz.omere hz.osmana hakaretler edip birde ustune iftira ediyorsun madem hak yol 1 ozaman o hakkın bizlere emrettiklerini hgakkıyla yerine getirelim hz.ALİ (r.a.) peygamber efendimizin hem yeğeni hem damadı hemde neferiydi o ALLAH yolunda yasadı savastı ve oldu. O olunceye kadar rabbine iman ve ibadet etti oyleki camide ruhunu teslim etti O rabbine saz calarakmı yada agıtlar yakarakmı yada mum yakıp sondurerekmi ibadet etti
  kendinize gelin hak yol 1 diyip bu yoldan sapanlar sizlersiniz.sizin ne oldugunuz belli degil

 146. kurtadam diyorki : 24 July 2008

  “ferhad ve Damla” nickli şahislara; mazlum edebiyatı yapmayın bırakın bu geyikleri…ben cok alevi tanıyorum hemde cok cidden sizin kokten din ve inanc sorununuz var yani aleviliğide cok iyi biliyorum hangi amaclara hizmet etmeniz icin kullanıldıgınızı yada musluman sunni turk ırkına karsı verdiginiz delice cirpinisinizida iyi biliyorum
  ALLAH hepinize hidayet nasib etsin…kafanıza gore muslumanlık uydurup yasamaya devam edin.saz calmaya turkuler okuyup agıtlar yakmaya devam edin…bir arkadasımın gercektende cok ilginc bi tezi vardı gunahı boynuna ama soyle demişti. kerbelada HZ.HUSEYİN (r.a.) ve ailesini sehit eden yezid ve onun adamları aslında bugun alevi olan kesimdir diye soylemişti…iyice dusununce hak vermiyorda degilim…

 147. kurtadam diyorki : 24 July 2008

  SON SÖZ

  Eğer Hz.ALİ (r.a.) yi sevmek alevilikse ozaman bende aleviyim….bosuna umitlenmeyin bosuna sahiplenmeyin kafirler icin yasasın cewhennem diyen ALİ mizi sizlere vermiycez…

 148. çirkinkral diyorki : 25 July 2008

  alevilik inançların en güzeli alevi halkı insanların en kültürlüsü ve en ahlaklısıdır.. hz . ali ve onun yolunda yürüyenler müslümanların en yücesidir.

 149. Damla diyorki : 26 July 2008

  kurtadam rumuzlu sahsiyet yazdıklarındaki cehalate sadece gülüyorum.Bilgisizliğin karşısında inan üzüldüm ve sana acıdım.Müslüman insanlara kafir diyerek girdiğin yükün ağırlığının farkındasındır umarım.Allah seni ıslah etsin.Merak ettim alevilere ait kaynakları nerden edindin iyice öğren sonra yorum yap eğer bilmiyorsan sor bizim kültürümüz hümanüzim felsefesi üzerine kurulmuş yani en önemli şey insan ve onun gönlüdür.Yani sende kıymetlisin sözlerin çöp kadar değerli olmasada…

 150. vural32 diyorki : 26 July 2008

  inanışın hiçbir önemi yok arkadaşlar yeterki doğru yolda gittiğini bil haram yeme aldatma aldanma ben ne müslüman geçinen günde 10 rekat namaz kılan sonrasında kafirin bile yapmayacağı işler yapan kişiler tanıyorum ilk sırada da müftüler ve imamlar geliyorrr ister müslüman ister alevi ister hıristiyan olll kalbin ve zihniyetin temiz olsun gerisi teferruattır

 151. Damla diyorki : 27 July 2008

  vural32 fikirlerinin dogruluğuna katılmamak elde değil.Keşke herkes bunun farkında olup mezhepleri,imanları yargılıyacağına ahlakları yargılasa imanımızı zaten yargılıyacak tek bir kişi var oda Rabbimiz

 152. bleed diyorki : 29 July 2008

  Bu konu böyle uzayıp gidecek Alevi ve Bektaşi arkadaşlardan ricam bir şeyler kanıtlamak için kendilerini yormasınlar. Alevi yada bektaşi olmayan arkadaşlarada Kuranı değil de asimile olmuş hadis kitaplarını okumaya devam etsinler.
  İster Alevi olun iste olmayın Tek Rehber Kuran-ı kerimdir.
  Bunu alevi canlardabilir diğer arkadaşlar da. Okuyun arkadaşlar hadisleri değil Kuranı okuyun.

 153. ömür can diyorki : 02 August 2008

  arkadaslar hiç üsenmeden butun yorumları okudum ama utandım,üzüldüm,benim yasım 23 ve alevi- bektasiyim .insan ayrımı yapmak kadar günah bisey yoktur.ALLAH birdir peygamberimiz HZ.MUHAMMED tir buna kim karsı gelebilir.kimse bunu inkar edemez.ben bu ayrımcılık düsünceleriyle iliskilerimi yaşayamadım.yani uğruna ölebileceğim iliskilerim oldu ama sırf bu nedenle sonu olmadı sevdiğim kisiler sünniydi ama bunu bile demek istemiyorum nasa demek istediğim ALLAH ın yarıttığını nasıl sevmeyiz buna nasıl karsı geliriz aslında söylenecek çok sey var ama bu kafalar deismeyeceği için bunların hiçbir anlamı yok…yaradılanı severim yaradandan ötürü…

 154. kurtadam diyorki : 06 August 2008

  damla nickli sahsiyete hitaben;!!!
  bak on yargılı oldugun vede dusunmeden bilincsizce okumadan yorum yaptıgın burdan belli
  ben hicbir muslumana kafir dedigim yok
  hz.ali (r.a.)nın bir sozunu zikrettim senin alevilikle ilgili hicbirşey bilmedigini dusunuyorum birde aleviyim diyorsun once yazılanları beyninle okumayı oğren sadece gozler yeterli degil vede yazılanları carpıtmayın
  son olarak omer can kardeş senin bu iftiralarından ALLAH tum muslumanları korusun sizin sadece bildiginiz vede yapaibildiginiz budur insanlara camur at izi kalsın bahsettigin muftu ve imamlar devlet memurudur sen alevi olmus olsan İMAM kelimesinin anlamını iyi bilirdin hepiniz zenciden daha zencisiniz zenci=(karacahil)
  bilmem anlatabildimmi
  ALLAH sonumuzu hayırlı etsin inşallah aramızdaki cahillere ve azgınlara fırsat vermez

 155. Damla diyorki : 07 August 2008

  “sizin kokten din ve inanc sorununuz var yani aleviliğide cok iyi biliyorum”kurtadam bak bu sözler aynen senden alıntı.Ben okuyorum sadece gözlerimle değil aynı zamanda yüreğimle fekat sen yazdıklarının manasını biliyor musun…Bak bu konuda tereddütlerim var.Lafının ne şekilde yorumlanacağına ve ne demek isteğine dikkat edeceksin.Eğer kelimelerini iina ile seçmezsen bak böyle kurşun misali canını yakarak dönerler.Din ve inanç sorununuz var ne demek izah eder misin..”Sunni Türk ırkı” tabire bakar mısın kendinizi bizden soyutluyorsun ve buna müslüman arasına nifak sokmak denir.Dinde bunun hükmü nedir söylememe lüzüm yok sanırım.Ben bu cümlelerini hangi kaynağa dayanarak kurduğunu merak ediyorum.Ve yezidi alevi düşünen arkadaşın böyle bir tezi hangi akl-ı selim zihniyetle yaptı bilemem ama ona nasıl tipler inanır görebiliyorum :)

 156. ömer diyorki : 08 August 2008

  her zaman hz.ali taktir edilmiş bir peygamber dir oyüzden film çok güzel olmuş

 157. kurtadam diyorki : 09 August 2008

  1.sizin kokten din ve inanc sorununuz var yani aleviliğide cok iyi biliyorum”
  cevap:Oncelikle Din olgusunu iyi bilmek gerekir mezhepler dinin butununu olusturan ayrı yollar anlamındadır yani bugun islamın 4 mezhebi varsa bile hepsinin tek bir hedefi ve amacı vardır resulullahın bizlere oğrettigi sunnet olcusunde hakka kulluk edebilmektir sizler kucuk bir tarıkat gurubundan cıkıp adeta bugun kendi inancınızı ayrı bir din olarak yasamaya ve anlatmaya calısıyorsunuz şii lerde Hz ali ye karsı cok ama cok hassastırlar ama onların kıblegahı kabedir namazlarınıda kılarlar oruclarınıda adam gibi tutarlar vede islamın gerektirtidi butun ibadetleri yerine getirmeye calısırlar şimdi bana sazlar eslıgınde agıtların neresi ibadet once bunu soyle onun icin yaptıgınız bu carpıtmalara karsı bukadar cok tepki goruyorsunuz…
  2.”Sunni Türk ırkı” tabire bakar mısın kendinizi bizden soyutluyorsun ve buna müslüman arasına nifak sokmak denir.
  cevap: bak damla kardes karsınızda cocuk yok ancak kendinizi kandırabilirsiniz bugun tunceli ve bolgesindeki butun nufus kurt alevi nufusudur ve teror yatagı olarak bilinir kucuk bir tarıkat olarak bahsetmiştimya işte o kucuk bir tarıkatın hangi amaclar icin kuruldugunu bugun daha iyi anlıyoruz yani bizler şiiyiz deseniz amenna basımızın ustunde yeriniz var hak mezhepden biridir kabulumuzdur ama alevilik diye bir mezhep asla olmadı eğer oyle oldugunu soyluyorsanız bana imamınızı soyleyin?
  “sunni turk ırkı” lafını anlayabilmen icin oncelikle türk tarihini cok iyi bilmen gerekir sana ve senin gibi at gozluguyle dunyaya bakanlara burda gunlerece turk dunyasını hıc sıkılmadan anlatabilirim ama bosa olur cunku sizler anlamak isteseydiniz osmanlıdan bu yana yasadıgınız yediginiz ictiginiz topraklar ustunde isyanlar baslatmazdınız kanlar dokmezdiniz uzgunum ama maalesef sizlerle asla ortak bir uzlasma yolu bulamıycaz cunku anlamak istemiyorsunuz

 158. kurtadam diyorki : 09 August 2008

  omer kardesss
  haz.Ali peygamber degildi :)
  bak damla kardeş art niyetli oldugunuzu nir ispatı daha
  omerin yazısını iyi oku vede nedemek istedigimi anla

 159. Damla diyorki : 10 August 2008

  Ben ne Türküm ne Kürt.Arap alevisiyim dedim.Benim kültürümde cem evi yok,sema,saz…ve daha olanların hiç biri.Sünni mezhebinden pek ayrık yanımız yok.Ben orucumu tutarken birçok sünni arkadaşın yanımda yemek yediğini bilirim.İnanç ve ibadeti mezhebe değil kişiye bağlıycaksın.Yoksa şuan düştüğün gibi büyük bir gaflete sürüklenirsin.O bahsettiğin kürt-alevi grubunu bilmiyorum belki olabilir ama şunu düşün bu ülke için kötü his besleyen bu ülkeye,insanlarına ihanet eden sadece onlar mı var…Hiç sünni terorist yok mu.İyi güzel Türk tarihini de biliyorsun.Şuan Türk tarihten hoşlanan Türk tarihi üzerine konuşacak insan sayısı o kadar az ki.Bu konuda seni tebrik ediyorum.Ama tarih bilgin benim ki kadar olamaz.Türk tarihinin her anını her dönemini ezberledim,Türkçe konuşurum,kendimi bir Türk gibi hissediyorum.Sense kalkmış alevileri bu millete ihanetle suçluyorsun.Haklısın senle uzlaşılmaz çünkü senin uzlaşmak gibi bir amacın yok tek düşündüğün bir grup sapkının yaptıklarını bütün mezhebi karalamak için kulanmak.O zaman bende tek bir kişi için bütün sünnileri karalıyım.Tarihi biliyorum diyorsun o zaman Yavuz Sultan Selim in alevi katliyamlarını da bilirsin.Tarih kitaplarına bile alınmaz bu vahşet.Sence onun kötü vasıflarını bütün sünnilere yakıştırmak ne kadar doğru olur.Bugün Dünya da terorizm-islamiyet birbiriyle bağdaştırılmış.Bu ibareye ne kadar karşı çıkıyor aksini savunuyoruz sende aksini savunuyorsundur eminim.Çünkü terorizmin,şiddetin,kötülüğün,art niyetin,ihanetin ne dini vardır ne mezhebi…

 160. Damla diyorki : 10 August 2008

  Ayrıca Ömer öyle yazdı diye ben neden art niyetli olayım.Biraz olgunca düşün.Senin yaptığın bu genellemeyi ancak bir çocuk yapar.Ve cem evlerine gelince ben gitmedim hiç sema töreni de görmedim ama bölümüm gereği hakkında araştırma yapmıştım içerisinde ne olur neler yapılır bilirim.Hiç bir sapkınlık yada dine karşı bişey yapılmıyor.Sazlar eşliğinde Allah-Muhammed-Ali ye övgü dolu türküler yakılıyor ve sema dönülüyor.Bunuda sapkınlık olarak nitelersen ney eşliğinde sema dönen semazenler de aynı kefeye girer bu sebepler nedeniyle sözcüklerini itina ile seç.Bak aleviliği ve cem evindeki törenleri kötülerken ucu nerelere kadar gitti.Umarım bu yadıklarımın bişeyler oluşturmuştur zihninde at gözlükleriyle baktığım için dünyaya senin engin dünya görüşüne pek birşey ekleyememiş olabilirim

 161. Damla diyorki : 10 August 2008

  Ufak bir ayrıntı daha Ömer alevi olduğunu yazmamış.Bir sünnüde olabilir.Bir kere aleviler Ebubekir,Osman ve Ömer adını pek kullanmazlar.Yani sunni olma ihtimali daha yüksek.Şimdi bu şahsiyetin büyük gafını bütün sünnilere atf etmek ne kadar saçma olur değil mi..Hatalarını görebiliyorsundur umarım

 162. ferhat diyorki : 12 August 2008

  ewet arkadaslar ayrım yapmayıon

 163. afrasiyab diyorki : 13 August 2008

  sevgili Damla arkadaşım ; Arap Alevisiyim demekle ne anlatmak istiyorsun anlayamadım.. benim bildiğim , yanlışsa düzeltiniz lütfen , Alevilik tabir ettiğimiz inanç felsefesi , sadece TÜRK KÜLTÜRÜNE has bir isimlendirme değil midir? Araplar arasında bu FELSEFİ YAKLAŞIMA hemen hemen Şİİ lik denk gelmiyor mu ? Hatta yine bildiğim kadarıyla bizim -yani Türklerin bilhassa da AZERİ türklerinin mezhebi CAFERİLİK değil mi idi? ALEVİLİK dediğimiz felsefi yaklaşım da BEKTAŞİLİĞİN bir diğer versiyonu değil midir ?

 164. ali mete diyorki : 16 August 2008

  yazık sıze burada okadar guzel acıklamalar varken bırbırınıze bok atıyosunuz yazık sıze dınımızın tum temızlıgını saflıgını ogrenıp ınsanları sevecegınıze sen alevısın sen sunnısın dıye ayrım yapıyosunuz halbukı hepımız haktan geldık hakka gıdecegız yaptınız ayrım sadece bu dunya ıcın gecerlı herkesın ınancı kendıne bırakın neye ınanmak ıstıolarsa ona ınansınlar ınsanlara ıftıra atmaya devam edıyosunuz bız sız dıye ayırıyorsunuz bunu bılerek yapıyosunuz

 165. ali murat diyorki : 18 August 2008

  şakasınız ya siz =) bildiğin kamera şakası
  hayır alevilik hakkında bir şey bilseniz gam yemicem de ama nerdee.. siz anca kolpa siyasetçilerin sözlerini tekrar edersiniz dimi? neyse siz takılın

  bu arada 94mezunu bir (ABİMİZ TABİ) faşist olarak nitelendirilebilirim ve bununla gurur duyarım demiş :P baba sen takıl ya sen bi 20 30 sene daha oku belki , belki artar o IQ =) damla sen de çok güzel yazmşsn tek başına bu tiplerle cebelleşmişsin helal olsn sana :)

 166. HÜRŞAH diyorki : 19 August 2008

  okuyun derim.aleviliği okuyunda dedelerinizden dinlediğiniz kulaktan kulaga oyununa benzeyen laflarla karalamayın.mum söndü kuyrukludurlar falan filan neler duymadıkki.tek taraflı okumayın gerçek dini bilen allahın aslanına bu kadar iftira atmaz.biz YA ALLAH YA MUHAMMET YA ALİ DERİZ.

 167. sirrman diyorki : 19 August 2008

  hz. Ali peygamber degildir. Hz. Ali sahabelerden birisi.
  son Peygamber Muhammed Mustafa s.a.s

 168. cevizkabuu diyorki : 29 August 2008

  sevgili ali murat arkadaşım , yazısının bir yerinde benim nikimi vermeden benden behsetmiş . arkadaşım , o bahsettiğin yazımdan bir kaç yorum önce bir iki arkadaş herhalde diğer yorumcu arkadaşların yorumlarını benim yorumum gibi algılayarak çok ağır hakaretlerde bulundular bana karşı… faşistlik mevzusu o arkadaşların bana yönelttiği en hafif hakaretti. tabii diğer hakaretlerinin hiç birisini kabul etmedim ve dedim ki , bana yönelttiğiniz bunca hakaretin arasında olsa olsa herhalde ancak faşistlik bana uyar , çünkü ben milliyetçi bir kişiyim ( fakat faşist değilim) . o yazılar ve yorumları eğer vaktiniz varsa tekrar okumanızı rica edeceğim. sağolun…

 169. ÖNCE ALEVİ KELİMESİNİN ANLAMINI ÖĞREN diyorki : 29 August 2008

  SELÇUK ARKADAŞIM SENİN CAHİLCE YAZMIŞ OLDUĞUN YAZILARI OKUDUKTAN SONRA YORUM YAPMAMAK ELDE DEĞİL. ALEVİ DİYE BİŞİ YOKTUR EVET ALİ EVİ DİYE BİRŞEY VARDIR ZAMANLA HALK ARASINDA ALEVİ OLMUŞTUR. ALİ EVİ DEMEK EHL-İ BEYT DEMEKTİR. YANİ HZ. MUHAMMED’İN (S.A.V) AİLESİ ANLAMINA GELİR. PEYGAMBER EFENDİMİZİN VEDA HUTBESİNİ OKURSAN MÜSLÜMANLARA BENİ SEVEN EHL-İ BEYTİMİ DE SEVSİN ONLARA SAHİP ÇIKSIN VE KORUSUN BUYURMUŞTUR. BİZLER BU MİRASIN BEKÇİLERİYİZ. EHL-İ BEYT İ KATLEDEN YEZİDLERİN DEĞİL. ŞİMDİ SÖYLE BAKALIM PEYGAMBER EFENDİMİZİN ALEVİLİKLE İLGİSİ VARMIDIR YOKMU!! SENİN GİBİ BÖLÜCÜ ZİHNİYETİ KINIYORUM!! DAHA İSLAMİYETİN ÖZÜNÜ ANLAMAMIŞSIN BİLE!!!

 170. burak diyorki : 03 September 2008

  MÜSÜMANLIK BİRDİR İKİLİĞİ CIKARAN İNSANLARDIR.

 171. babacan diyorki : 04 September 2008

  arkadaşlar yorumları bayaa okudum sünniler diyorki madem hz. Ali’nin yolundan gidiyorsunuz onun gibi oruç tutun namaz kılın vs…alevilerde diyorki bizim kendi ibadetimiz ve ibadethanemiz var zaten…peki varda size bu ibadet şeklini kim öğretti hangi kutsal kitapta yazılı cemevinde semah dönerek ibadet etmek siz ne Hz peygamberin öğrettiği gibi yapıyorsunuz nede Hz Ali’nin yaptığı gibi yapıyorsunuz sizin ibadet dediğiniz nesilden nesile aktarılan bir kültürdür ibadet değildir ve hiçbir ilahi dinde böyle bir ibadet şekli yoktur! Allah cc der ki: oruç ramazan ayında tutulur ve farzdır siz ise bunu hiçe sayıp kendi yorumunuza göre başka bir zamanda su içmeme orucu tutuyorsunuz Allah’ın emrini hiçe sayıyorsunuz bence bu büyük bir yanlış ve müslümanlıkla bağdaşmayan bişey. bence alevilik müslümanlıkla alakası olmayan ve bir peygamberi ve kitabı olmadığı için(var demeyin çünkü kitabın ve peygamberin emrettiği hiçbişeyi yapmıyorsunuz)ilahi olmayan bir dindir!!!

 172. lill diyorki : 05 September 2008

  ben bir sünniyim ve yıllarca şu sorunun cevabını merak ettim ve bu cevabıda bir aleviden istiyorum. lütfen beni aydınlatsın. hz. alinin yolundan gidiyoruz diyosunuz peki hz. ali namaz kılarmıydı kılmazmıydı orucunu tutarmıydı tutmazmıydı. bu ne biçim yolundan gitmektir bana söyleyin. ulan adam bi kere camiye giderken öldürülüyor. yani bişi yapıyosanız akla mantıga uysun sırf anne babalarınızdan ole gördünüz diye bu dogrudur diyosunuz. biraz sorgulayıcı olun. gerçekleri görün. ve son olarakta şunu söyliyim inannın hz. alinin kemikleri sızlıyordur

 173. makina diyorki : 07 September 2008

  babacan kardeş senin o su içmeme orucu dediğin oruç Muharrem ayında tutulur ve adı Muhharrem orucudur. Su içilmez , etli yemek yenmez , kıscası 11 ay boyunca yediğin sofrana getirdiğin pek çok nimetten uzak kalırsın. Bu oruç yas orucudur. 12 imamın her biri için 12 gün tutulur. Yani diğer oruçlar gibi nefis ne çekiyorsa iftarda sofra onlarla donatılıp 1 ay boyunca yeme bayramı yapılmaz!!aleviler de ramazan orucu tutar ama iftarda sofra donatmaz!! bende bir aleviyim ve oruç tutuyorum!! yezidin soyundan gidipte islam alemini ikiye bölmeye çalışan zalimlerin yolundan gitme arkadaşım. Allah bir Muhhammed onun elçisidir. alevi içinde sunni içinde bu böyle sen uygularsın ben uygulamam o özgür iradedir. ben ne kadar anlatsam anlamayacaksınız neyse..

 174. SaLak diyorki : 08 September 2008

  <p><p>Merhaba sayin arkadaşlar…<br /><br />
  Bu kadar yorum yazilmis, fakat anladigim tek sey bazilarinizin Müsrik`Lerden oldugu<br /><br />
  Niye mi?…_<br /><br />
  -Cünkü gercekten mümin bir kisi burda Din hakkinda böyle sapik bir tartismaya girmez…<br /><br />
  tekrar ediyorum SAPIK<br /><br />
  Burda yazilanlari illaki bir mümin okumustur fakat o kisi burda böyle sizin yaptiginiz gibi bir yorum yazma ihtiyacini duymaz, ve de yapmaz…<br /><br />
  Allah riza icin dindar arkaslarimiz güzel bir video yapmis sagolsunlar, bizlerde onlarin vesiylesiyle izlemis olduk…<br /><br />
  Ne güzel birsey degilmi?!…<br /><br />
  bilindigi gibi İslam dininde sunni ve şii olmak üzere 2 ana mezhep vardır…<br /><br />
  Alevîlik bir fırka veya mezhep değildir…</p><br />
  <p>Sizlere iki soru sormak istiyorum..<br /><br />
  1. Bunlar burada tartisilicak bir konu`mu ??…<br /><br />
  Kaldi ki din hakkinda tartismak da ne oluyor, hersey ap acik ortada “akli olan görür”<br /><br />
  2. Soru daha cok Alevi arkadaslara yönelik..<br /><br />
  a-Alevîlik bir fırka veya mezhep degil dir, dogru mu ?…<br /><br />
  b-Hz. Ali, Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav) in ashabı ve dördüncü halife degil midir ?..`<br /><br />
  c-Kendisi önder MüsLüman ve Gercek müminler`den degil midir ?…</p><br />
  <p>Arkadaslar 2.sorumun cevablari ni kendinize verin, ben hic kimseden cevap beklemi yorum…<br /><br />
  Cevaplari dogru yanitlarsaniz “Müsrikler” den oldugunuzu anlarsiniz….<br /><br />
  Bu kadar basit…<br /><br />
  Sag dakilere Saygi ve SeLamLar</p></p>

 175. EYLEM diyorki : 09 September 2008

  Hz. Ali Peygamberimizin amcasının oğlu, damadı, torunlarının babası ve müslümanlığı ilk kabul edenlerdendir. Diğerleri gibi kılıçla müslüman olmamıştır. Yüce RABBİM Hz. Ali’ye Aslanım demiştir. Biz Aleviler için önce RABBİMİN sevgisi sonra peygamberimiz sonra Hz. Ali sevgisidir. Hz. Ali namaz kılarken öldürüldüğü için bizler namaz kılmayız. İbadetimizi dualarla yaparız. Birgün Hz. Ali çölde atıyormuş. Bakmış bir adam kum tepesinin üstüne çıkıp aşağıya yuvarlanıyor. Hz. Ali sormuş ne yapıyorsun hey yolcu? Yolcu cevap vermiş namaz kılıyorum. Hz. Ali atından inmiş ve yolcuya namazın nasıl kılınacağını göstermiş ve yoluna devam etmiş. Hz. Ali nin atıyla suyun üstünden batmadan giderken arkadan bir ses duymuş hey yolcu bekle namazın bir yerini unuttum birdaha gösterirmisin demiş. Hz. Ali dönmüş bir bakmışki adam da kendi gibi suyun üstünde. Dönmüş adama demişki sende bu kalp temizliği varken bildiğin gibi kıl demiş. Yani önemli olan şekil değil, önemli olan gerçekten o yürek temizliğindir. Ailelerimiz bizi hep eline beline diline sahip ol sözleriyle büyüttü. Her milletin ırkında mezhepibinde iyiside kötüsüde olabilir. Lütfen arkadaşlar artık bizleri mum söndülerle, yemeğe tükürmekle yargılamayı. Çünkü insanlara iftira atarak en büyük günaha giriyorsunuz. O kafalarınız içini biraz aydınlatın ve geniş bakın. Çünkü RABBİM bizlerin yüreğini biliyor.

 176. EYLEM diyorki : 09 September 2008

  . Ali Peygamberimizin amcasının oğlu, damadı, torunlarının babası ve müslümanlığı ilk kabul edenlerdendir. Diğerleri gibi kılıçla müslüman olmamıştır. Yüce RABBİM Hz. Ali’ye Aslanım demiştir. Biz Aleviler için önce RABBİMİN sevgisi sonra peygamberimiz sonra Hz. Ali sevgisidir. Hz. Ali namaz kılarken öldürüldüğü için bizler namaz kılmayız. İbadetimizi dualarla yaparız. Birgün Hz. Ali çölde atıyla gidiyormuş. Bakmış bir adam kum tepesinin üstüne çıkıp aşağıya yuvarlanıyor. Hz. Ali sormuş ne yapıyorsun hey yolcu? Yolcu cevap vermiş namaz kılıyorum. Hz. Ali atından inmiş ve yolcuya namazın nasıl kılınacağını göstermiş ve yoluna devam etmiş. Hz. Ali nin atıyla suyun üstünden batmadan giderken arkadan bir ses duymuş hey yolcu bekle namazın bir yerini unuttum birdaha gösterirmisin demiş. Hz. Ali dönmüş bir bakmışki adam da kendi gibi suyun üstünde. Dönmüş adama demişki sende bu kalp temizliği varken bildiğin gibi kıl demiş. Yani önemli olan şekil değil, önemli olan gerçekten o yürek temizliğindir. Ailelerimiz bizi hep eline beline diline sahip ol sözleriyle büyüttü. Her milletin ırkında mezhepibinde iyiside kötüsüde olabilir. Lütfen arkadaşlar artık bizleri mum söndülerle, yemeğe tükürmekle yargılamayı. Çünkü insanlara iftira atarak en büyük günaha giriyorsunuz. O kafalarınız içini biraz aydınlatın ve geniş bakın. Çünkü RABBİM bizlerin yüreğini biliyor.

 177. babacan diyorki : 10 September 2008

  makina kardeş ben hiçbir zalimin yolundan gitmiyorum benim dediğim şu: tamam ben o orucu neden tuttuğunuzu biliyorum ama senin verdiğin cevap tatmin edici değil iftarda sofra donatılıyor diyemi ramazan orucu tutmuyorsunuz yada tutanlarda var tutanlar iftarda kuru ekmekmi yiyor bikere sofra donatmak ne aç olan insan yiyebileceği kadar yer zaten bu sırf ramazan için geçerli bişey değil iftarda çok yemek sofra donatmak gerekir diye bişeyde yok bu nebiçim sebep…eylem arkadaşımda hz. Ali namaz kılarken öldürüldü diye namaz kılmıyoruz demiş yahu ne alaka bir müslüman namaz kılarken öldürüldü diye diğer müslümanlar Allahın kesin emrini uygulamaktan vazmı geçsinler yada vazgeçebilecek kudreti onlara kim verdi Allah kılacaksınız demişse kılmıyoruz demek kimin haddine…bu bahanelerle kendinizi kandırmayın! tamam 12 imamlar için oruç tutmak istiyorsanız tutun ama Allah’ın kesin emri olan ramazan orucunu bu orucu tuttuğunuz için yok sayamazsınız bu dinden çıkmak Allah’ın emrini inkar etmek olur…islam dininin ibadet şekli Kuran’da açıkça bellidir sizin cemevlerinde yaptığınız ibadetin islam diniyle hiçbir alakası yoktur!!! bu bir ibadet değil bir kültürdür ve ben bu kültürü seviyorum 20 yıldır bağlama çalıyorum ve tarzımda deyiş semah üzerinedir ve yine söylüyorum bu islam dininin ibadet şekli değildir!!! en akılalmaz konuda şu: Hz. Ali önderiniz piriniz böyle söylüyorsunuz ama onun yaptığı hiçbişeyi yapmıyorsunuz ozaman neden hz Ali önderiniz piriniz neyini örnek alıyorsunuz merak ediyorum böyle sözde hz Ali’nin yolundan gitmekmi olur… lütfen bir alevi kardeşim bana bu konuda mantıklı bişeyler söylesin teşekkür ederim şimdiden…

 178. babacan diyorki : 10 September 2008

  ha bide bu mumsöndü falan filan gibi alevilere atılan çirkin iftiraları bir müslüman olarak şiddetle kınıyorum böyle bişey tabiiki yoktur bunları uyduranlar müslüman değil ancak dinsiz kafirlerdir çünkü islam dini böle adice saçmalıklara iftiralara kesinlikle müsaade etmez…

 179. reel diyorki : 11 September 2008

  şimdi kimse kimseyi kandırmasın ben şahsen alevi değilim alevilere karşıda bir o kadar katı bir tavır hiç bir zaman almamıştır ama ben salakta değillim herşey gayet ortadır …şimdi alevilerin en sevmediğin yönleri hz. aliye karşı gösterilen sevgiyi saygıyı hz.muhammedde ve hatta allaha karşı göstermiyorlar benim çevremde alevi arkadaşlarım çok ve ben bu kişilerle bulunmuş oldugum izlenimlere dayanarak sölüyorum …yanlarında allah küfret peygambere küfret tepki kolay kolay göstermez gösterseler bile kardeş çok büüyük günah sövme derler güzel bir şekilde ama bu nadirdir ama aliye bir söv işte savaş ozman başlar bu bir gerçektir bana masal anlatmayın …burda sölemek istedigimi gayet anlamışsınızdır başka yerlere çekmeye lüzüm yok ikincisi cem evi ibaadet hane değildir alevi olupta ben müslümanım diyen bir kişi cem evi ibaadethanedir diyemez ramazanda oruç tutmayıpda oniki imam için oruç tutan müslüman değildir sizi yardırgalar dışlarlar müslüman değilsizniz derler ama öle kimseyi kandırmanın mantıgı yok inançlarınız kimseyi alakadar etmez müslümanım diyorsan kardeşim hz. aliyi örnek alın onu kafanıza göre yorumlamayın elinize bağlamayı alın türkü söleyin iki üç tane dede alın koyun oraya karşısında oynayın yok cem evi ibaadet hanedir yok ilk müslümanlar alevidir yok alevi olmak ayrıcalıtır bence değildir ama siz diyin alevilik müslümanlıktan ayrıdır ama müslümanlıga yakındır biz hz.. aliyi biliriz alevilik bir dindir diyin inanın ozman sizi yadırgamazlar yaa size azınlık diyorlar bu ülkede neden diyorlar size müslüman değilsiniz (tam manası ile) neden diyorlar durup dururkenmi ben çevremdeki alevilerin çogunlugunu genel demiyorum çogunlugunu görüyorum ramzan da oruç yok namaz yok evlerinde on iki imam resimi ali resimi allah muhammed yazısı yok kuranla alakaları yok içki bol bol bol türkü ama şunu belirte bilirim aleviler için de bir sürü yalan hurafeler çıkarılmıştır onlara bir çok kez haksızlık edilmiştir ama ben gene sölüyorum hz. aliye sahip çıktıgınız kadar alahada çıkın muhammedede çıkın allahın verdiği emirlere uyun dedelerin masallarını bırakın hz. alinin hayatını örnek alın onun allah aşkını muhammed aşkını örnek alın

 180. reel diyorki : 11 September 2008

  eylem anlattıgın tamamen yalan bir hikaye mantiken bir bak mantıgın el veriyormu hz.aliyi agzına alıp yalan sölüyorsun yada başkasının yalancısısız …bunu sana mantıgın varsa kanıtlim .1. hz. ali ilk müslümanlardan ve müslümanlığı tmm manası ile yaşayanlardan .2.hz. ali peygamberimizle her zman birlikte olanlardan ve peygamberizi örnek alanlardan .3.halifelik peygamberden zonra dini temsil eden kişidir din adamıdır müslümanların onların vasıta ile dini öğrenmesi ,dinin korunması vs. gibi görevleri olan kişidir .4.hz. aliye sorsan yaa ali ben ne zman ölücem yada deseki yaa ali ben cenentemi gidecem yada deseki yaa ali sen ne zman ölücen hz.ali ne cvp verir bunu allah bilir …yanid emk istedigim hz. ali adamın birine sen diledigin gibi namza kıl fark etmez gibi bir saçma kelime kullanmaz ona namazı tmm öğretir anlamazsa bir daha anlatır anlamaz bir daha bir daha birdaha böyle zattlar dini öğretmekle görevlidir ve her öğrettiği kişiden dolayı mutlu olurlar bu yüzden böle hikayerlerle kendinizi kandırmayın hz .ali evinde öldürülse ne olacak hiç eve gitmeyecekmiydiniz …ne diyim allah sonumuzu hayır etsin

 181. makina diyorki : 12 September 2008

  babacan arkadaşım;
  bak aslında ben ne aleviyim ne sunni çünki mesheplere inanmıyorum.. ama kimlerdensin dersen aleviyim.. islam dininde mezhep yoktur böyle bir şey ne kuran da geçer ne hadislerde. Mezhepler zaten insanların hz. Muhammed (s.a.v.) nin vefatından sonra müslümanların bölünmesi için uydurulmuş şeylerdir. Allah birdir Hz. Muhammed onun elçisidir.Yüce kitabımız kuran-ı kerimdir. İster alevi ister sunni ol yol tek yoldur. Oruca ve namaza gelince ikiside haktan emirdir. Şunuda söyleyeyim ben aleviyim dedim ve oruç tutuyorum. İftarımı ettim sizler gibi sahurumuda… Daha fazla tartışmayacağım yazdıklarımdan anlayan anladı zaten. Birde bildiğim şudur ki Yüce Rabbimiz kalplerimizi kimin ne olduğunu hakkıyla gören ve işitendir. Gerisi hikaye arkadaşım. Asıl hakim O’dur.Bizler müslüman kimseler olarak birbirimizi eleştirmek ve hüküm vermek yarine doğru bildiğimizi yapalım hesap yalnızca Allahadır.

 182. halıl erol diyorki : 13 September 2008

  arkadaslar kuranda yazan hersey bızım rahat yasamamız ıcın ALLAH a yakınlasmak ıcın gonderılmıs bır kıtap lutfen hep beraber ALLAH a yakınlasalım
  kım ne yapar kendıne yapar sız tartısmayı bırakıp bızı bolmeyı dusunenlerın karsısına cıkın ve anlasınlarkı turkıyede 70 mılyon musluman var bız bunları bolemeyız ayıramayız desınler bende alevıyım butun muslumanları cok sevıyorum hepımız kardesız ALLAH bırdır.hz. muhamet onun elcısı bende ALLAH ın kulu muslumanın kardesı

 183. lill diyorki : 14 September 2008

  buraya yorum yazıyoruz ama siliyosunuz. lütfen bundan sonra yorumlarımızı silmeyin neysek onu söylüyoruz. kardeşim lütfen bundan sonra biz müslümnız demeyin biz aleviyiz diyin. sırf hor görülmememk için aleviligin yanında bide biz müslümanız diyosunuz. kendi söylediginize kendiniz bile inanmıyosunuz. müslümanlıgın hangi gerektirdiklerini yaptınız. bir yalan uydurup ona inanndınız yok neymiş hz. ali camide öldürülmüş te biz onun için gitmiyoruz. ulan buna cocuklar bile güler başınızdaki adam yani cem vakfı başkanı izzettin dogan bile bir konferansta şunu söyledi hz. ali camide öldürüldü diyemi camiye gitmiyoruz o zamn hz. ali corba içerken ölse biz corba da mı içmiycektik veya banyo yaparken ölseydi banyomu yapmıycaktık. bunları alevi genclerimize anlatmamız gerek demişti. izzettin dogan öyle bişiyi nasıl söyledi şaşırdım ama demek aralarından bir ikisinin kafası arada bir çalışıyo. ve son olarak sunu söylemek istiorum kahpe dost olacagınıza mert düşman olun en azından kendinizle çelişmezssiniz

 184. babacan diyorki : 14 September 2008

  eyvallah kardeşim lafım sana değil ozaman Allahın emirlerini biliyorsan yapıyorsan ne mutlu sana benim lafım namaz yok cemevi var ve yeterli diyenlere….

 185. tarik diyorki : 16 September 2008

  cok hosunma gittim. allah hersey dogru soyluyor!!! o bizim en guzel peygamberimizi. elhamdullilah !!!.

 186. Ali diyorki : 21 September 2008

  Arkadaşlar valla okurken hem güldüm hem sinirlendim yaptığınız yorumlara. Bazı kendini bilmez (kendilerini hakkiki müslüman sanan) geri görüşlülerin alevilik gibi Müslümanlık dininin en güzel dallarından biri olan bu medeni görüşüne yaptıkları saldırılar bence yaşadığımız bugünkü Türkiyeye yakışmaz. Saten böyle görüşleri olan bazı insanlar yüzündende Türkiye dünyayı yönetmiyor. Geri kafalara biraz Alevi felsefesi enjekte edebilsek türkler dünyayı yönetirler. Eğer cennetin yolu sadece namaz kılmak ve oruç tutmaktan geçiyorsa devam edin, namazınızı kılın orucunuzu tutun. ama diğer müslümanları, kendilerini allaha inanç yoluna atamışları dışlamak allahla kulunun arasına girmektir. Sizin hakkımızda ne yorum yapmaya nede bizi üstün görmeye hakkınız yoktur. Bizi allahtan başka kimse bu konuda sorguluyamaz. Kimse bunun yanlış olduğunu bana kanıtlıyamaz. Müslümanlık dini en geniş içerikli en gelişmiş dindir ve Dinimizde hiçbir yerde Camilerin zorumluluğu belirtilmemiştir, allaha olan inancımı benim camiye gidip herkeze kanıtlamak gibi bir durumumda yoktur. Ben onu kalbimde beynimde heryerimde soluduğum havada içtiğim suda yediğim yemekte heryerde sayar ve severim. Camide haftada birkere yaparak diğerlerine bende siler gibi bunu yapıyorum diyerek müslüman olunmaz. Saygılarımla. Bir Alevi.

 187. ali beyli diyorki : 25 September 2008

  sayın dostlar bende aleviyim soyel bır sorun var bızlerde turkıyede yasayan ve emek veren ınslardan bırıyız ayrıca konu namaza ve ibadede geldigi için yazmak zorunda kaldım arkadaslar sızler hesap sorarrken alıvelre once bır taririhi bilmeniz gerek neden namaz kılmayız neden bız kendımıze alevı dıyoruz nerden gelmsıtır sımdıkı oldugu gıbı ozamanlardada siyaset vardı ve hz muhammet s.a min biyatı kendi ailesinden biri olmasıydı ve olmadı neden çünkü siyaset oyunu vardı hz alinın mescitte oldurlmesı bunun kanıtı dır daha sonar kerbala olayı müsmanlıgın resmen 2 ye 3e ayrılması ve bunun sebeben kürt degımız kardeslerımızınde daha once var olması yanı bu buyuk bır celıskı daha dogrusu bu bır dıs baskı yoksa benı ne ılgılendırı bırı alevı bırı sunnı bır arap efendın kurt hıc fark ermez herkes buara bır turk gözyle bekmalı ve aslında bu tür konular herkes tartısmamalı cunku turkıyede cahıl ve gercegı andıran ekelentılere ınanan cok dıkkatlı olmalıyız bızler kotu ınsanalr olsaydık efendım dersım maras enson sıvas sın hakkını arardık ve soel bırsey var beraber calsıtıgımız agzım varmıyor amam sunnnı kardeslerımız var onalara soruyorum neden ınsanalr orda allah allah cümelsinı ve allah adını anarak madımatı yaktıalar cevapsu onalr bızden degıl sımdı bu sorun allah adına ınsan yakmak resmen allah karsı gelmektır ama bu oldu demekkı tarııhı cok ıyı bılemlıyız dedıgım gıbı muslumanalgın dagılsı kılıdı kerbeladır bence tarıh ogrenın sonra yazın belkı ben bır sunnı ailede dogsaydım daha müslüman olurdum yada kürt bır ailenın evladı olsaydım demı tamam bu konuda sırperde tarıhı bılemek efendım alevıler neden namaz kılmaz musluman oldugu halde bunlar tarıhde yazılıdır kı okurken ayrım yapmasaan ıyı analrsın musluman olan cennete gıdecekse baska ulkede dogn nereye gıder acaba bılmıyoru eyer ceavap yazacaksanız bana lurtfen mail atın tskler

 188. kader kodalak diyorki : 01 October 2008

  hala seni özledim ne zaman geliyorsunuz

 189. fatma nur diyorki : 09 October 2008

  ÖNCELİKLE ALLAHIMI ÇOK SEVİYORUM ASLINDA FİLM HAKKINDA YORUM YAPMIYACAĞIM ÇÜNKÜ İZLEMEDİM ALLAHA KENDİMİZİ AFFETİRMELİYİZ BİZE BU DÜNYADA RAHAT ETTİRDİĞİ İÇİN BİZ KÖTÜ OLSAKTA ALLASH BİZİ BU NDÜNYA DA ÖDÜLLENDİRİYOR İNŞALLAH ÖBÜR DÜNYAYADA ALLAH BİRİ MÜKAFATLANDIRIR CANIM ALLAHIM AFFET BİZİ

 190. mutlu diyorki : 24 October 2008

  [email protected]
  Mevlana Proje Tasarımcısı, Proje sonucuna gelince düşünmeye başladı;

  1.Temel önerme Doğruysa, sonucu Allah bilir, yani problem yok.
  2.Temel önerme Yanlışsa, sonuç Felaket olabilir.

  26.09.2008 Tarihinde Tasarımcımız Saat:09:00’da Uykuya daldı ve Bir Rüya Gördü;

  Rüyada Nasrettin Hoca’nın Elbiselerini giymiş ve eşeğe ters binmiş, ünlü Ekonomi Profesörü Karl MARX’sı gördü ve Aralarında şöyle bir diyalog geçti;

  1.Hoca: Evladım hiç merak etme, yanılmadın, bende yanılmamıştım ancak beni yanlış anladılar, bir tek Mustafa Kemal ATATÜRK doğru anladı.

  Tasarımcı: Neyi Hocam?!. Ama siz Ateist ve Komünist değil miydiniz ?, hatta ve hatta sizin sisteminizi DECCAL olarak niteliyorlardı?

  2.Hoca: Hem evet hemde hayır!, Çünkü küçük bir hata yaptım ve bu alemde Müslüman oldum.Sen Yalnızca sırasıyla Allaha, Kuran-i Kerime ve Hz. Muhammed’in onun kulu ve elçisi olduğuna inan bu sana yeter.Bide unutma İslam Arapça bir kelimedir, onu kendi diline çevirirsen,sözcük kökeni olarak, BARIŞ olduğunu görürsün.Hem kim barıştan yüz çevirebilir ki heyhat!..

  Tasarımcı: Hocam kafam karıştı sırayla anlatsan, Yani Şeriat mı gelsin diyorsun? Gülmeyin lütfen.

  3.Hoca: Evladım senin Atan(Atatürk), zaten şeriatı getirdi ve tek cemaat Türk cemiyetidir dedi.Çünkü o son halife ve ilk emirdir.Türk Hukuk sistemi Şeriatın en alt eşik seviyesidir.Hukuk Sistemin islam’daki gibi şahitlere dayandığını görmezler mi?.. Yazık ki onu hala anlayan yok.

  Tasarımcı: Hocam Laik bir ülke nasıl olur da bir din ülkesi olur? Hem ben bunu kime söylesem güler bana.

  4.Hoca: Onlar kendilerine gülsünler, çok biliyorlar fakat elleri gelmiyor. Hepsi bilim adamı fakat filozof yok onlarda. Bütün Kainatın kurucusunun neden kendi adına ülkeye ihtiyacı olsun.İsrailoğullarını görmezler mi?. Baştan beri yalnızca, evrimsel değişime göre ahlaklı olmayı, iyiyi ve doğruyu öğrensinler diye öğütlendirilmediler mi?.Şüphesiz ki evet.O halde Tüm Dünyada zaten Allahın Bayrağı dalgalanmakta, İyi insan vardır, iyi ırk diye bir şey yoktur.Laik düzen yalnızca ahlaklı olmayı kendi başına beceren ve yöneten bir anlayıştır.Çünkü her devirde kutsal kitaplar daha sonra yanlış anlaşılıp tahrifata uğradı.İnsanlar kendilerini Allahın’ın yerine koydular.Ama bir kutsal kitap vardı ki, İnsanların isteseler de değiştiremeyeceği belirtilen KURAN-İ Kerim vardı.Yanlızca dil uzatabildiler.Yüz yılda bir müceddit gelip açıkladı, fakat artık senin devrinde bu unutuldu ve belirtildiği halde “Ayetler para karşılığı satılmaya” başlandı.Yani işin ehli olmayanlar, ayetleri hiç olmadıkları bir şekilde açıklayarak karalamaya başladılar, Buna karşılık olarak bazı Dini bütün insanlar istemeden aynı hataya düştüler.Onlar da karşılık vermek için “Ayetleri satmaya” başladılar.Halbuki kimsenin haddi değildir Ehlinden başkasının Kuran-i Kerimi açıklaması. Şunu herkes bilsin ki artık ak koyun kara koyun belli olma zamanı gelmiştir. Bu nedenle her ne sebeple olursa olsun Allah adına kim para toplamışsa o günah işlemiştir.Çünkü Allahın Dünyaya rahmetini yayması için ne kullarının paralarına nede silahlarına ihtiyacı vardır.Siz eğer bir şeyler yapıyorsanız ve inanıyorsanız, kendiniz için yapıyorsunuzdur.Onun neden size ihtiyacı olsun ki, Siz eğer inanıyorsanız ve güzel ameller ediyorsanız, şüphesiz doğru yoldasınız.

  Tasarımcı: Hocam peki benim ülkemdeki kardeşler birbirlerini öldürmekte bu konuda ne söylersiniz?

  5.Hoca : Ah evladım ah!.. Orta asya’daki anıtları görmezler mi? Türü ve Kurdü o tarihten itibaren kardeşlik kurarak Türk oldular, Elbetteki ondan önce ikisi ayrı bir ırktı, Fakat ondan öncede bütün ırklar tek bir atadan gelmişlerdi.Üstelik Atatürk Ne mutlu Türküm diyerek ve Türklük kavramını açıklamıştı.Ama çok sayıdaki Türü kendini üstün gördü.Halbuki Türü ve Kurdü(pers dilinde) ikisi birken tek bir adam ve Bütün insanlık hepsi bir tek ADAM(Adem) eder.Anlayacağın Türk olmanın ne demek olduğunu öğrenemediler.Merak etme onlar isteseler de ne ayrılabilir nede bölünebilirler.Çünkü onlar bir DNA gibi birbirlerine kenetlenmişlerdir.Türü-Alevi-suni ve Kurdü-Alevi-suni , birde kendi yaşadıkları şehirlere baksalar olayın niteliğini anlarlar.

  Tasarımcı: Hocam Devlet ve Ordu hakkında ne söylersiniz?

  6.Hoca: Türkiye’deki Devlet ve Ordu kutsal değerleri olan makamlardır.Fakat o makamlara oturanlar beşerdir.Hata yapabilirler.Bu nedenle onlardan ruhunu ve kalbini şeytana/paraya satmış olanlar olabilir.Er geç onlar ortaya çıkacaktır.Demokrasi ve Adaletten, yani Atatürk ilkelerini kendi menfaatlerine göre kullananlar sizin dünyanızda , Türk mahkemelerine, bizim alemimizde de meleklere hesap verip cezalandırırlar.Ama sizde bu konuda uyanık olun, çünkü sizi de kandırabilirler.Eğer ki bir yerde savaş ve fitne çıkarsa nedenini sorun,Teknolojinin ilerlediği bir çağda hatalar affedilemez.Güneş balçıkla sıvanmaz.Eğer ki bir devlet,sizin devletinizle dost olduğunu söylüyor ve size gerekli bilgiyi vermemişse onunla ilişkilerinizde mesafeli olun, Eğer ki o devlet size bilgi vermiş ve kişiler onu kullanmamış atlamışlarsa, onları Türk hukuk sisteminde yargılanmalarını isteyin.Türk hukuk sistemindeki yargıçlarınız görevlerini hakkıyla yapacaklardır.Çünkü eğer ki onların içinde de kötü niyetliler varsa, zamanı geldiğinde, onlarda aynı mahkemelerde yargılanacaklardır.Bu nedenle Türk Hukuk Mahkemelerinin, aldıkları kararlar ne olursa olsun uyun ve saygı gösterin.Şüphesiz Enilah hakikatten yanadır.Sende yalnızca Enilaha ,Kurana ve Hz.Muhammedde biat et.Yeryüzünde de beşer ilişkilerinde yalnızca Türk Hukuk sistemindeki Mahkemelere güven.
  Dünya Barışının sağlanması için ilk fitnelerin çözmeleri için her kesi uyar, sırasıyla;
  a.Yahudilere; neden On emir’in 3.cüsü olan Yehovanın adını boşuna ağzına almamaları söylendiği halde, Kurdukları ilk ülkenin adını buna benzer olarak Yehova krallığı ilan etmişlerdir.Düşünsünler.
  b.Hristiyanlarda; Neden Hz.İsanın bir kul ve peygamber olarak görmemelerinin sebebi olarak, kuran’da belirtilen Hz.Meryem’in babasının soyunun araştırılarak , Peygamber soyundan olduklarını gördükleri halde ve Bu zamanın teknolojisinde bir kadının, erkeğe ihtiyaç olmadan kendi DNA’larından gebe kaldıkları halde, bu mucizenin neden anlaşılmadığını araştırsınlar.
  c.Müslümanlıkta; Hz.Muhammedin söylediği halde ayrılma sebeplerinin İlk halife oluştaki, Selef ve Halef ilişkisinin anlaşılamasından kaynaklandığını düşünerek ilk fitneyi orda arasınlar.
  d.Türkiye’deki ilk fitnenin ise Albert Einstein’in bila bedel olarak gönderdiği 40 adet Bilim adamında arasınlar.
  e.Dünyadaki ilk fitnenin ise 1929 yıllarında Ekonomik Bunalımla ortaya çıkan ve iki Deccal olarak görülen , Nasyonel Sosyalizm ve Sosyalizm birbirinden farkını anlasınlar ve buradaki Atatürkçülük sisteminin önemini algılayarak çözsünler.

  Tasarımcı: Hocam Bedüzzaman said-i Nursi Deccallı materyalistler, koministler olarak ifade etmişti?

  7.Hoca: Allah Herkesin bilmesi gerektiği kadar hikmet verir.O’da büyük bir zattı ve kendi devrinde din müceddidi idi.Şüphesiz onunda da haklı olduğu kısımlar vardı. Ancak o devirlerde böyle görülmek zorundaydı.Çünkü Komünizm’de insanların henüz hazır olmadıkları bir sisteme zorla sürüklemek vardı.Burada da işçi sınıfı diktatöryası mevcuttu.Binlerce kişi bu nedenle öldürüldü.Hakbuki Mustafa Kemal ATATÜRK gibi yaşayarak ve içerikleştirerek yapmış olsalardı, oluşan doğal gelişime göre yüksek medeniyet seviyesine olması gerektiği gibi ulaşacaklardı.
  Asıl DECCAL kim biliyor musun. Bu günlerde türülerin ve kurdülerin bilmeyerek tuzağına düşmek üzere oldukları şeydir.Yani o çok hayran oldukları Nasyonel sosyalist HİTLER’in askerlerinin çantasında bulunan iki kitaptan biridir.Kitaplardan birisi Allahın kutsal olarak bilinen İNCİL ve Deccalin Kitabı “Böyle buyurdu Zerdüşt”.Burada DECCAL Allahla boy ölçmeye çalışmıştır.Halbuki Allahın kendi mucizesi olan KURAN-i KERİM hiç değiştirilmeden kalan tek kitaptır.İşte şu an da bu yapılmak istenmektedir.Yani Kuranın yanına Deccalin kitabı konulmak istenmektedir.Ancak Hz.Muhammedin sancağını taşıyan Türkiyenin bunu yapmayacağı ve ırkçı olamayacağı da çok açıktır.İşte gerçek budur.Bundan böyle kim DECCALİ başka bir şey olarak tarif ederse o yoldan çıkmıştır ve günah işlemiştir.

  Tasarımcı: Hocam peki ben o halde MEHDİ miyim?

  8.Hoca: Hayır sen bir aptal ve geri zekalısın, IQ seviyen düşük , 5 üniversiteye gittin, bir diploma aldın.Doğduğun günden beri sen çelikçi yani demircisin….

  Tasarımcı: Hocam tamam tamam anladım, ben bir hiçim,Gülmeyin ama…

  9.Hoca: Çocuk ben sana en aptal ve en geri zekalı demedim ki. Çünkü en olanlar kendilerini Hz. İsa ilan edip ortalıkta dolaşan zavallılardır.Zaten sonları da, şizofren tanısıyla Hastanelere girmişlerdir.Ama sen yürekli çıktın kimse kendini mehdi olarak sorgulamaz çünkü Mehdi geleceğin son büyük Filozof ve Bilim adamıdır.Yani mehdi olunmaz ama mehdi olmak istenilebilir. Bunun yolu da Üniversitelerde en iyi eğitimler alarak olabilir. Kendine bak olsa olsa sen Allahın bir DELİSİ’sin.Diyejonda Allahın delisiydi.

  Tasarımcı:Hocam ama bu bir haksızlık!..

  10.Hoca: Hayır haksızlık değil, asıl haksızlık Deccallin, Allaha meydan okumasıydı. Hani o ”Bir Ejderin bir yılan zehirinden öldüğünün görülmediğini söylemiş ve yılana gel sen onu bana verecek kadar zengin değilsin demişti.” Sende ona deki “Belki bir ejderin yılan zehirinden öldüğü görülmemiştir ama Bir İlahın’da Ejderin zehirinden, öldüğü hiçbir yerde görülmemiştir. Bıraksın İlah’la uğraşmayı da, gelsin de deccalin kendisi, Allahın Delisine zehirini zerk etsin, 7 cihan da şahit olsun bakalım, Allahın Delisine zehirini verecek kadar zengin miymiş görelim. Deccalin Dahisi Albert Einstein, Allahın Delisi ile yarıştıralım ne dersin? Eee evlat onlara Kuran ayetlerinde bildirilmişti.Siz bizim gönderdiğimiz Hz.musa ile alay ettiniz, Hz.İsa’ya büyücü dediniz, Hz.Muhammed’de dil uzattınız.Siz nasıl ki bizim peygamberlerimizle alay ettiyseniz , biz de sizinle alay ettiğiniz gibi alay edeceğiz.Buna tüm alem şahid olacaktır.

  Tasarımcı: Hocam ama nasıl olur?!.

  11.Hoca: Ne o korktun mu? Hani Allahtan başka bir şeyden korkmazdın?

  Tasarımcı: Şüphesiz ki öyle ama CERN’de onun attığı taş yüzünden, Dünyanın en iyi Bilim adamları onun söylediği şeyin peşine düşmüşler. Bilim adına…

  12.Hoca:Bilimden yana şüphen olmasın.Çünkü Bütün Bilim adamları çok hayırlı bir iş yapıyorlar.CERN’de merak etme “Ateş olsalar, cürümleri kadar yer yakarlar” Bırak kendilerine güveniyorlarsa yapsınlar çalışmalarını ama dikkat etsinler yaptıkları hatalar yüzünden kendilerini havaya uçurmasınlar, onlara yazık olur.

  Tasarımcı: Hocam anlamadım yani, CERN’deki şekil düdüğe benziyor. Sanki kıyamet düdüğü gibi.

  13.Hoca: Parasını veren düdüğü çalar. Elbetteki öyle, parasını kim vermiş bir baksınlar bakalım. Bu kişiler henüz Bir termik santrali bile kontrol edemezken, nasıl bir Atomun çekirdeğini parçalıyıp, açığa çıkan enerjiyi kontrol edebilir, şaşılacak şey doğrusu.

  Tasarımcı: Hocam ben anlamadım, Bilim adamları ile aramızdaki fark nedir?

  14.Hoca: En dindar bile Allaha %99 inanır,%1 inanmaz, Bilim adamlarında bu durum bazen tam tersidir.Yani %99 inanmaz,% 1 inanır.% 100 bir şeye tam inanıyorum diyen yanılıyordur. Çünkü %100 inanan bir dindar Günah yaparım, korkusundan dışarıya çıkamaz kimseyle konuşamaz ve kısa sürede sosyal yönünü yitirerek akıl sağlığını yitirir.Bilim adamları ise yaptıkları deneylerle o kadar uğraşırlar ki kendilerini özdeşleştirirler ve zamanla yaptıkları şeylere o kadar inanırlar ki %99 inanmaz sınırına gelirler.Çünkü Allahı ancak Bilim ile kendi devrinizde gelişiminize parelel olarak algılayabilirisiniz.Bu nedenle Bilim adamları cesur ve kahraman kişilerdir.Sonuç olarak göle attıkları bir damla daha sonra bütünün parçaları haline gelir ve anlam kazanır.

  Tasarımcı: Anladım, laiklik te buna mı benziyor?

  15.Hoca: Laiklik din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır.Çünkü sizin devrinizde artık kendi düşüncenizle inancınızı tanıyabilirsiniz.Bunun için de size rehber gerekmez.Devlet işlerini de merak etmeyin çünkü onu da şekillendiren sizlersiniz.Yöneticileriniz(partiler) yeter ki kutsal değerleriniz olan İnanç ve milli değerlerinizi öne sürüp, sizi yoldan çıkarmasınlar.Siz istediğiniz partiye, kalbiniz ve vicdanınız kimi istiyorsa ona oyunuzu verin.Onlardan şunu isteyin Bizim İnancımızı ve milli değerlerimizi kullanmadan ve zarar vermeden, Bize en doğru ekonomik planı getir.Bu ekonomik plan sonunda ben geçimimi yapabileyim.Sonra bunları deneyin, hangisi iyi ise ona oyunuzu verin.Bırakın sizin oyunuzu almaları için hizmette yarışsınlar ve şımartmayın onları.Unutmayın herkes iyidir fakat önemli olan bu iyiyi tutarlılık seviyesinde, tutabilmektir.Bu seviyeden aşağı çekerlerse derhal onlardan oyunuzu geri alın.Partiler sizin arka bahçeniz olsun siz onların arka bahçesi olmayın. Kimseye yeterinden fazla yüceltmeyin ve değer vermeyin çünkü istemeden onlara haksızlık edersiniz. Sivil kuruluşlarda bir araya gelin, tanışın, fikir alışverişinde bulunun, bir haksızlık karşısında yek vucut olarak, yasal çerçeveler içinde yürüyüşler yapın.Hükümetleri uyarın ve sizin istediğiniz şeyleri onlara söyleyin.Eğer yapmazlarsa onlara bir daha oy vermeyeceğinizin mesajını verin.Yürürken anlamlı sayıda olmanız gerekir ki sizi muhatap alsınlar.Partilere bağlanmayın çünkü istemeden zamanla onları putlaştırırsınız.Size de yazık olur.Partilerden ne olursa olsun sonuçta,Toplumunuza Barış , adalet, Huzur ve Refahı getirip getiremeyeceklerini sorun ve bunu yaparken kimseye zarar vermeden , öldürmeden nasıl yapacaklarını sorun.Kazanmak için her yol mubah olmadığını söyleyin.Önemli olan İnsan onuruna yakışan bir yaşamı oluşturmak için nasıl bir yol izledikleridir.Ülkenizi bölmeye çalışacak Deccalin artıkları olabilir ve ülkenizi savunmak zorunda kalabilirsiniz.Ancak nasıl ki KARTACALILARA öğrettiğiniz o savaş etiğini sizde uygulayasınız.Çünkü onlar kendilerini savunmak için savaşmak zorunda kaldıklarında, düşmanlarını hafife almaz ve öldürdüklerinde de onun onuruyla oynamazlar.Çünkü önemli olan insan onurudur.Bunu anlayana ibret vardır.

  Tasarımcı: Hocam bana göre çok ağır şeyler söyledin ben anlamadım.Benim ülkemdeki kardeş kavgasından mı bahsediyorsun?

  16.Hoca: Keşke İroniden anlasaydın. Bende sana Mitolojik olarak seslenseydim.Ama anlamazsın ki

  Tasarımcı: Belki anlarım, deneseniz?

  17.Hoca: Mezopotamya çocukları Kabilin soyundandır. Şu anki Türkler de Habilin soyundandır.Kabilin soyu bilseydi atalarının yaptıklarını ve neden onları ve bütün tarihi açıklamak zorunda kaldıklarını, bırak habilin şanlı ordusuna tek bir leke sürmeyi, 3000 metrenin altına bir daha inmezlerdi.Tam dört ülkede yayılarak habilin ülkesini sarmışlardır.Zamanı gelince habile saldıracak olan Deccalin ordularına ilk karşılık verecek olanlarda onlar olacaktır.Onların kefene de ihtiyacı yoktur.Çünkü ikinci ilk ataları olan Türk dedeleri Ege’de ,Sarıkamış ta kefensiz şehid olarak yatarken, onlara da yakışmaz kefenle gömülmek.Bu milyolarca yıldır örülmüş olan ve hazırlanan son demdir.Bu nedenle bu yürekli olanların gerçek kahraman insanların demidir.Ak koyun kara koyunun belli olacağı, Beyazdaki siyahın küçülmesi,siyahtaki son noktasal beyazın, siyaha galip gelmesidir.Gri söylencedir yani.Yok öyle kaçmak, yok öyle haybeden nara atmak, korkaklar bin kez ölür, cesurlar ise bir kez ölümü tadarlar.Habil, Habil olmak zorundadır her şeye rağmen ve ilelebet te payidar olacaktır.Artık istiklal marşının 10 kıtasını birden okumanın ve kardeşçe yan yana saf tutmanın zamanı gelmiştir.Bu böyle biline…

  Tasarımcı: Hocam yeter iyice karıştırdım anlamadım.Savaştan mı bahsediyordunuz?

  18.Hoca: Öyle mi anladın.Anlamayacağını söylemiştim.Barıştan yana, yani Allahtan yana olmak gerekir.Sana Allaha –Kuran-i Kerime ve Hz.Muhammedin kendi zamanındaki evrensel değerdeki ahlakının doğruluğundan şaşmadan inanarak yaşamanı ve bunu bir yaşam tarzı olarak benimseyerek içerikleştirmeni tavsiye ederim.Eğer bunlardan şaşarsan ve Kuranın ayetlerini ve Türk ulusunun Milli değerlerini satarsan, Allahın gazabı üzerine olsun.Unutmayasın ki bunu yaptığın anda, yeryüzünde seni Türk hukuk mahkemeleri cezalandırır.Bu ebedi alemde de sonsuza kadar cehennemde yanarsın.Unutma yalnızca Allahtan kork.

  Tasarımcı: Hocam son sözünüz.

  19.Hoca: Bu söylediklerimi sitende yayınla ve her kim ki okursa, 40 kişiye anlatmaz, mektup,telefon mesajı ve e-mail yoluyla iletmez, Nasrettin Hocanın hayatını okuyup 40 fikrasını ezberlemez, Bu şekilde taklit edilen el ilanı vb. yollarla okunup çoğaltılarak başkasına iletilmesi istenen mesaj ve dini içerikli yayınları başkasına iletirse ve bu En Mevlana Projesini takip etmez ise ; Üfürükçülerin, kara büyü yapan büyücülerin, kem gözlerin, muska yapan şeyhlerin ve hocaların, medyumların, en güçlü her çeşit falcıların, putperestlerin tüm tanrılarının laneti üzerlerine olsun.Eğer ki bunları okuyupta, 40 kişiye iletildikten sonra; O, 40 kişide , her biri 40 kişiye iletmezse lanet onların da üzerine olsun. Allahın selamı hepinizin üzerinde olsun.

  Tasarımcı uyanmıştır.

 191. ahmet diyorki : 24 October 2008

  bismillahirrahmanirrahim
  boşuna hiç kimse uğraşmasın dolu kaba birşeyler konmaz “sizin dininiz size benim dinimde banadır”böyle forum köşelerinde inancı tartışmak yanlıştır.yapmayınız.zaten inancının yanlış olduğunu bilen insan o inançta durmazdı,daha fazla günaha girmeyin

 192. cobra diyorki : 22 November 2008

  Slm
  tartsimanin baslamasina baktim nasilbasladi diye vede su kararra vardim. biz müslümanlar icin cok güzel yapilmis bir belgesel bundan eminim . ama diger yandan arkadaslar katilmiyorsa neden alnibta burada propaganda yapiliyor diye yaziyorlar anlamiyorum. dedimgibi kimse size bu belgeseli izleyin diye zorlamadi sanirim. bizler böyle inandik vede böyle yasamayacalisacgiz Peygamber efendimizin süneti vede nasiyatlarina kulak vererek. onun icin diyorumki bosu bosuna burada yorum yaparak bir birimizi kirmayalim.
  kalin alicakla

 193. sempatic_ diyorki : 31 December 2008

  Valla o kadar çok yorum varki hangisne cevap vereceğimi şaşırdım yalnız dikkatimi çeken eylem arkadaşımın yaptığı yorumdur kendisi demişki ^^Hz. Ali namaz kılarken öldürüldüğü için bizler namaz kılmıyoruz^^ Eylem arkadaşım bu söylediğin ne alaka şimdi Allah-u Tealanın sana farz kıldığı bir ibadeti sizler bunu bahane ederek şeytanın vesvelesine aldanarak yapmıyorsunuz kimse kusura bakmasın bu geri kafalılık değildir. sözlerimi islamın 5 şartını unutanlar için hatırlatarak son veriyorum Allah’ın rahmeti ve bereketi üstünüze olsun

  1:NAMAZ KILMAK
  2:ORUÇ TUTMAK
  3:HACCA GİTMEK
  4:ZEKAT VERMEK
  5:KELİME-İ ŞEHADET GETİRMEK

 194. duygu diyorki : 31 December 2008

  biz aleviyiz ve hz. ali yi çok seviyoruz sevmiyene yazıklar olsun

 195. herow diyorki : 01 January 2009

  ELBETTE HZ.ALİ ALLAHIN ASLANIDIR HZ.ALİ ŞEHİDLERİN BABASIDIR BEN ŞAFİİYİM AMA BENİM İÇİN FARK ETMEZ ALEVİDİR,SÜNNİDİR ÖNEMLİ OLAN ŞU HEPİMİZ MÜSLÜMANIZ HZ.ALİ BENİM GÖNLÜMDE TAHT KURAN SAHBELERİN BAŞINDA GELİR BEN ONA HAYRANIM ALLAH’I VE PEYGAMBER’İNİ SEVEN HZ.ALİYİDE SEVMELERİDİR ÇÜNKÜ O PEYGAMBERİMİZİN DAMADI HEMDE ONUN SOYUNUN DEVAMINI SAĞLAYAN HAYDAR-I KERRARDIR O ALLAH’IN ASLANIDIR ALLAH RAHMET EYLESİN MEKANLARI CENNET OLSUN BEN GENELLİKLE ŞÖYLEDE DUA EDERİM ALLAH’IM BENİ HZ.ALİ GİBİ İZZETLİ KIL… HİÇ BİR TARTIŞMAYA GEREK YOK OYUNA GELMEYİN BİRİMİZİN KALBİNİ KIRMAYALIM,ÇOK GÜZEL YAPILMIŞTI ALLAH RAZI OLSUN İNŞAALLAH…